«Բացահայտիր տիեզերքը և փոխիր աշխարհը» (Discover the Cosmos and Change the World)
Կոնֆերանսների ընթացքում բանախոսները, ովքեր գիտության ոլորտում կարևոր ներդրում ունեցող անհատներ են` աստղագետներ, ֆիզիկոսներ, տիեզերագնացներ, քիմիկոսներ, այդ թվում նաև Նոբելյան մրցանակակիրներ, կխոսեն ամենատարբեր թեմաների շուրջ` անցյալի կարևոր բացահայտումներն ու նվաճումները կապելով տեխնոլոգիական ապագայի հետ։
«Բացահայտիր տիեզերքը և փոխիր աշխարհը» կոնֆերանսը տեղի կունենա սեպտեմբերի 6-9-ը,ժամը` 15։00-19:00, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի Հիմնական սրահում, որի ընթացքում կքննարկվեն հետևյալ թեմաները.
Սեպտեմբերի 6
Թոնի Ֆադել (ipod-ի հեղինակ, iPhone-ի համահեղինակ և Nest-ի հիմնադիր) Տեխնոլոգիական սիներգիաները Երկրի և տիեզերքի միջև
Դոննա Սթրիքլենդ (Ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր) Ինչպե՞ս կտրել ապակին լազերով
Էմմանուել Չարպենտիե (Մանրէաբան և կենսաքիմիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր) Գենային թերապիա
Մոուրին Ռեյմո (Պալեո կլիմայագետ) Կլիմայական փոփոխություն. Արդյո՞ք շատ ուշ է
Ժան֊Ժակ Դորդեյն (Ավիատիեզերական ինժեներ և ESA նախկին գլխավոր տնօրեն) Ուղերձ Երկրից` Երկիր մոլորակի մարդկանց
Բերնհարդ Շոլքոֆ (Համակարգչային գիտնական) ֊ Արհեստական բանականությունը խելացի՞ է։
Քըրթ Վյութրիխ (Քիմիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր) Ի֊ՌՆԹ և մեր մարմնի գործունեությանն աջակցող այլ կենսաբանական մակրոմոլեկուլներ
Դեյվիդ Զամբուկա. Դու Մարսեցի՞ ես
Սեպտեմբերի 7
Լուիս Ֆրիդման (Աստղաֆիզիկոս) 50 տարի Մարսի վրա: Mars 3֊ից և Mariner 9֊ից մինչև Starship
Բեթանի Էլման (Մոլորակագետ) Գիտական հայտնագործություններ Մարսի վրա․ այսօր և վաղը
Սքոթ Հաբըրդ (Ֆիզիկոս ) Մարսի հետազոտությունները. Վերակառուցում
Միշել Մայոր (Աստղաֆիզիկոս, Նոբելյան Մրցանակակիր) Միլիարդավոր մոլորակներ Տիեզերքում
Լիզա Կալտենեգգեր (Աստղաֆիզիկոս) Երկրագնդի նման մոլորակներ
Դեյվիդ Գրինսփուն (Աստղակենսաբան) Կլիմայական աղետներ Վեներայի, Երկրի և Մարսի վրա
Սեպտեմբերի 8
Ջիմ Բաղյան (Տիեզերագնաց և ֆիզիկոս) Մարդը տիեզերքում- Բժշկական և ֆիզիոլոգիական մարտահրավերներ
Խավիեր Բարկոնս (Աստղաֆիզիկոս, ESO֊ի Գլխավոր տնօրեն) Ոտքերը` գետնին, աչքերը` դեպի երկինք. 60 տարի բացահայտելով տիեզերքի գաղտնիքները և նայելով առաջ
Վու Ջի (Օդատիեզերական ինժեներ և NSSC-ի նախկին գլխավոր տնօրեն) Չինական տիեզերական ծրագիր
Քամ Գաֆարիան (Գաղափարահեն ձեռներեց, X-energy, Axiom Space-ի հիմնադիր) Կառուցելով տնտեսություն Երկրից դուրս
Քիփ Թորն (Ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր) և Լիա Հալլորան (Արտիստ) Պոեզիա, արվեստ և գիտություն. Տիեզերքի աղավաղված կողմը
Դիանա Էյքերման (Պոետ և Նատուրալիստ) ֊ Ի՞նչ է կյանքը ֊ Երկրի վրա և աստղերի ապարանքներում
Մարկ Բոսլոու (Մոլորակագետ) Աստերոիդները գործողության մեջ - Կրակ գետնի վրա
Պանելային քննարկում Անդրեյ Սախարով 100, Թեմա Գիտության և տեխնոլոգիաների պատասխանատվությունն ու էթիկան
Մոդերատոր Սոֆի Շեվարնաձե
Մասնակիցներ` Էմմանուել Չարպենտիե, Գարիկ Իսրաելյան, Ռիչարդ Մարկո, Թոնի Դոն
