«Հրապարակ». Հին ավանդույթները շարունակվում են. Անցած տարի ևս Ալեն Սիմոնյանն Արցախի փոխարեն մեկնել էր Հունաստան
09:25 01/09/2022
«Հին ավանդույթները շարունակվում են. ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը որոշել է՝ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 5-ը ներառյալ գտնվելու է ամենամյա արձակուրդում: Նա երեկ կարգադրություն է ստորագրել՝ ետ կանչելով ամենամյա արձակուրդում գտնվող փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանին, որպեսզի վերջինս կատարի խոսնակի պարտականությունները։
Բանն այն է, որ սեպտեմբերի 2-ին Արցախի Հանրապետության անկախության օրն է, իսկ հայաստանյան իշխանությունները, հատկապես առաջին դեմքերը, ինչպես հայտնի է, պատերազմից հետո Արցախ չեն մեկնում, քանի որ դա Ալիևի պահանջներից մեկն է։ Անցած տարի ևս Ալեն Սիմոնյանն Արցախի փոխարեն մեկնել էր Հունաստանի Միկոնոս կղզի՝ հանգիստը վայելելու։ Այս անգամ ևս Հայաստանում չէ»։

«Грапарак»: Старые традиции продолжаются, Ален Симонян 2 сентября снова будет отсутствовать из страны
11:42 01/09/2022
Газета «Грапарак» пишет, что старые традиции продолжаются: спикер парламента Ален Симонян решил уйти в отпуск с 31 августа по 5 сентября. Вчера он подписал распоряжение, отозвав из отпуска вице-спикера Рубена Рубиняна, чтобы последний выполнял обязанности спикера.
«Дело в том, что 2 сентября – День независимости Республики Арцах, а власти Армении, особенно первые лица, как известно, после войны не ездят в Арцах, поскольку это одно из требований Алиева. В прошлом году тоже Ален Симонян вместо того чтобы поехать в Арцах, наслаждался отдыхом на остров Микос, в Греции. В этот раз он также будет отсутствовать из страны», - пишет газета.