Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են բազմակողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Այս մասին հայտնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
Օգոստոսի 5-ին Սոչիում կայացած բարձր մակարդակի բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համատեքստում քննարկվել են Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև բազմակողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր։ Հաստատվել է առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, այդ թվում՝ էներգետիկ ոլորտում համատեղ ռազմավարական նախագծերի խթանման մտադրությունը։
Անդրադարձ է եղել նաև Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին։ Էրդողանը նշել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը Զապորոժիեի ԱԷԿ-ում ՄԱԳԱՏԷ-ի առաքելության կազմակերպման գործում։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում դիտարկվել է հուլիսի 22-ին Ստամբուլում Թուրքիայի նախագահի միջնորդությամբ կնքված «հացահատիկի գործարքի» իրականացման ընթացքը։

The Turkish leader expressed condolences over the death of former President of the USSR Mikhail Gorbachev and noted his significant role in the contemporary history of Russia and the entire world, the Kremlin reported.
The leaders discussed further progress of the multifaceted cooperation between Russia and Turkey in the context of the agreements reached in Sochi on August 5.
They reaffirmed their commitment to expand trade and economic relations, including promoting joint strategic projects in energy.
The discussion also touched upon the situation in Ukraine. Recep Tayyip Erdogan stressed Russia’s constructive role in organising the IAEA mission to the Zaporozhye Nuclear Power Plant. Also, they reviewed the implementation of the grain deal concluded in Istanbul on July 22 with mediation of the President of Turkey.