ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերը կառավարությանը նվիրելու գործարքում կոռուպցիոն ռիսկ կա․ Դանիել Իոաննիսյան
«Այդ գործարքը շատ ցածր թափանցիկություն ունի և հասարակության շրջանում բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում։ Շատ լավ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ինչ-որ բաժնետոմսեր է ձեռք բերել և կոմբինատի մի մասի սեփականատերն է դարձել մի քանի ամիս կամ մեկ տարի առաջ, մեկ կտոր էլ՝ վերջերս, բայց ամբողջ խնդիրը նրանում է, որ, սովորաբար, անվճար լինում է միայն պանիրը՝ մկան թակարդում,ուստի գլխավոր հարցն այն է, թե ինչ է դրա դիմաց վճարում հասարակությունը», - «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Իրազեկ քաղաքացիների միավորում ՀԿ համակարգող, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի անդամ Դանիել Իոաննիսյանը՝ անդրադառնալով ԶՊՄԿ-ի կողմից ևս 6,8 տոկոս ՀՀ կառավարությանը նվիրելու գաղտնի գործարքին։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ նոր բաժնետոմսերի նվիրատվության մասին օգոստոսի 24-ին կառավարության նիստում հայտարարել էր վարչապետ Փաշինյանը՝ նշելով, որ գործարքը տեղի է ունեցել դեռևս մարտ ամսին՝ գաղտնի որոշմամբ։
Կառավարության պաշտոնական էջում հրապարակված իրավական ակտի նախագծի համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունը որպես նվիրատվություն «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունից ստացել է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունում սեփականության իրավունքով «ԱՄՓ» հոլդինգ սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը պատկանող 188,947 (հարյուր ութսունութ հազար ինը հարյուր քառասունյոթ) հատ հասարակ (սովորական) բաժնետոմսեր (որոնք կազմում են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) բաժնետոմսերի ընդհանուր քանակի 6,875 տոկոսը), որոնց կառավարման լիազորությունը վերապահվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։ Մարտի 24-ի որոշումից հետո, պաշտոնական վիճակագրության համաձայն. Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում Հայաստանի կառավարությունն ունի 21.875 տոկոս բաժնեմաս։
Նույն նիստին կառավարությունը որոշել էր 6,875 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» փակ բաժնետիրական ընկերության հավատարմագրային կառավարմանը, ինչպես նշվում է նախագծի հիմնավորման մեջ, «բաժնետոմսերի կառավարման արդյունավետությունը երաշխավորելու նպատակով»։ Իսկ ավելի վաղ, 2021թ. սեպտեմբերի 30-ին կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» փակ բաժնետիրական ընկերությունից որպես նվիրատվություն ստացել էր բաժնետոմսերի 15 տոկոսը։ Սրա կառավարումը նույնպես հանձնվել է ԱՆԻՖ-ին։ Անպատասխանմնաց, թե ինչո՞ւ է կոմբինատի նոր սեփականատերը՝ ռուսաստանցի միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ Արմենիան» որոշել շռայլ նվիրատվություն անել և բաժնեմասերի 15%-ը փոխանցել Հայաստանի կառավարությանը։
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր Ռուսաստանի առողջապահության ու սոցիալական զարգացման հարցերի նախկին նախարար Միխայիլ Զուրաբովը դեռևս 2021թ. Օգոստոսին հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ ԶՊՄԿ բաժնետոմսերը ձեռքբերելու նախապատվությունն իրեն տալու մասին։
Օգոստոսի 2-ին ներկայացված հայցադիմումը դատարանը ոչ միայն վարույթ էր ընդունել, այլ նաև կիրառել հայցի ապահովման միջոց՝ արգելանքի տակ դնելով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ընդհանուր բաժնետոմսերի 75%-ի վրա։ Սակայն Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը սեպտեմբերի 30-ին որոշում էր կայացրել՝ հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին, ինչից ժամեր անց բաժնետոմսերը գնել է ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ» ՍՊԸ դուստր ընկերությունը՝ «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ն։ Գործարքից անմիջապես հետո գնված բաժնետոմսերի 15 %-ը Տրոցենկոն նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը։