Սեպտեմբերի 9
Չառլի Դյուկ (Լուսնագնաց, Apollo 16 ծրագիր) Քայլելն ու վարելը Լուսնի վրա
Ջորջ Նիլդ (Տիեզերագնաց և ինժեներ) Տիեզերական տուրիզմ՝ այսօր և վաղը
Փոլ Ֆրենկլին (Տեսողական էֆեկտների ղեկավար) Տեսողական էֆեկտներ. Գիտությունից մինչև արվեստ
Թոնի Դոն (Ծրագրի ղեկավար և EUROfusion-ի գործադիր տնօրեն) Շղթայական ռեակցիաներ. աստղի ստեղծում Երկրի վրա
Քրիս Հեդֆիլդ (Տիեզերագնաց, ինժեներ, կործանիչների օդաչու և հեղինակ) Տիեզերագնացի ուղեցույց՝ Տիեզերքում քայլելու համար
Ջորջ Սմութ (Ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր) Տիեզերքի ծագումը
Լեոն Սթոք (Ինժեներ, IBM) Քվանտային համակարգիչների վերջին ձեռքբերումները
Պանելային քննարկում Տիեզերական մրցավազք 2 Չառլի Բոլդենի, Ժան֊Ժակ Դորդեյնի և Վու Ջիի հետ
«Տիեզերական տեխնոլոգիաները երեկ և վաղը» կոնֆերանսը տեղի կունենա սեպտեմբերի 8֊9֊ը, ժամը` 11։00֊ 13։30, Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի Փոքր համերգասրահում։ Կոնֆերանսի բանախոսների և նրանց ելույթների մանրամասները ներկայացված են ստորև.
Ժան֊Ժակ Դորդեյն (Ավիատիեզերական ինժեներ և ESA նախկին գլխավոր տնօրեն) - Բացում
Ջորջ Նիլդ (Տիեզերագնաց և ինժեներ) - Կոմերցիոն տիեզերական դարաշրջան
Նագին Կոքս (Համակարգային ինժեներ) ֊ Տիեզերքը և տեխնոլոգիաները. Մարսի մակերևույթի գործընթացները
Ջոել Փարքեր (Աստղաֆիզիկոս) - Մինչև Արեգակնային համակարգի եզրը և դրանից այն կողմ. Թռչելով NASA-ի Horizons առաքելության հետ միասին
Մայքլ Կեզիրիան (Հարավային Կառոլինայի համալսարանի հրավիրյալ դասախոս, Century Fathom-ի նախագահ և Միջազգային տիեզերական անվտանգության հիմնադրամի նախագահ) Տիեզերական կայունություն. Ուղեծրային տիեզերական միջավայր և ինտեգրում (օդային տարածքի հետ)
Խուան Թոմաս Հերնանի (Բնապահպան֊գիտնական) ֊ Արբանյակների թրենդներն ու տեխնոլոգիաներն այսօր
Սալեմ Հումեյդ Ալ Մարի (Մոհամմեդ Բին Ռաշիդ (Տիեզերքի Կենտրոնի Գլխավոր տնօրեն) - ԱՄԷ տիեզերական ծրագրը՝ Երկրից Մարս մոլորակ և դրանց միջև
Երվանտ Զորյան (Synopsys Հայաստանի նախագահ) Խելացի չիպերի տեխնոլոգիաներ` տիեզերական տեխնոլոգիաների հիմնաքարը
Հարոլդ «Սոննի» Ուայթ. Միջմոլորակային թռիչք, Լուսնի այլընտրանքային նկարը
Գարետ Ռեյզման (Ինժեներ, NASA-ի նախկին տիեզերագնաց) -SpaceX - Հիանալի ճամփորդություն Falcon֊ից դեպի Starship
Ադամ Բարրոուս (Աստղաֆիզիկական գիտությունների պրոֆեսոր) ֊ Տիեզերական նոր տնտեսության հիմնախնդիրներ. տիեզերական մնացորդներ, տիեզերական երթևեկության կառավարում
Արմեն Քերլոփյան (Տվյալագետ, հետազոտող, ձեռնարկատեր, ներդրող և AI-ի փորձագետ) Տիեզերական առողջության հինգ վտանգները
Արբի Կարապետյան (NASA-ի ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայում թռիչքի էլեկտրոնիկայի բաժնի ղեկավար) Տիեզերքից Երկիր - NASA/jpl օդափոխման համակարգը COViD - 19 հիվանդների համար
Ալֆրեդ ՄքԻվեն (Մոլորակային երկրաբան և Մոլորակային պատկերների հետազոտական լաբորատորիայի (PIRL) տնօրեն) ֊ Մոլորակների մակերևույթների բարձր որակի պատկերում
STARMUS VI փառատոնի մասին
STARMUS փառատոնը մինչ այս անցկացվել է Թեներիֆեում (Կանարյան կղզիներ, Իսպանիա), Նորվեգիայում, Շվեյցարիայում:
