«Հրապարակ». Փաշինյանը հաճախակի է զանգահարել Արզումանյանին՝ ամեն անգամ նույն հարցն է տվել․ «Շուշին հանձնե՞լ եք»
09:16 01/09/2022
«Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն տարածեց, որ ձերբակալվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը։ ՔԿ-ի ներկայացրած բացատրությունը, թե ինչու են ձերբակալել Արցախում հայտնի Միշկոյին, մեկ բառով հետևյալն էր՝ նրան մեղադրում են Շուշին հանձնելու մեջ։ Արզումանյանը, իրականում, կարող է տիրապետել արժեքավոր տեղեկատվության, թե ով է իրականում հանձնել Շուշին, կամ ում հրահանգով է հանձնվել։
Այս ձերբակալումից հետո մեզ ուշագրավ դրվագ պատմեցին պատերազմի վերջին օրերին՝ 2020 թ. հոկտեմբերի 26-ին Արցախի ՊԲ հրամանատար նշանակված Միքայել Արզումանյանի և Նիկոլ Փաշինյանի այդ օրերի շփումներից։ Պարզվում է՝ Փաշինյանը շատ հաճախակի է զանգահարել Արզումանյանին՝ հետաքրքրվելով, թե ինչ իրավիճակ է ճակատում, և ամեն անգամ նույն հարցն է տվել․ «Շուշին հանձնե՞լ եք»։ Արզումանյանը սկզբում զարմացել է այդ հարցից, ապա մի օր էլ զայրացել է, թե՝ «պետք է տա՞նք»։ Եվ երբ Հայաստանի վարչապետը չափից դուրս շատ է միջամտել ու անհանգստացրել իր «անիմաստ հարցերով», Միքայել Արզումանյանը կտրուկ ասել է.
«Սրանից հետո Ձեր հարցերն ուղղեք Օնիկ Վիկտորովիչին»․ խոսքը ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի մասին է։ Դրանից հետո Արզումանյանի ու Փաշինյանի հարաբերությունները լարվել են։ Իսկ Շուշիի անկման նախօրեին թշնամու անօդաչու թռչող սարքերը հարվածել են Շուշիի մի այնպիսի դիրքի, որի տեղը, զինվորականների պնդմամբ, անհնար էր կռահել, եթե կոորդինատները հակառակորդը չունենար»։

«Грапарак»: Пашинян часто звонил Арзуманяну и задавал один и тот же вопрос: «Шуши сдали?»
Следственный комитет Армении 30 августа распространил сообщение о том, что бывший командующий Армией обороны Арцаха, генерал-лейтенант Микаел Арзуманян задержан, пишет газета «Грапарак». В представленном СК разъяснении о причине задержания известного в Арцахе Миши, одним словом, говорится – он обвиняется в сдаче Шуши. Арзуманян на самом деле может владеть ценной информацией, кто в действительности сдал Шуши или по чьему приказу Шуши был сдан.
«После этого задержания нам рассказали примечательный эпизод общения назначенного 26 октября 2020 года командующим Армией обороны Арцаха Микаела Арзуманяна и Никола Пашиняна в последние дни войны. Выясняется, что Пашинян довольно часто звонил Арзуманяну, интересовался, какая обстановка на фронте, и каждый раз задавал один о тот же вопрос: "Шуши сдали?". Арзуманян в начале был удивлен этим вопросом, а потом как-то возмутился: а что "нужно сдать? ". И когда премьер-министр Армении слишком много вмешивался и беспокоил своими "бессмысленными вопросами", Микаел Арзуманян резко сказал:
"После этого адресуйте Ваши вопросы Онику Викторовичу". Речь идет о начальнике ГШ ВС Армении Онике Гаспаряне. После этого отношения между Арзуманяном и Пашиняном напряглись. А накануне падения Шуши беспилотные летательные аппараты врага нанесли удары по такой позиции в Шуши, место которой, как утверждают военные, невозможно было угадать, если бы у противника не было координат», - пишет газета.