Աշխարհում առողջապահական հաստատությունների կեսից ավելին չունի տարրական հիգիենայի պայմաններ. ԱՀԿ, ՅՈՒՆԻՍԵՖ
14:10 01/09/2022
ԱՀԿ-ի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Համատեղ մշտադիտարկման ծրագրի (ՀՄԾ) ամենավերջին զեկույցի համաձայն՝ աշխարհի առողջապահական հաստատությունների կեսում՝ թե՛ հիվանդասենյակներում, թե՛ այդ հաստատությունների զուգարաններում, չկան հիգիենայի պայմաններ՝ ջրով և օճառով կամ ալկոհոլ պարունակող նյութերով ձեռքերը մաքրելու տարրական հարմարություններ:
ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի փոխանցմամբ, այդ հաստատություններից օգտվում է շուրջ 3,85 միլիարդ մարդ, ինչը նրանց դնում է վարակվելու ավելի մեծ վտանգի տակ։ Ընդ որում՝ այդ մարդկանցից 688 միլիոնը բուժօգնություն է ստանում այնպիսի հաստատություններում, որտեղ ընդհանրապես չկան հիգիենայի պայմաններ։
«Առողջապահական հաստատություններում սանիտարահիգիենիկ պայմաններն ու պրակտիկան քննարկման ենթակա չեն: Դրանց բարելավումը խիստ կարևոր է համավարակները կանխելու և դրանց բռնկմանը պատրաստ լինելու համար։ Առողջապահական հաստատություններում հնարավոր չէ հիգիենա ապահովել առանց մաքուր ջրի, զուգարանների և բժշկական թափոնների անվտանգ աղբահանության ուղղությամբ ներդրում կատարելու», - ասել է դոկտոր Մարիա Նեիրան՝ ԱՀԿ Շրջակա միջավայրի պահպանության, կլիմայական փոփոխությունների և առողջապահության վարչության տնօրենը։
«Առողջապահական հաստատություններում ջրամատակարարման և սանիտարահիգիենիկ պայմանների 2000–2021թթ. գրանցված առաջընթացը» խորագրով ամենավերջին զեկույցում, գնահատվել է հիգիենայի պայմանների հասանելիությունը առողջապահական խնամքի տրամադրման կետերում, ինչպես նաև զուգարաններում: Առաջին անգամ սահմանվել է հիգիենայի պայմանների հասանելիության համաշխարհային ելակետային մակարդակը, ընդ որում՝ այս տարի, նախորդ տարիների համեմատ, տվյալներ հավաքագրվել են ավելի շատ երկրներից: Հիգիենային առնչվող տվյալներ այժմ առկա են 40 երկրներից, այն է՝ աշխարհի բնակչության 35%-ի վերաբերյալ, մինչդեռ 2020թ. տվյալներ են տրամադրել 21 երկիր, իսկ 2019թ.՝ 14-ը։
Ըստ վերջին տվյալների, չնայած առողջապահական հաստատությունների 68%-ում խնամքի տրամադրման կետերում առկա են հիգիենայի պահպանման միջոցներ, իսկ 65%-ը զուգարաններում ունեցել են ջրով և օճառով ձեռքերը լվանալու հարմարություններ, երկրների միայն 51%-ն են ունեցել միաժամանակ երկուսը: Ընդ որում, աշխարհի մակարդակով ամեն 11 առողջապահական հաստատություններից 1-ը (9%-ը) չունի այդ պայմաններից ոչ մեկը:
«Եթե առողջապահական հաստատությունները չունեն հիգիենայի պատշաճ պայմաններ, ուրեմն հիվանդները չունեն առողջապահական պատշաճ ծառայություն, - ասել է Քելլի Անն Նեյլորը՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Ջրամատակարարման և սանիտարահիգիենիկ ծառայությունների, շրջակա միջավայրի պահպանության, աղետների ռիսկերի կրճատման գծով տնօրենը։
Զեկույցում նշվում է, որ վարակված ձեռքերն ու միջավայրը էական դեր են կատարում առողջապահական հաստատություններում ախտածին տարրերի փոխանցման և հակամիկրոբային դեղորայքի հանդեպ դիմադրողականության աճի հարցում։ Ջրով և օճառով ձեռքերը լվանալու և միջավայրը մաքրելու հարմարությունների հասանելիության մեծացմանն ուղղված միջամտությունները վարակների կանխարգելման և վերահսկողության ծրագրերի հիմնաքարն են և խիստ կարևոր նշանակություն ունեն որակյալ բժշկական խնամքի, մասնավորապես՝ անվտանգ ծննդաբերություն ապահովելու գործում:
Ջրամատակարարման և սանիտարահիգիենիկ պայմանների հասանելիությունը տարբերվում է ըստ տարածաշրջանի և ըստ երկրի եկամուտի.