Հայաստանում STARMUS VI գիտության և արվեստի փառատոնը անց է կացվելու «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» խորագրով և նվիրված է լինելու Մարսի վրա Մարս 3 տիեզերակայանի առաջին վայրէջքի 50-ամյակին: Հատկանշական է, որ Մարս 3-ը տեղափոխել է դեպի Կարմիր մոլորակ հայ մեծանուն ինժեներ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի Prop-M (փրոփ-էմ) ռոբոտը։
STARMUS աշխարհահռչակ փառատոնը կապված է Ստիվեն Հոքինգի, Բրայան Մեյի, Ալեքսեյ Լեոնովի և աշխարհահռչակ այլ հայտնի անունների հետ, անցկացվում 2011 թվականից և միավորում է գիտությունը, կրթությունը, արվեստն ու տեխնոլոգիաները։
STARMUS փառատոնը հիմնադրվել է աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրաելյանի և լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյի կողմից՝ դառնալով համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականների, Նոբելյան մրցանակակիրների, տիեզերագնացների մտածողների, գիտության մշակույթի ու արվեստի գործիչների միավորող հարթակ, որի շրջանակներում նրանք հանրության հետ կիսվում են իրենց գիտելիքներով, փորձով ու նորագույն հայտնագործություններով։ Նրանց միավորումը մեկ հարթակի շուրջ հնարավոր է դարձնում մեր ժամանակների խնդիրների վերհանումն ու լուծումների շուրջ քննարկումները։

STARMUS VI speakers to unveil secrets of space to participants at two main conferences
"Discover the Cosmos and Change the World" and "Space Technologies Today and Tomorrow" Conferences are an important part of STARMUS VI festival program to be held in Yerevan on September 5-10, 2022.
The conferences will be led by STARMUS VI speakers, the brightest minds from all over the world in science, as well as astronomers, physicists, astronauts, chemists, including Nobel Prize winners - will communicate with audience through a wide variety of topics, highlighting important discoveries and showcasing achievements of the past with the technological future.
The "Discover the Universe and Change the World" conference will take place on September 5-9, at 15:00-19:00, in the Main concert hall of K. Demirchyan sports and concert complex, during which the following topics will be discussed:
September 6
Tony Fadell (ipod inventor, iphone co-inventor and Nest founder) Technology Synergies between Earth and Space
Donna Strickland (Physicist, Nobel Laureate) How to cut glass with lasers
Emmanuelle Charpentier (Microbiologist and Bioche, IBMmist, Nobel Laureate) Gene Therapy
Maureen Raymo (Paleoclimatologist) Climate Change: Is it too late?
Jean-Jacques Dordain (Aerospace engineer and former DG of ESA) The message from Earth to humans on planet Earth
Bernhard Scholkopf (Computer scientist) Is Artificial intelligence Intelligent ?
Kurt Wuthrich (Chemist, Nobel Laureate) mRNA and other biological macromolecules supporting the functioning of our bodies
David Zambuka (Artist) Are you a martian?
