Ներկայումս Հայաստանում տկարամտությամբ ապրում է 436 494 մարդ։ Նման տվյալներ է հրապարակել «Ալցհայմերի խնամք Հայաստան» կազմակերպությունը։
Ըստ աղբյուրի, ամեն 3 վայրկյանը մեկ աշխարհում ինչ-որ մեկի մոտ տկարամտություն է զարգանում և յուրաքանչյուր րոպե հետո աշխարհում դեմենցիայով հիվանդ 142 մարդ ավելի կլինի: Մինչև 2050 թվականը ակնկալվում է, որ այդ թվերը կգերազանցեն 1,501,050-ը, ինչը զարմանալի աճ է 244%-ով:
Այս միտումները արտացոլում են գլոբալ օրինաչափությունները, որտեղ 55 միլիոն մարդ ապրում է դեմենցիայով ամբողջ աշխարհում, ինչը 2050թ․ կհասնի 139 միլիոնի:
Մինչև 2050թ․ դեմենցիայով ապրող ավելի շատ մարդիկ կունենան հետախտորոշիչ աջակցության կարիք, սակայն Հայաստանում այդ աջակցությունը ցավալիորեն անբավարար է:
Սեպտեմբեր ամիսը ամբողջ աշխարհում հռչակված է որպես Ալցհեյմերի հիվանդության մասին իրազեկվածության բարձրացման ամիս, որի շրջանակում Alzheimer’s Care Armenia-ն (ACA) և Alzheimer’s Disease International-ը կազմակերպությունները կառավարություններին և հանրային առողջապահական մարմիններին կոչ են անում գործել կամ դիմակայել հանրային առողջության սրացող ճգնաժամին:
Ալցհեյմերի խնամքի հայաստանյան գրասենյակը (ACA) և Alzheimer's Disease International (ADI) միջազգային ֆեդերացիան՝ Ալցհեյմերի և դեմենցիայի ավելի քան 105 ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիան կոչ են անում աշխարհին. Առողջապահության կազմակերպությունը (ԱՀԿ), կառավարությունները և հանրային առողջապահական այլ մարմիններ անհապաղ անհրաժեշտ հետախտորոշիչ աջակցություն ցուցաբերեն դեմենցիայով ապրողներին՝ հաշվի առնելով տարածվածության նոր ակնառու կանխատեսումները:
Առողջապահության չափանիշների և գնահատման ինստիտուտի հետազոտությունները ցույց են տվել, որ ներկայումս Հայաստանում տկարամտությամբ ապրում է 436494 մարդ, որոնց թիվը մինչև 2050 թվականը կհասնի 1501050-ի՝ արտառոց աճը՝ 244%: Թեև այս թվերը ապշեցուցիչ են, հավանական է, որ դրանք թերագնահատում են խնդրի իրական մասշտաբը, և ապացույցներ են ի հայտ գալիս, որ COVID-19-ը կարող է մեծացնել ապագայում թուլամտության զարգացման վտանգը՝ զուգակցված շատ երկրներում դեմենցիայի վատ ախտորոշման հետ:
ADI-ի գործադիր տնօրեն Պաոլա Բարբարինոն ասում է, որ աշխարհի կառավարությունների մեծ մասը պատրաստ չէ, և քանի դեռ ժամանակ կա անհրաժեշտ է գործել:
Ալցհեյմերի համաշխարհային միամսյակը իրազեկման ամենամյա արշավ է, որը միավորում է մարդկանց աշխարհի բոլոր անկյուններից՝ բարձրացնելու իրազեկությունը և մարտահրավեր նետելու Ալցհեյմերի հիվանդության և բոլոր տեսակի դեմենցիայի շուրջ պահպանվող խարանին: Այս տարվա Ալցհեյմերի համաշխարհային ամսվա թեման է «Իմացիր դեմենցիան, ճանաչիր Ալցհեյմերի հիվանդությունը», որը հիմնված է գիտելիքների հզորության վրա՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հետախտորոշիչ բուժմանը և աջակցությանը: Հայաստանում հետախտորոշիչ աջակցությունը մի քանի անգամ բացակայում է, քանի որ հիվանդությումբ ախտորոշված շատ մարդիկ չեն կարողանում օգտվել բուժումից և աջակցությունից։
«Ալցհայմերի խնամք Հայաստան» կազմակերպության հիմնադիր բժիշկ Ջեյն Մահաքյանի խոսքով․ «Հայաստանում տկարամտության տարածվածության աճ կա, ինչը վկայում է Հայաստանում դեմենցիայով ապրողների և նրանց խնամողների ռիսկերի մեղմացման, ինչպես նաև հետախտորոշիչ աջակցության կարևորության մասին»:

At the start of World Alzheimer’s Month, Alzheimer’s Care Armenia (ACA), and Alzheimer’s Disease International (ADI), the global federation for over 105 Alzheimer’s and dementia associations across the world, are calling on the World Health Organization (WHO), governments and other public health bodies to urgently put in place the necessary post-diagnostic support for those living with dementia in light of the striking new prevalence forecasts.
Research from the Institute of Health Metrics and Evaluation has shown that currently 436,494 people are living with dementia in Armenia, a number expected to rise to 1,501,050 by 2050, an extraordinary increase of 244%. While these figures are striking, it is likely that they underestimate the true scale of the problem, with evidence emerging that the COVID-19 may increase the risk of developing dementia later in life, in conjunction with poor diagnosis rates for dementia in many countries, Alzheimer's Care Armenia said in a statement on Thursday.
ADI CEO, Paola Barbarino, says that most governments around the world are not prepared, and while time is running out, there is still time to act. “Dementia experts around the globe have demonstrated that we are on route for an extraordinary increase in the prevalence of dementia over the coming years. We know that any other disease, which had predicted to increases of 244% in less than 30 years would most certainly have the attention of the government. Frustratingly, however, most governments still do not have dementia plans in place, despite committing to developing them in 2017. And sadly, we know that the stigma and discrimination, which still exists around dementia, means that many people still do not come forward for a diagnosis, excluding millions of people around the world from vital treatment and support.”
World Alzheimer’s Month is an annual awareness raising campaign which unites people from all corners of the world to raise awareness and to challenge the stigma that persists around Alzheimer’s disease and all types of dementia.
The theme for this year’s World Alzheimer’s Month is Know Dementia, Know Alzheimer’s and is based on the power the knowledge, with a particular focus on post-diagnostic treatment and support for those living with dementia. In Armenia, post-diagnostic support is severally lacking with many people diagnosed with condition unable to access the treatment and support that they require․
Dr. Jane Mahakian from Alzheimer’s Care Armenia (ACA) said “There is an increase in dementia prevalence in Armenia which exemplifies the importance of mitigating the risks as well as post-diagnostic support for those living with dementia and their carers in Armenia.”