Ռուսաստանում գրանցվել է կապիկի ծաղիկով վարակման երկրորդ դեպքը
Սանկտ Պետերբուրգի բնակչի մոտ կապիկի ծաղիկ է ախտորոշվել. սա երկրում հայտնաբերված երկրորդ դեպքն է, «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը։
«Հիվանդությունն ախտորոշվել է Եվրոպա կատարած ուղևորությունից վերադարձած տղամարդու մոտ։ Հիվանդը կապիկի ծաղիկին բնորոշ ախտանիշներով հոսպիտալացվել է ինֆեկցիոն պրոֆիլի բժշկական կենտրոն։ Պացիենտի կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ռուսաստանում գրանցվել է վարակի երկու դեպք կա, երկուսն էլ՝ Սանկտ Պետերբուրգում։
Նշվում է նաև, որ Ռուսաստանը սահմանին ուժեղացված սանիտարական և կարանտինային հսկողություն է իրականացնում՝ վարակի ներմուծման վտանգը նվազեցնելու նպատակով։
Ըստ աղբյուրի՝ աշխարհում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի ավելի քան 55 հազար դեպք։
Հիշեցնենք, որ ԱՀԿ-ն կապիկի ծաղիկի բռնկումը հայտարարել է որպես հանրային առողջության արտակարգ իրավիճակ ամբողջ աշխարհում, սակայն նշվել է, որ բռնկումը չափավոր վտանգ է ներկայացնում աշխարհի բոլոր տարածաշրջանների համար, բացի Եվրոպայից:
Կապիկի ծաղիկը հազվագյուտ վիրուսային վարակ է, որը փոխանցվում է նաև մարդկանց միջև: Սովորաբար մարդկանց մեծամասնությունը վերականգնվում է մի քանի շաբաթվա ընթացքում, սակայն ոմանց մոտ կարող են բարդություններ առաջանալ: Կապիկի ծաղիկի սկզբնական ախտանշանները ներառում են ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, մեջքի ցավ, այտուցված ավշային հանգույցներ, դող և հյուծվածություն:

Второй случай оспы обезьян в России был выявлен в Санкт-Петербурге
В России выявили второй случай заражения оспой обезьян. Об этом в четверг, 8 сентября, «Ленте.ру» сообщили в управлении Роспотребнадзора по Санкт-Петербургу.
«Заболевание диагностировано у мужчины, вернувшегося из поездки по странам Европы. Заболевший госпитализирован с характерными симптомами в медицинскую организацию инфекционного профиля. Угрозы для жизни пациента нет», — рассказали в ведомстве.
Специалисты также выяснили, с кем контактировал заболевший, за ними наблюдают врачи. Возможность дальнейшего распространения инфекции купирована, заявили в Роспотребнадзоре.
12 июля Роспотребнадзор сообщил о выявлении в стране первого случая заражения оспой обезьян. Инфекцию обнаружили в Санкт-Петербурге у мужчины, прилетевшего из Португалии. Он обратился к врачу с характерной сыпью. Заболевание он перенес в легкой форме и был выписан из больницы 22 июля.
Иммунолог, кандидат медицинских наук Николай Крючков к типичным симптомам оспы обезьян относит высокую температуру, увеличение лимфоузлов, сильное недомогание и сыпь, которая проходит ряд стадий, включая этап пузырьков. На сегодняшний день во всем мире зарегистрировано свыше 55 тысяч случаев заражения оспой обезьян.