Արցախի ճակատագիրը մեր բոլորի ձեռքում է, պարտությունը դեռ դատավճիռ չէ. «Հայաստան» դաշինք
«1991թ․ սեպտեմբերի 2-ին ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը՝ հիմք ընդունելով 1990թ. ապրիլի 3-ի ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու կարգի» մասին օրենքը, ընդունեց հռչակագիր ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հռչակելու մասին:
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած հանրաքվեով արցախահայության բացարձակ մեծամասնությունն «այո» ասաց իր անկախ պետությանը: Այսպիսով, հայ տարեգրության մեջ արձանագրվեց մեր պատմության ամենալուսավոր էջերից մեկը՝ հայոց երկրորդ պետականության ծնունդը, որը նվաճվեց և իրողություն դարձավ ողջ հայ ժողովրդի հերոսական նվիրումի, անձնուրացության, համառ ու աննահանջ պայքարի շնորհիվ։
Տարիների համառ ու տքնաջան աշխատանքով, զոհողություններով ու խիզախումներով, արցախահայության՝ անկախության գաղափարի անմնացորդ նվիրումով կերտվեց Արցախի հանրապետությունն՝ իր սահմանադրական հարաբերություններով, կայացած պետական ինստիտուտներով, կրթական և մշակութային հաստատություններով, տնտեսական կարողություններով։
Արցախն ամրանում էր, համազգային ճիգով օրեցօր կայանում այն համոզումով, որ այն Հայրենիքի, Հայաստանի Հանրապետության հետ անվտանգային, հոգևոր ու տնտեսական մեկ համակարգ է, նույն զարկերակին ուժ տվող և նրանից ուժ ստացող անբաժան մարմին։
Ավաղ, Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից վարվող արկածախնդիր, կարճատես և ապազգային քաղաքականությունը կորստաբեր և աղետալի հարված հասցրեց Հայաստան-Արցախ անքակտելի միասնականությանը, անվտանգային լրջագույն սպառնալիքների առջև կանգնեցնելով մեր զույգ պետություններին։
Եվ, այնուամենայնիվ, որքան էլ ծանր լինեն մեզ պարտադրված 44-օրյա պատերազմի հետևանքները, Արցախի ճակատագիրը մեր բոլորի ձեռքում է։
Պարտությունը դեռ դատավճիռ չէ։
Անկախություն և արժանապատվություն նվաճում են այն ազգերը, որոնք չեն հրաժարվում իրենց երազանքներից, որոնք սեփական իրավունքները պաշտպանել գիտեն, գիտեն հողի ու Հայրենիքի գինը։
Մենք՝ համայն հայ ժողովուրդը, նոր հաղթանակներ կոփելու թե’ համառություն, թե’ համոզում և թե’ ներուժ ունենք։

The opposition Hayastan alliance issued a message on the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Independence Day marked on September 2.
On 2 September 1991, the people of Artsakh declared independence from the Soviet Union and became the Nagorno-Karabakh Republic (NKR).
“The Republic of Artsakh with its constitutional relations, well-established state institutions, educational and cultural institutions and economic capabilities was built over years of persistent and hard work, sacrifices and courage, as well as the selfless devotion of Artsakh Armenians to the idea of independence,” the bloc said in its message.
“Artsakh was getting stronger day by day, being convinced that it was part of the security, spiritual and economic system of Mother Armenia. Alas, the dangerous, reckless and anti-national policy pursued by the incumbent Armenian authorities dealt a devastating blow to the unbreakable Armenia-Artsakh unity, putting the two states at serious risk.
“Nevertheless, no matter how severe the consequences of the 44-day war imposed on us are, Artsakh’s destiny is in the hands of us all. Defeat is not a verdict.
“Independence and dignity are earned by those nations that do not give up on their dreams, that know how to defend their rights and appreciate their homeland,” reads the message.