«Հրապարակ». Սամվել Բաբայանը մտահոգություններ ունի, որ իշխանությունների հաջորդ թիրախն ինքն է լինելու
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը երեկ հայտարարություն էր տարածել, թե սուտ են այն լուրերը, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զբաղեցնելով ԱԽ քարտուղարի պաշտոնը՝ ինքը լքել է Արցախը։
Բաբայանը տեղեկացնում է նաեւ. «2020թ․ նոյեմբերի 6-ին ԱՀ ԱԽ նիստից հետո նախագահի հատուկ հանձնարարությամբ ի պաշտոնե գործուղվել եմ քաղաք Երեւան (գործուղման նպատակի եւ արդյունքների մասին մանրամասները պետական եւ ծառայողական գաղտնիք հանդիսանալու հիմքով իմ կողմից հանրայնացման ենթական չեն)»։ ԱՀ նախագահի գրասենյակից սրա հետ կապված պաշտոնական մեկնաբանություն ստանալ չկարողացանք։
Մեր աղբյուրներն ասում են, որ Բաբայանի մտահոգությունները պայմանավորված են վերջին օրերի ձերբակալություններով, մասնավորապես ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին առաջադրված մեղադրանքի դրվագներից մեկը հայտնի Լելե-Թեփեի ձախողված օպերացիայի մասին է, որի վերաբերյալ մամուլում տասնյակ հրապարակումներ կան առ այն, որ դա եղել է Սամվել Բաբայանի գաղափարը, նա է Փաշինյանին առաջարկել եւ հիմնավորել դրա անհրաժեշտությունը: Իսկ Փաշինյանը ոգեւորվել է, որ կկարողանա Սերժ Սարգսյանի կորցրած բարձունքը գրավել եւ սրա ֆոնին հերոսանալ:
Հիմա Բաբայանը մտահոգություններ ունի, որ իշխանությունների հաջորդ թիրախն ինքն է լինելու, եւ դրանով են պայմանավորված համացանցում հայտնված տարատեսակ ինֆորմացիաները եւ նրա էմոցիոնալ արձագանքն այդ ամենին։ Լելե Թեփեի օպերացիայի մասին նաեւ Նիկոլ Փաշինյանն է դեռ պատերազմի օրերին տեսակապով խորհրդակցություններից մեկի ժամանակ հայտնել ՀՀ ՊՆ եւ ՊԲ հրամկազմին»։

«Грапарак»: Самвел Бабаян обеспокоен, что станет следующей мишенью властей
Бывший секретарь Совета безопасности Арцаха Самвел Бабаян вчера распространил сообщение, что сведения о том, что в ходе 44-дневной войны он покинул Арцах, являются ложью, пишет газета «Грапарак».
Бабаян также сообщает: «6 ноября 2020 года после заседания Совета безопасности Республики Арцах я был командирован в Ереван по особому поручению президента (информация о целях и результатах командировки не подлежит обнародованию, поскольку является государственной и служебной тайной)». Нам не удалось получить официальный комментарий от офиса президента Арцаха в связи с этим.
Как говорят наши источники, обеспокоенность Бабаяна обусловлена последними задержаниями, в частности, один из эпизодов предъявленного командующему Армией обороны Джалалу Арутюняну обвинения касается известной неудачной операции Леле-Тепе, о которой в прессе были десятки публикаций, что это была идея Самвела Бабаяна, он предложил Пашиняну и обосновал ее необходимость. А Пашинян воодушевился, что сможет вернуть высоту, потерянную Сержем Саргсяном, и стать героем на этом фоне.
Сейчас Бабаян обеспокоен, что следующей мишенью властей будет он: этим обусловлена появившаяся в сети разная информация и его эмоциональная реакция на это. Об операции в Леле-Тепе также Никол Пашинян сообщил командному составу МО Армении и Армии обороны Арцаха во время войны в ходе одного из совещаний по видеосвязи», - пишет газета.