September 7
Louis Friedman (Astrophysicist) 50 Years on Mars: from Mars 3 and Mariner 9 to Starship
Bethany Ehlmann (Planetary Scientist ) Science Discoveries at Mars: today and tomorrow
Scott Hubbard (Physicist ) Mars Exploration: The reconstruction
Michel Mayor (Astrophysicist, Nobel Laureate) Billions of planets in the Universe
Lisa Kaltenegger (Astrophysicist) Alien Earths
David Grinspoon (Astrobiologist) Climate catastrophes on Venus, Earth and Mars
September 8
Jim Bagian (Astronaut and physician) The Human in Space- Medical and Physiological Challenges
Xavier Barcons (Astrophysicist, General Director of ESO) Feet on the ground, eyes on the sky: 60 years discovering the secrets of the Universe and looking ahead
Wu Ji (Aerospace Engineer and former DG of NSSC) Chinese Space Program
Kam Ghaffarian (Visionary Entrepreneur,founder of Axiom Space) Building the off-Earth economy
Kip Thorne (Physicist, Nobel Laureate) & Lia Halloran (Artist) Poetry, Art and Science : The Warped Side of the Universe
Diana Acherman (Poet and naturalist) What is Life – On Earth and in the mansions of the stars
Mark Boslough (Planetary scientist) Asteroids in action- Fire on the ground
Panel Discussion ¨Andrey Sakharov 100 - The Responsibility and Ethics of Science and Technology” moderated by Sophie Shevardnadze. Participants
Emmanuelle Charoentier, Garik Israelian, Bernhard Scholkopf, Richard Marco and Tony Donne
September 9
Charlie Duke (Moonwalker, Apollo 16 Program) Walking and driving on the Moon
George Nield (Astronaut and Engineer) Space Tourism Today and Tomorrow
Paul Franklin (Visual Effects Supervisor) Visual effects: from Science to Arts
Tony Donne (Programme Manager and CEO of EUROfusion) Fusion: creating a star on earth
Chris Hadfield (Astronaut, engineer, fighter pilot and author) An Astronaut's guide to walking in Space
George Smoot (Physicist, Nobel Laureate) The Origin of the Universe
Leon Stok (Engineer, IBM) Recent Advances in Quantum Computing
Panel Discussion Space Race 2 with Charlie Bolden, Jean-Jacques Dordain and Wu Ji moderated by Nagin Cox
The conference "Space Technologies Today and Tomorrow" will take place on September 8-9, at 11:00-13:30, in the Small Concert Hall of K. Demirchyan Sports and Concert Complex. The details of the conference speakers and their speeches are highlighted below:
8 September
Jean-Jacques Dordain (Aerospace engineer and former DG of ESA) - Opening
George Nield (Astronaut and Engineer) - The Commercial Space Age
Nagin Cox (Systems Engineer) - Space and Technologies: Mars Surface Operations
Joel Parker (Astrophysicist) - To the Edge of the Solar System and Beyond: Flying along with NASA’s Horizons Mission
Michael Kezirian (Adjunct Professor, USC & President, Century Fathom & President, International Space Safety Foundation) - Space Sustainability: Orbital Space Environment and Integration (with the Airspace)
Juan Thomas Hernani (Environmental Scientist) Satellite Trends and Technologies
Salem Humaid Al Marri (General Director of Mohammed bin Rashid Space Center) - UAE Space Programme from Earth to Mars and in between
Yervant Zorian (Synopsys Armenia President) - The Intelligent chip technology, the backbone of the space systems
9 September
Harold “Sonny” White (Engineer): Interstellar flight, the ultimate Moon shot
Garrett Reisman (Engineer and former NASA astronaut) - SpaceX - Amazing journey from Falcon to Starship
Adam Burrows (Full Professor of Astrophysical Sciences) - Issues for the New Space Economy: Space Debris, Space Traffic Management
Armen Kherlopian (Data Scientist, Researcher, Entrepreneur, Investor and Expert in AI) - Five Hazards of Space Health
Arbi Karapetian (Section Manager - Flight Electronics at NASA Jet Propulsion Laboratory) - From Space to Earth - NASA/jpl VENTILATOR FOR COVID - 19 Patients
Alfred McEwen (planetary geologist and director of the Planetary Image Research Laboratory (PIRL) - High resolution imaging of planetary surfaces