Առհասարակ, ԶՊՄԿ- կառավարություն գործարքները գաղտնիության շղարշի տակ են իրականացվում։ Կառավարությունը հրաժարվում է որևէ տեղեկություն տրամադրել ԶԼՄ-ներին, այդ թվում ՝ «Փաստինֆո»-ին։ Չի տրամադրում կոմբինատի բաժնետոմսերի 15 տոկոսի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը, նաև չի հատնում, թե որքան է կազմել գործարքը ու արդյոք կառավարությանը բաժնետոմսեր նվիրած Տրոցենկոն ամբողջությամբ վճարել էր ձեռք բերած բաժնետոմսերի դիմաց։ Ըստ Իոաննիսյանի, նման գաղտնիության պայմաններում օբյեկտիվ հարցեր են առաջանում․ «Իսկ կարո՞ղ է դրա դիմաց ինչ-որ մարդկանց կատարած արարքների վրա աչք է փակվում, ես իսկապես չգիտեմ, թե դրա դիմաց հասարակությունն ինչ է վճարում։ Սա այն հարցն է, որի պատասխանը մենք չունենք, քանի որ կառավարությունն այս գործարքն անթափանցիկ է պահում և ապօրինի է անթափանցիկ պահում»,-շեշտում է Դանիել Իոաննիսյանը։
Ըստ Իոաննիսյանի, գործարքն իրականում մութ է և սա հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի վերաբերյալ կասկածներ է առաջացնում, որովհետև որևէ մեկը ձրի որևէ բան չի տալիս։ Այս համատեքստում անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին ևդրա թափանցիկությանը, որի կոչերով 2018-ին Փաշինյանն իշխանության եկավ, Դանիել Իոաննիսյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք սա քաղաքական կոռուպցիայի կասկածներ չի առաջացնում ․«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է ընթանա թափանցիկության ևհաշվետվողականության ներքո։ Ինքնին բաժնետոմսեր ստանալը կոռուպցիոն ռիսկ չի, կոռուպցիոն ռիսկն այն է, թե ինչ ենք դրա դիմաց տվել, որովհետևբաժնետոմսերն ստացել է ոչ թե ինչ-որ օլիգարխ կամ իշխանությանը մոտ կանգնած անձ, այլ պետությունը ևերբ այդ բաժնետոմսերից շահութ ստացվի, ՀՀ բյուջե այդ շահույթից փող է մտնելու, վաղը դրանք կարող են վաճառվել, էլի գումար կմտնի բյուջե, սա չէ խնդիրը, խնդիրը այն է, թե ինչ ենք մենք տվել»։ Իոաննիսյանը դժվարանում է ասել, թե ինչու է իշխանությունը գաղտնի պահում գործարքի մանրամասները։
«Օրինակ, կարո՞ղ է ուժայինները ինչ-որ մի բիզնեսմենի են ճնշել և դա խնդիր է, որովհետև այդ դեպքում մենք տվել ենք բիզնես միջավայրի հետ կապված ինչ-որ բաներ, ես չգիտեմ, ես իսկապես չգիտեմ։ Մենք ոչ փաստահեն գիտենք , թե ումից են ստացել այդ բաժնետոմսերը, ոչ փաստահեն գիտենք, թե ինչպես են փոխանցվել, ինչի դիմաց, այնպես որ հարցերի պատասխանները չունենալով կարող ենք տարբեր ենթադրություններ անել, բայց այն, որ գործարքը մութ է, պարզ է, որ մութ է, որովհետև այն, ինչ հրապարակային է, մութ է»։
Իոաննիսյանը հնարավոր է համարում, որ օրինակ, ապօրինի գույքի ծագման բռնագանձման ընթացակարգի շրջանակում տեղավորվի գործարքը, օրինակ, պարզվի, որ ինչ-որ մեկը ապօրինի ծագմամբ փող է ձեռք բերել և բաժնետոմսեր գնել, բայց ըստ Իոաննիսյանի այս ամենը ընդամենը ենթադրություն է, որովհետմանրամասներ չեն հաղորդվում։
«Մութ կողմ կա, թե դա հասարակության շահերից է բխում, թե այդ շահերին դեմ է, ես չեմ կարող ասել, դրա համար էլ կոռուպցիոն ռիսկ կա։ եթե մենք հստակ իմանայինք, որ դա հասարակության շահերին դեմ է, մենք կասեինք, որ դա կոռուպցիա է, ոչ թե կոռուպցիոն ռիսկ»,-եզրափակել է նա՝ ևս մեկ անգամ շեշտադրելով թափանցիկության պակասը՝ թե առհասարակ, թե հատկապես հանքարդյունաբերության ոլորտում։

Daniel Ioannisyan points to corruption risks in transfer of ZCMC shares to Armenian government
The transfer of shares in the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) to the Armenian government is opaque and raises numerous questions, says Daniel Ioannisyan, programs coordinator of the Union of Informed Citizens NGO and a member of the Commission for Constitutional Reforms.
