ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Այս մասին հայտնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
«Մանրամասն քննարկվել է Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը։ Նշվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության ու անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի հաստատման համակարգված ջանքերի կարևորությունը։ Այս համատեքստում հաստատվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հիմնարար եռակողմ համաձայնագրերը հետևողականորեն իրականացնելու մտադրությունը։
Իլհամ Ալիևը տեղեկացրել է օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ կայացած հանդիպման մասին։
Քննարկվել են նաև երկկողմ օրակարգի որոշ գործնական հարցեր, այդ թվում՝ առևտրա- տնտեսական, էներգետիկ և հումանիտար ոլորտներում։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա շփումների մասին»,- նշված է Կրեմլի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։

Russian President Vladimir Putin held a telephone conversation with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev on Saturday, the Kremlin reported.
The leaders had an in-depth discussion of the current situation in the South Caucasus and stressed the importance of coordinated efforts to ensure stability and security on the Armenia-Azerbaijan border and to establish economic ties and transport links in the region. In this context, they reaffirmed their commitment to steadily implement the trilateral agreements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, and January 11 and November 26, 2021.
Ilham Aliyev spoke about his meeting in Brussels with Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and President of the European Council Charles Michel on August 31.
The Presidents also discussed some practical issues of the bilateral agenda, including trade, the economy, energy and humanitarian sphere.