«Հրապարակ». Ամենամեծ մեղքը՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարից հետո, Արցախի ՊԲ հրամանատարինն է
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Պատերազմից հետո Ջալալ Հարությունյանը նույնպես հարցաքննվել է թշնամու վերահսկողության տակ անցած Հադրութ տեղափոխված և շրջափակման արդյունքում զոհված կամ անհետ կորած 72 զինծառայողներին առնչվող քրեական գործով: Զինծառայողների ծնողները պնդում էին, որ նրան պետք է մեղադրանք առաջադրվի, քանի որ Հարությունյանն է հրամանը տվել։ Թերևս դա էր պատճառը, որ երեկ Ջալալին մեղադրանք առաջադրվեց, բայց նա չձերբակալվեց։
Քննչական կոմիտեն հաղորդեց, որ «սեպտեմբերի 2-ին Ջ. Հ․-ին երկու դրվագով մեղադրանք է ներկայացվել 2003 թ․ ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասին՝ Զինվորական պաշտոնեական անփութությունը, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ հինգից տասը տարի ժամկետով):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց են ընտրվել բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը: Որոշ տեղեկություններով, Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ Նիկոլ Փաշինյանը նուրբ զգացումներ ունի, և դրանք առաջացել են 2016 թվականին, երբ ապրիլյան պատերազմից մոտ մեկ ամիս անց ՔՊ ջոկատը մեկնել էր ինժեներական աշխատանքներ իրականացնելու, և նրանց տեղակայել էին Ջալալ Հարությունյանի ղեկավարած զորամասում:
Նկատենք, որ եթե մեղքի դասակարգում իրականացնենք, հստակ է, որ ամենամեծ մեղքը՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարից հետո, Արցախի ՊԲ հրամանատարինն է, ով չի կարողացել պատերազմի հենց առաջին փուլում ճիշտ մարտավարություն ընտրել»։

«Грапарак»: Самая большая вина после верховного главнокомандующего – у командующего Армией обороны Арцаха
Газета «Грапарак» пишет, что после войны Джалал Арутюнян также был допрошен по уголовному делу о перешедшем под контроль врага Гадруте и погибших или пропавших без вести вследствие окружения 72 военнослужащих.
«Родители военнослужащих утверждают, что ему должно быть предъявлено обвинение, поскольку приказ дал Арутюнян. Пожалуй, в этом причина того, что вчера Джалалу Арутюняну было предъявлено обвинение, однако он не был арестован.
Следственный комитет сообщил, что 2 сентября Джалалу Арутюняну по двум эпизодам предъявлено обвинение по части 3 статьи 376 УК Армении (должностная халатность, наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет). В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде. Его полномочия начальника Военной контрольной службы Минобороны Армении приостановлены.
По некоторым сведениям, Никол Пашинян испытывает теплые чувства к Джалалу Арутюняну и они появились еще в 2016 году, когда через месяц после Апрельской войны отряд «Гражданского договора» отправился в Арцах для выполнения инженерных работ и их разместил в воинской части, которой командовал Джалал Арутюнян. Отметим, что если квалифицировать вину, то очевидно, что самая большая вина после верховного главнокомандующего у командующего Армией обороны Арцаха, который с самого начала не смог выбрать правильную тактику», - пишет газета.