Լեգենդար կիթառահար Բրայան Մեյի՝ Հայաստանում լինելու երազանքը կատարվել է
«Նախկինում երբևէ չէի եղել Հայաստանում։ Ինձ համար շատ հուզիչ է: Կուզեի ավելի երկար լինել այստեղ, որ ավելի շատ բան տեսնեի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց լեգենդար Queen խմբի կիթառահար, STARMUS-ի համահիմնադիր, աստղաֆիզիկոս Բրայան Մեյը, ով Հայաստանում է STARMUS VI փառատոնի շրջանակում։
Նա նշեց, որ երկրաշարժից ի վեր շատ մտահոգ է եղել Հայաստանի հարցերով, եղել են շատ դեպքեր, որ այլ երաժիշտների հետ համագործակցությամբ ուզել է գալ Հայաստան. «Այս անգամ ես վերջապես Հայաստանում եմ, և կարելի է ասել, որ այն իմ երազանքի իրականացումն է»:
Համագործակցությունը՝ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանի հետ
«Ինձ համար մեծ պատիվ ու շատ զգացմունքային է եղել Ջիվան Գասպարյանի հետ որպես երաժիշտ աշխատելը։ Այդ հաղորդակցումը եղել է Գարիկ Իսրայելյանի միջոցով և շնորհիվ: Իհարկե, շատ կարճ էր համագործակցությունը, բայց փորձել եմ նրանից ստանալ հայերի երաժշտական ոգին։ Այս անգամ էլ հաճույքով կաշխատեմ նրա թոռան հետ»:
Սեպտեմբերի 7-ին ելույթ՝ Տավուշի թեմի մանկապատանեկան երգչախմբի հետ
«Հասկանում եմ, որ նրանք երեխաներ և դրա համար էլ հարկ չեմ համարել անել շատ փոփոխություններ կատարել այդ ելույթի մեջ: Այդ ելույթը կատարողական բարձր արվեստի մասին չէ, այլ զգացմունքների, զգայական դաշտի մասին է։ Համերգի այդ հատվածն ավելի շատ փորձառության նման կլինի, ինչը նույնպես լավ է»:
Ինչ անել՝ ավելի լավ աշխարհ ունենալու համար
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք մի փոքր մեղմելու այս իրավիճակը։ Կարող եմ նշել, որ ինձ համար աշխարհը գնում է սխալ ուղղությամբ։ Իհարկե, իմ տեսակետը կարող է տարբերվի, բայց պետք է ուշադրություն դարձնել ոչ միայն մարդկությանը, այլ մեր երկրի մոլորակին։ Այն ամենը, ինչ մարդկությունն անում է երկրի մոլորակի հետ, այն վատ ազդեցություն է թողնում հենց իրենց մարդկության վրա։ Եթե ինչ որ կետից սկսենք, փոխել ինքներս մեզ՝ կունենանք ավելի լավ աշխարհ ողջ մարդկության համար»։

Мечта легендарного гитариста Брайана Мэя – побывать в Армении – сбылась
«Я никогда раньше не бывал в Армении, и для меня очень волнительно. Мне бы хотелось остаться здесь подольше, чтобы больше увидеть», – рассказал во вторник на пресс-конференции в Ереване соучредитель фестиваля науки и музыки STARMUS, легендарный гитарист группы Queen Брайан Мэй, который стал лауреатом медали Стивена Хокинга.
Как он отметил, после землетрясения 1988 года его очень волновали вопросы, связанные с Арменией. «Были моменты, когда я, сотрудничая с другими музыкантами, хотел приехать в Армению. Сейчас я, наконец, в Армении, и, можно сказать, это – исполнение мечты», – указал он.
О сотрудничестве с мастером игры на дудуке Дживаном Гаспаряном
«Для меня, как для музыканта, было большой честью и очень эмоционально работать с Дживаном Гаспаряном, это сотрудничество было реализовано благодаря Гарику Исраеляну. Во время очень недолгого сотрудничества с Дживаном Гаспаряном я попытался познать через него музыкальную душу армян. А на этот раз я с удовольствием поработаю с его внуком».
О выступлении с Детско-юношеским хором Тавушской епархии 7 сентября
«Я, конечно, понимаю, что они – дети, посему и постарался не вносить большие изменения в их выступление. Это выступление – не о высоком исполнительном искусстве, а больше о чувствах, оно в эмоциональном поле. Эта часть концерта будет, в большей степени, похожа на опыт, что также хорошо».
О том, что делать, чтобы изменить мир к лучшему?
«Мы должны сделать все, чтобы немного смягчить сложившуюся ситуацию. Могу сказать, что мир, кажется, движется в неправильном направлении. Моя точка зрения может отличаться, но важно уделять внимание не только человечеству, но и нашей планете. Человечество множеством способов оставляет плохое воздействие на планету и на себя. Посему, если мы начнем с какой-то точки, то, меняясь сами, мы построим гораздо лучший мир».