. Ամենաքիչ զարգացած երկրներում առողջապահական հաստատությունների միայն 53%-ն ունեն շենքի տարածքում գտնվող անվտանգ ջրի աղբյուր: Համեմատության համար նշենք` համաշխարհային ցուցանիշը 78% է, ընդ որում, հիվանդանոցներն այս առումով ավելի լավ վիճակում են գտնվում (88%), քան ավելի փոքր առողջապահական հաստատությունները (77%), մինչդեռ Արևելյան և Հարավարևելյան Ասիայի երկրների համար այս ցուցանիշը 90% է։ Իմիջիայլոց, քաղաքային շրջանների առողջապահական հաստատությունների շուրջ 3%-ը, իսկ գյուղական շրջանների առողջապահական հաստատությունների 11%-ը չունեն ջրամատակարարման ծառայություն։
. Աշխարհում ամեն 10 առողջապահական հաստատություններից 1-ում սանիտարական պայմաններ չկան: Սանիտարական ծառայություններ չունեցող առողջապահական հաստատությունների համամասնությունը տատանվել է 3%-ից (Լատինական Ամերիկա, Կարիբյան ավազանի և Արևելյան ու Հարավարևելյան Ասիայի երկրներ) մինչև 22% տոկոսի (Ենթասահարյան Աֆրիկա) միջակայքում: Ամենաքիչ զարգացած երկրներում յուրաքանչյուր 5 առողջապահական հաստատությունից միայն 1-ն է (21%) ունեցել տարրական սանիտարական պայմաններ:
.Բազմաթիվ առողջապահական հաստատություններում բացակայում են շրջակա միջավայրի մաքրման և առողջապահական թափոնների անվտանգ վերամշակման ու ոչնչացման տարրական ծառայություններ։
Զեկույցը հրապարակվել է Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում Ջրի համաշխարհային շաբաթվա կապակցությամբ ընթացող համաժողովին: Ամենամյա համաժողովը, որը տևում է օգոստոսի 23-ից սեպտեմբերի 1-ը, ուղղված է մարդկության ամենամեծ մարտահրավերներին դիմակայելու նոր ուղիների որոնմանը՝ պարենային անվտանգությունից և առողջապահության հասանելիությունից մինչև գյուղատնտեսություն, տեխնոլոգիաներ, կենսաբազմազանություն և կլիմայի փոփոխություն:
Իրավիճակը Հայաստանում՝
Տվյալները հիմնված են Հայաստանում 118 ստացիոնար բուժհաստատությունների և ատամնաբուժական կենտրոնների (ոլորտի հաստատությունների 60 տոկոսը) շրջանում 2017թ. հոկտեմբերից 2018թ. փետրվար ամիսներին արված մշտադիտարկման վրա:
. Առողջապահական հաստատությունների 97 տոկոսը ունի հոսող ջրի մատակարարում և առողջապահական թափոնների անվտանգ աղբահանության համակարգ:
. Առողջապահական հաստատությունների միայն 69 տոկոսը ունեն հիգիենայի պայմաններ՝ զուգարաններից մինչև հինգ մետր հեռավորության վրա գտնվող հոսող ջրով և օճառով տարրական հարմարություն:
. Սանիտարական պայմանները բացակայում են հաստատությունների 19 տոկոսում:

Half of health care facilities worldwide lack basic hygiene services with water and soap or alcohol-based hand rub where patients receive care and at toilets in these facilities, according to the latest Joint Monitoring Programme (JMP) report by WHO and UNICEF. Around 3.85 billion people use these facilities, putting them at greater risk of infection, including 688 million people who receive care at facilities with no hygiene services at all.
“Hygiene facilities and practices in health care settings are non-negotiable. Their improvement is essential to pandemic recovery, prevention and preparedness. Hygiene in health care facilities cannot be secured without increasing investments in basic measures, which include safe water, clean toilets, and safely managed health care waste,” said Dr Maria Neira, WHO Director, Department of Environment, Climate Change and Health. “I encourage Member States to step up their efforts to implement their 2019 World Health Assembly commitment to strengthen water, sanitation and hygiene (WASH) services in health care facilities, and to monitor these efforts.”
The latest report, “Progress on WASH in health care facilities 2000–2021: special focus on WASH and infection prevention and control”, has for the first time established this global baseline on hygiene services – which assessed access at points of care as well as toilets – as more countries than ever report on critical elements of WASH services in their hospitals and other health centres. For hygiene, data are now available for 40 countries, representing 35% of the world’s population, up from 21 countries in 2020 and 14 in 2019.
The newly established global estimate reveals a clearer and more alarming picture of the state of hygiene in health care facilities. Though 68% of health care facilities had hygiene facilities at points of care, and 65% had handwashing facilities with water and soap at toilets, only 51% had both and therefore met the criteria for basic hygiene services. Furthermore, 1 in 11 (9%) of health care facilities globally have neither.
“If health care providers don’t have access to a hygiene service, patients don’t have a health care facility,” said Kelly Ann Naylor, UNICEF Director of WASH and Climate, Environment, Energy, and Disaster Risk Reduction (CEED). “Hospitals and clinics without safe water and basic hygiene and sanitation services are a potential death trap for pregnant mothers, newborns, and children. Every year, around 670 000 newborns lose their lives to sepsis. This is a travesty – even more so as their deaths are preventable.”
The report notes that contaminated hands and environments play a significant role in pathogen transmission in health care facilities and the spread of antimicrobial resistance. Interventions to increase access to handwashing with water and soap and environmental cleaning form the cornerstone of infection prevention and control programmes and are crucial to providing quality care, particularly for safe childbirth.
Coverage of WASH facilities is still uneven across different regions and income groupings:
• In the Least Developed Countries, only 53% of health care facilities have access on-premises to a protected water source. To compare, the global figure is 78% with hospitals (88%) doing better than smaller health care facilities (77%), and the figure for eastern and south-eastern Asia is 90%. Globally, around 3% of health care facilities in urban areas and 11% in rural areas had no water service.
• Of the countries with available data, 1 in 10 health care facilities globally had no sanitation service. The proportion of health care facilities with no sanitation services ranged from 3% in Latin America and the Caribbean and in eastern and south-eastern Asia to 22% in sub-Saharan Africa. In the Least Developed Countries, just 1 in 5 (21%) had basic sanitation services in health care facilities.
• The data further reveals that many health care facilities lack basic environmental cleaning and safe segregation and disposal of health care waste.
The report is being launched at World Water Week taking place in Stockholm, Sweden. The annual conference, which runs from 23 August to 1 September, explores new ways to tackle humanity’s greatest challenges: from food security and health to agriculture, technology, biodiversity and climate.