«Հրապարակ». Մի քանի ժամանոց ծանր քննարկում է ընթացել. Ընդհանուր հայտարարի չեն եկել
«Սեպտեմբերի 12-ին ընդառաջ ընդդիմադիր 2 դաշինքներում ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ԱԺ գնալ-չգնալու հարցով։ Թեպետ «Դիմադրության շարժման ընթացքում ընդդիմադիրները քանիցս հայտարարել են, որ կվերադառնան միայն սեփական օրակարգով, սակայն հավաստի աղբյուրներից ինֆորմացիա է ստացվել, որ, ի տարբերություն առաջին փորձի, ՔՊ-ն հունվարին մտադիր է մանդատներից զրկելու գործընթացն ավարտին հասցնել, որովհետև միջազգային հանրությունը, հատկապես` եվրոպական կառույցներն այլևս դեմ չեն լինի դրան։ «Հայաստան» դաշինքում դեռ ընդհանուր հայտարարի չեն եկել, չնայած մի քանի ժամանոց ծանր քննարկում է ընթացել:
Վերջին օրերին Սերժ Սարգսյանն էլ է իր թիմակից պատգամավորների հետ քննարկումներ անում, սակայն «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պահվածքը մեծապես կախված է «Հայաստան» դաշինքի որոշումից, չնայած ավելի վաղ ՀՀԿ-ական պատգամավորները կատեգորիկ ասում էին, որ խորհրդարան չեն վերադառնալու: Բայց փողոցային պայքարի անհաջողությունները ընդդիմությանը մղում են վերադառնալ` բոլորը հասկանում են, որ այդ ամբիոնից զրկվելը վատ կանդրադառնա իրենց գործունեության վրա:
Մեզ ասացին, որ եթե «Հայաստան» դաշինքը հայտարարի ԱԺ վերադառնալու մասին, նույնը կանեն նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ՀՀԿ-ական պատգամավորները։ Ի դեպ, այն ծրագիրը, որ ամբողջական ցուցակով հրաժարվեն մանդատներից` խորհրդարանական ճգնաժամ ստեղծելու համար, ևս գլուխ չի եկել:
Ցուցակի հաջորդ համարները պետք է ինքնաբացարկի դիմումներ ներկայացնեին, սակայն դաշինքում նման վստահություն չունեն, որ այսօրվա պատգամավորների հրաժարականների դեպքում հաջորդիվ եկողներն էլ իրենց նույնկերպ կպահեն։ Եթե անգամ ուղիղ չեն ասել այդ մասին, կասկածներ կան, որ 200 հոգանոց ցուցակում մի քանի դավաճան կհայտնվի»։

«Грапарак»: В блоке «Армения» еще не пришли к общему знаменателю, несмотря на тяжелое обсуждение в течение нескольких часов
13:06 07/09/2022
Газета «Грапарак» пишет, что в преддверие 12 сентября в двух оппозиционных блоках проходят активные обсуждения по вопросу возвращения-невозвращения в парламент.
«Несмотря на то, что во время Движения сопротивления оппозиционеры неоднократно заявляли, что вернутся в парламент только по своей повестке, однако из достоверных источников получена информация, что «Гражданский договор», в отличие от первой попытки, в январе намерен довести до конца процесс лишения мандатов, поскольку международное сообщество, особенно европейские структуры, не будут больше против этого. В блоке «Армения» еще не пришли к общему знаменателю, несмотря на тяжелое обсуждение в течение нескольких часов.
В последние дни Серж Саргсян также проводит обсуждения с депутатами-членами своей команды, однако поведение фракции «Честь имею» по большей части зависит от решения блока «Армения», хотя депутаты от РПА ранее категорически заявляли, что не вернутся в парламент. Однако неудачи в уличной борьбе толкают оппозицию на возвращение в парламент: все понимают, что отказ от этой трибуны плохо отразится на их деятельности.
Нам сказали, что если блок «Армения» объявит о возвращении в парламент, то же самое сделают и депутаты-республиканцы из фракции «Честь имею». Кстати, программа, согласно которой для создания парламентского кризиса от мандатов должны отказаться все в списке, тоже не удается. Следующие в списке кандидаты должны подать заявления о самоотводе, однако в блоке не уверены, что в случае отставки нынешних депутатов, следующие в списке поступят таким же образом. Если даже прямо не говорят об этом, то есть сомнения, что в состоящем из 200 человек списке найдутся несколько предателей», - пишет газета.