Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են ՌԴ նախագահի՝ Հայաստան նախատեսված պետական այցի ընթացքը
Սեպտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նախարար Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել Աֆղանստանում ՌԴ դեսպանության մոտ պայթյունի հետևանքով զոհերի առնչությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել տուժածներին:
«Հանդիպման ընթացքում Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը մանրամասն անդրադարձ են կատարել հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցերի, ներառյալ` առևտրատնտեստական և գիտամշակութային ոլորտներում համագործակցությանը։
Նշելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության պայմանագրի 25-ամյակը, կողմերը գոհունակություն են հայտնել բոլոր, այդ թվում` ամենաբարձր մակարդակներում հաստատված ակտիվ երկխոսությամբ, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և այլ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում սերտ համագործակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության խնդիրների լայն շրջանակ: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերի, տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման աշխատանքների վերաբերյալ։
Հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ռուսական կողմի ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորմանը:
Վերահաստատվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարևորությունը:
Կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դերակատարությունը՝ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և սադրանքների կանխման, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության և կենսագործունեության պայմանների ապահովման գործում։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։
Նախարարներ Միրզոյանն ու Լավրովը քննարկել են Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ Հայաստան նախատեսված պետական այցի ու Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի կազմակերպման ընթացքը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Moscow on a working visit, on Monday held a meeting with Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov.
Mirzoyan expressed his condolences over the human casualties resulting from the explosion near the Embassy of Russia in Afghanistan and wished a speedy recovery to those injured, the Armenian Foreign Ministry reported.
Ararat Mirzoyan and Sergey Lavrov touched upon in detail the issues related to the further strengthening of Armenian-Russian strategic partnership and allied relations, including in trade-economic and scientific-cultural spheres.
Highlighting that this year marks the 30th anniversary of diplomatic relations and the 25th anniversary of the Treaty of Friendship, Cooperation, and Mutual Assistance between Armenia and Russia, the sides commended active dialogue established at the highest levels, and the close cooperation within CSTO, EAEU, CIS, and other international organizations.
The interlocutors discussed a wide range of regional security and stability issues. They exchanged views on issues regarding the delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan, as well as the works on unblocking economic and transport infrastructures in the region.
Issues related to the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the Nagorno-Karabakh conflict were touched upon in detail.
Ararat Mirzoyan emphasized the efforts of the Russian side, including within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, aimed at the lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
The importance of the implementation of the agreements reached within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021, was reiterated.
The important role of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh was stressed in strengthening the ceasefire regime in the conflict zone and preventing provocations, ensuring the safety and living conditions of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
Referring to the humanitarian issues resulting from the 44-day war, Ararat Mirzoyan emphasized the need for the early repatriation of Armenian POWs and other detainees, as well as the need for the preservation of the Armenian historical and cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan.
Mirzoyan and Lavrov also discussed the state visit of the Russian president to Armenia and the process of organization of the CSTO Collective Security Council session to be held in Yerevan.