Մարությանը խորհուրդ է տալիս Մարուքյանին փնտրել հետևի մուտքում
Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է իր նոր մոնո-ներկայացման` «Քաղաքապետը» անոնսը ու գրել. «Հանրային գործունեությանը զուգահեռ վերսկսում եմ իմ ստեղծագործական աշխատանքը:
Ձեր դատին եմ հանձնում իմ նոր մոնո-ներկայացումը` «Քաղաքապետը»»։
Անոնսում «լրագրողներ» հարցեր են ուղղում Հայկ Մարությանին։
Հարց-Փաստացի այս պահից սկսած դուք այլևս քաղաքապետ չեք, ինչո՞վ եք զբաղվելու առաջիկայում։
Պատասխան- Կոնկրետ հիմա դուրս եմ եկել քաղաքական թատրոնից և ոտ-ոտ գնում եմ դեպի Սունդուկյանի անվան թատրոն։
Հարց- Ինչո՞ւ եք դուրս եկել այս մուտքից, և ինչո՞ւ դուրս չեք եկել հետևից մուտքից։
Պատասխան- Որովհետև այսօրվա դրությամբ հետևի մուտքից միայն մտնում են։ Եթե գնաք, նայեք, մտնողների մեծ հերթ է կանգնած։
Հարց-Ասում են, պարոն Մարուքյան, ապօրինի այն շինությունները, որոնք քանդել եք, այդ շինաղբով ձեզ համար դղյակներ եք կառուցել, ճի՞շտ է։
Պատասխան-Նախ, իմ ազգանունը Մարուքյան չէ, Մարության է, եթե պարոն Մարուքյանին է հարցն ուղղված, խնդրում եմ գնացեք, իրեն տվեք, կարծում եմ, հետևի մուտքի մոտ է։
Հայկ Մարությանի հենց այս վերջին «պատասխանին» արձագանքել է Էդմոն Մարուքյանի թիմակից Դավիթ Խաժակյանը.
«Այսօր Հայկ Մարությանը հրապարակեց իր ներկայացման անոնսը և իրեն բնորոշ կապկումով անդրադարձավ Էդմոն Մարուքյանին:
Հայկո՛, քո ազգանունը շփոթում են Մարուքյանի ազգանվան հետ, քանի որ դու փորձում էիր «դերասան Հայկոյից» դառնալ «քաղաքապետ Մարության»: Երբ Մարուքյանը ընդդիմադիր պատգամավոր էր, դու իշխանության հետնամուտքում փայտե «բաբչկայով» ու լայն ժպիտով սպասում էիր պաշտոն ստանալու քո մուտքին: 2012-ից Մարուքյանը քաղաքական գործիչ եղել և մնացել է, իսկ դու 2018-ից փոխեցիր աշխատավայրդ, բայց ոչ կարգավիճակդ:
Երբ քեզ նույնացրել էիր իշխանության հետ և վայելում էիր հեղափոխական վարկանիշը, մենք բաց տեքստով ասում էինք, թե քանի կոպեկի արժեք ունես որպես քաղաքապետ: Երբ դու պատերազմի պարտության բերումով սեփական թիմիցդ ու քո կարծիքով խորտակվող նավից դուրս էիր սողոսկում, մենք կրկին նույն բանն էինք ասում:
Այնպես որ մեր դիրքորոշումն ու կարծիքը քո մասին չի՛ փոխվել: Դու պատեհապաշտորեն հետամուտ եղար 2018-ին, բայց չերևակայե՛ս, թե 2021-ին դու ես դուրս եկել: Քեզ ուշացած, բայց դուրս են մղել հետնամուտքից»:
Նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի նոր ներկայացման անոնսին բուռն արձագանքնել են նաև ֆեյսբուքյան օգտատերերը։
Դավիթ Հայրապետյանը գրել է. «Ինձ անձամբ մի քանի հարց է հետաքրքրում, որոնց պատասխանները, կարծում եմ, չեմ գտնի ներկայացման մեջ
1. Ովքեր կարող են մասնակցել այդ ներկայացմանը - սևերը, թե սպիտակները ?? Ինքը Հայկը հիմա սև է, թե սպիտակ ??
2. Իսկ որ մուտքից ինքը մտավ քաղաքապետարան ?? Ինչպես բոլորը հետևի ?? Իսկ ինչպես եղա՞վ, որ այդպես արագ հետևից հասավ առաջին մուտքին ?
