«Ժողովուրդ». Զինդատախազն ազատման դիմում կգրի
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` ՀՀ զինվորական դատախազն այս օրերին պատրաստում է իր ազատման դիմումը։ Ավելին՝ մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ քաղաքական իշխանությունն այս պաշտոնի համար արդեն թեկնածու ունի, ում մասին առաջիկայում կխոսվի։ Վերջինս ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Հայկ Գրիգորյանն է: Զինդատախազությունը, նկատենք, Գրիգորյանի համար անծանոթ կառույց չէ, քանի որ նա նախկինում աշխատել է Զինվորական քննչականում ու այնտեղ տարբեր պաշտոններ զբաղեցրել:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 5-ին «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում արշալույսները արդեն խաղաղ չեն: Չնայած Աննա Վարդապետյանը ՀՀ գլխավոր դատախազի աթոռը կզբաղեցնի սեպտեմբերի 15-ից, սակայն մինչ նրա գալը դատախազությունում արդեն որոշ պաշտոնյաներ տրամադրված են հեռանալ:
Մասնավորապես, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ մինչ Աննա Վարդապետյանի գալը պաշտոնից ազատման դիմումներ կգրեն ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալներ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Հայկ Ասլանյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը:
Ասել է թե՝ նրանք չեն սպասի, որ իրենց ազատեն, այլ իրենք առաջ կընկնեն և ազատման դիմում կգրեն: Գլխավոր դատախազի տեղակալներից Արմեն Աֆանդյանի հարցը մի քիչ այլ է. դատախազությունում վստահ են, որ Աննա Վարդապետյանը նրա հետ չի աշխատի, ուստի, այսպես, թե այնպես, նա ևս կազատվի պաշտոնից: Միակ տեղակալը, որը դատախազությունը չի լքի, Գևորգ Բաղդասարյանն է: Բանն այն է, որ նա թեև դատախազ Դավթյանի ընկերն է, բայց նաև «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրող դատախազներից մեկն է և ծառայություն է մատուցել քաղաքական իշխանությանը»։

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что военный прокурор Армении собирается написать заявление об отставке. Более того, как передают источники издания, у политической власти уже есть кандидат на эту должность, о котором будет объявлено в ближайшее время. Это бывший председатель Следственного комитета Армении Айк Григорян. Отметим, что военная прокуратура не является для Григоряна незнакомой структурой, поскольку в прошлом он работал в военном следственном управлении и занимал там различные должности.
Напомним, ранее газета «Жоховурд» писала, что в генеральной прокуратуре Армении сложилась довольно неспокойная ситуация. Несмотря на то, что Анна Вардапетян займет кресло генерального прокурора Армении с 15 сентября, однако до ее прихода некоторые должностные лица прокуратуры намерены уйти.
«В частности, по нашим сведениям, до прихода Анны Вардапетян заявления об освобождении от должности напишут заместители генерального прокурора, советник второго класса юстиции Айк Асланян, военный прокурор Армении Ваге Арутюнян.
То есть, они не будут ждать, пока их уволят, а сами подадут в отставку. Немного иная ситуация сложилась с заместителем генпрокурора Арменом Афандяном: в прокуратуре уверены, что Анна Вардапетян не будет с ним работать, посему так или иначе он тоже будет уволен. Единственный заместитель, который не уйдет из прокуратуры, Геворк Багдасарян. Дело в том, что хотя и он друг прокурора Артура Давтяна, однако был одним из обвинителей по делу 1 марта и оказал услугу политической власти», - пишет газета.