Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Առաջինն ընտրվել է Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Արամ Առաջինի ֆեյսբուքյան էջից։
«Գերմանիայի Կառլսռուե քաղաքում ընթացող Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 11-րդ ընդհանուր համաժողովը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսին ընտրեց Խորհրդի նախագահ՝ ներկայացնելու արևելեան ուղղափառ եկեղեցիները:
Հայտնենք, որ Վեհափառ Հայրապետը երկու շրջան (1991-1998 և 1998-2006) եղել է էր Ե.Հ.Խ.ի կետրոնական ու գործադիր վարչության ատենապետ։
Արդարև, ընդառաջելով միջ-եկեղեցական շրջանակների ցանկությանը, ինչպես նաև միջ-եկեղեցական շարժմանը նոր մղում տալու հեռանկարով՝ Նորին Սրբությունն ընդառաջեց նախագահ դառնալու նրա փափագին»,- նշվում է գրառման մեջ:

Catholicos Aram I elected president of World Council of Churches
His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, has been elected president of the World Council of Churches, representing the Oriental Orthodox churches, according to a statement on his official Facebook page.
The election was held by the 11th Assembly of the World Council of Churches which is taking place in Karlsruhe, Germany, from 31 August to 8 September.
A well-knowing ecumenical leader, Catholicos Aram I has served as moderator of the Executive and Central Committees of the World Council of Churches for two terms 1991-1998 and 1998-2006. He is author of several books on theological and ecumenical topics.