Արցախի ճակատագիրը մեր բոլորի ձեռքում է, պարտությունը դեռ դատավճիռ չէ. «Հայաստան» դաշինք
«1991թ․ սեպտեմբերի 2-ին ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը՝ հիմք ընդունելով 1990թ. ապրիլի 3-ի ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու կարգի» մասին օրենքը, ընդունեց հռչակագիր ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հռչակելու մասին:
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԼՂՀ-ում տեղի ունեցած հանրաքվեով արցախահայության բացարձակ մեծամասնությունն «այո» ասաց իր անկախ պետությանը: Այսպիսով, հայ տարեգրության մեջ արձանագրվեց մեր պատմության ամենալուսավոր էջերից մեկը՝ հայոց երկրորդ պետականության ծնունդը, որը նվաճվեց և իրողություն դարձավ ողջ հայ ժողովրդի հերոսական նվիրումի, անձնուրացության, համառ ու աննահանջ պայքարի շնորհիվ։
Տարիների համառ ու տքնաջան աշխատանքով, զոհողություններով ու խիզախումներով, արցախահայության՝ անկախության գաղափարի անմնացորդ նվիրումով կերտվեց Արցախի հանրապետությունն՝ իր սահմանադրական հարաբերություններով, կայացած պետական ինստիտուտներով, կրթական և մշակութային հաստատություններով, տնտեսական կարողություններով։
Արցախն ամրանում էր, համազգային ճիգով օրեցօր կայանում այն համոզումով, որ այն Հայրենիքի, Հայաստանի Հանրապետության հետ անվտանգային, հոգևոր ու տնտեսական մեկ համակարգ է, նույն զարկերակին ուժ տվող և նրանից ուժ ստացող անբաժան մարմին։
Ավաղ, Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից վարվող արկածախնդիր, կարճատես և ապազգային քաղաքականությունը կորստաբեր և աղետալի հարված հասցրեց Հայաստան-Արցախ անքակտելի միասնականությանը, անվտանգային լրջագույն սպառնալիքների առջև կանգնեցնելով մեր զույգ պետություններին։
Եվ, այնուամենայնիվ, որքան էլ ծանր լինեն մեզ պարտադրված 44-օրյա պատերազմի հետևանքները, Արցախի ճակատագիրը մեր բոլորի ձեռքում է։
Պարտությունը դեռ դատավճիռ չէ։
Անկախություն և արժանապատվություն նվաճում են այն ազգերը, որոնք չեն հրաժարվում իրենց երազանքներից, որոնք սեփական իրավունքները պաշտպանել գիտեն, գիտեն հողի ու Հայրենիքի գինը։
Մենք՝ համայն հայ ժողովուրդը, նոր հաղթանակներ կոփելու թե’ համառություն, թե’ համոզում և թե’ ներուժ ունենք։

Блок «Армения»: Судьба Арцаха в наших руках, поражение – еще не приговор
«2 сентября 1991 года Совместная сессия Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов с участием депутатов Советов всех уровней на основании закона Верховного Совета СССР от 3 апреля 1990г. «О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР» приняла Декларацию о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики в границах НКАО и сопредельного Шаумяновского района.
Состоявшимся 10 декабря 1991 года в НКР референдумом абсолютное большинство армян Арцах сказало «да» своему независимому государству. Таким образом, в армянскую летопись была вписана одна из самых светлых страниц нашей истории – рождение второй армянской государственности, которая была завоевана и стала реальностью благодаря героической преданности, самоотверженности, упорной и неустанной борьбе всего армянского народа.
Многолетним упорным и кропотливым трудом, жертвами и отвагой, беззаветной преданностью арцахских армян идее независимости была создана Республика Арцах – со своими конституционными отношениями, состоявшимися государственными институтами, образовательными и культурными учреждениями, экономическими возможностями.
Арцах укреплялся, общенациональными усилиями с каждым днем обустраивался с убеждением, что является единой системой безопасности, духовной и экономической связи с Родиной, Республикой Армения, неделимым организмом – дающим силу и получающим силу по одной и той же артерии.
Увы, авантюрная, недальновидная и антинациональная политика, проводимая действующими властями Армении, нанесла сокрушительный и катастрофический удар неразрывному единству Армения-Арцах, поставив перед серьезными угрозами безопасности оба наши государства.
И, тем не менее, какими бы тяжелыми ни были последствия навязанной нам 44-дневной войны, судьба Арцаха в наших руках.
Поражение – еще не приговор.
Независимость и достоинство завоевывают народы, которые не отказываются от своих мечтаний, которые умеют защищать свои права, знают цену земле и Родине.