3. Չի զղչում մի ամբողջ քաղաք կրկեսի վերածելու համա՞ր ու ինչու թողեց կրկեսը, եթե էլի հետ էր վերադառնալու»։
Լուսինե Հարոյան-Դալլաքյանն արձագանքել է. «Իսկ ես ուրախ եմ Հայկոյի համար, որ դուրս եկավ էդ նողկաթիմից:
Ու գտնում եմ, որ չարժե մարդուն անընդհատ ցեխին հավասարեցնել անզգույշ ասված «սև ու սպիտակի» համար:
Չէ՞ որ մենք հասկանում ենք, որ  Արմեն Գրիգորյանն էլ էր անզգուշորեն վիրավորել շիրակցիներին, որ նրա ասածի մեջ հատուկ դիտավորություն չկար:

Марутян советует искать Марукяна у черного хода
Бывший мэр Еревана Айк Марутян на своей странице в Facebook опубликовал анонс своего нового моноспектакля «Мэр» и написал:
«Наряду с общественной деятельностью возобновляю свою творческую работу.
Представляю на ваш суд свой новый моноспектакль – ”Мэр”».
В анонсе ”журналисты” задают Айку Марутяну вопросы.
Вопрос: Фактически, с этого момента вы уже не мэр, чем будете заниматься в ближайшее время?
Ответ: Конкретно сейчас покинул политический театр и направляюсь в сторону театра имени Сундукяна.
Вопрос: Почему вы вышли через этот, а не черный ход?
Ответ: Потому что на сегодняшний день через черный ход только входят. Если пойдем и посмотрим, увидим там длинную очередь.
Вопрос: Г-н Марукян, говорят, что из строительных отходов, образовавшихся от незаконно снесенных вами зданий, вы построили себе замки, это правда?
Ответ: Во-первых, моя фамилия не Марукян, а Марутян, если вопрос адресован г-ну Марукяну, то, пожалуйста, идите и задавайте его ему, полагаю, он у черного хода.
На последний «ответ» Айка Марутяна отреагировал представитель команды Эдмона Марукяна – Давид Хажакян.
«Сегодня Айк Марутян опубликовал анонс своего спектакля и со свойственным ему обезьянничанием коснулся Эдмона Марукяна.
Айко, твою фамилию путают с фамилией Марукяна, потому что ты пытался с "актера Айко" стать "мэром Марутяном". Когда Марукян был оппозиционным депутатом, ты с деревянной ”бабочкой” и широкой улыбкой ждал у черного хода властей своего входа за должностью. Марукян с 2012 года был и остается политиком, а ты с 2018 года сменил место работы, но не статус.
Когда ты отождествлял себя с властью и наслаждался революционным рейтингом, мы говорили прямым текстом, сколько копеек ты стоишь как мэр. Когда ты из-за поражения в войне уползал из своей команды и, как ты думал, с тонущего корабля, мы снова говорили одно и то же.
Так что, наша позиция и мнение о тебе не изменились. Ты приспособленческим образом проявил последовательность в 2018 году, но не воображай, что это ты ушел в 2021 году. Тебя с опозданием, но выгнали через черный ход», – написал он.
На анонс нового спектакля бывшего мэра Айка Марутюна бурно отреагировали также пользователи Facebook.
Давид Айрапетян пишет: «Меня лично интересуют несколько вопросов, ответы на которые, думаю, не найду в спектакле:
1. Кто может участвовать в этом спектакле – темные или светлые?? Сам Айк теперь из темных или светлых?
2. Через какой ход он вошел в мэрию?? С черного, как все? И как вышло, что он так быстро добрался до первого хода?
3. Не жалеет ли он, что превратил целый город в цирк, и почему он ушел из цирка, если собирался возвращаться?»
Лусине Ароян-Даллакян отреагировала: «А я рада за Айко, что он выбрался из этой противной команды.
И я думаю, что не стоит постоянно смешивать человека с грязью за неосторожно сказанное "темное-светлое".
Мы же понимаем, что Армен Григорян тоже неосторожно оскорбил ширакцев, что в его словах не было умысла.
Да и реплика о людях, стоящих в очереди у черного хода, была очень уместной, особенно по части марукяна».