At a cabinet meeting on August 24, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan revealed that a firm called AMP Holding had secretly donated its 6.8% stake in the mining giant to the Armenian government. The latter decided to hand over the shares to the Armenian National Interests Fund (ANIF) to ensure its “effective management”.
The government now holds a 21.875% stake in ZCMC. It got hold of 15% of ZCMC’s shares through a similar donation made by Russian billionaire Roman Trotsenko’s GeoProMining Armenia, which mysteriously acquired 60% of the mining enterprise and granted a quarter of that stake to the Armenian government on September 30, 2021. The government refuses to give a reason for the lavish donation.
"It's great that the Republic of Armenia acquired some shares and became the owner of a part of the combine a few months or a year ago and gained another stake recently, but the whole problem is that you only get free cheese in a mousetrap. So, the main question is what is the price paid for it by society,” Ioannisyan told Pastinfo in an interview on Tuesday.
As Pastinfo reported earlier, former Russian Health Minister Mikhail Zurabov, who owns 12,5% of ZCMC’s shares, filed a lawsuit in a Syunik court to secure his preemptive right for acquisition of ZCMC’s shares on August 2, 2021. The court not only agreed to hear the suit but also decided to seize 75% shares of the enterprise.
Later on September 30, the Syunik Court of General Jurisdiction ruled to unfreeze the shares which were immediately acquired by Industrial Company JSC, a wholly owned subsidiary of Trotsenko's GeoProMining.
The Armenian government does not shed light on the deal, denying media requests, including from Pastinfo, to provide a copy of the donation agreement and to reveal the cost of the deal. Also, it remains unclear whether Trotsenko has fully paid for the 60% stake.
Ioannisyan claims objective questions arise under such conditions of secrecy.
"Could it be that they turn a blind eye to the activities of some individuals in exchange for it? I really don't know what society is paying for it. This is a question which has not received answers yet due to the lack of transparency in the government's steps concerning the transaction," Ioannisyan said.
In his words, the deal is, in fact, “shady” and raises suspicions about possible corruption risks, as “no one gives anything away for free.” In the context of the fight against corruption and its transparency, which Pashinyan promised when he came to power in 2018, the civic activist was asked to comment whether the ZCMC deal raises suspicions of political corruption.
"The anti-corruption campaign must be conducted in an atmosphere of transparency and accountability. Being a recipient of shares is not a corruption risk itself. The corruption risk stems from what you give in return, because the shares were not gained by an oligarch or someone from circles close to the government, but by the state. These shares will make a profit and funds will be transferred to the state budget. In the future, they may be sold, generating new budgetary funds, but that is not the point. The problem is what we gave for it," he said.
Ioannisyan finds it hard to explain why the authorities keep the details of the transaction secret. He charges that the deal may be linked with the procedure for forfeiture of illegal assets. For example, he says it may turn out that someone received money illegally and purchased shares. However, Ioannisyan underlines these are only speculations, since the details are not disclosed.
"There is something dark in the deal. I can't say whether or not it lies in the interests of society. Thus, corruption risks emerge here. If we knew for sure that it runs against the public interests, we would talk about corruption, rather than possible corruption risks," Ioannisian added, calling attention to the lack of transparency both in the mining sector and in other areas.