«Ժողովուրդ». Դատավորները դուրս են եկել ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի դեմ
«Դատավորները դուրս են եկել ՀՀ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի դեմ, քանի որ, ըստ նրանց, հանձնաժողովը սև գիծ է քաշում իրենց մասնագիտական առաջխաղացման և կարիերայի վրա։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը 2022թ. օգոստոսի 5-ին որոշում էր կայացրել 10 դատավորի հանել առաջխաղացման և հակակոռուպցիոն մասնագիտացման թեկնածուների ցանկից՝ պատճառաբանելով, որ Հանրապետության նախագահը հուլիսի 22-ին և օգոստոսի 1-ին գրություններով առարկություններ է ներկայացրել: Իսկ ովքե՞ր էին զրկվել Հակակոռուպցիոն դատարանում աշխատելու հնարավորությունից։
Նրանք Կարեն Գրիգորյանը և Ռիմա Առաքելյանն էին, որոնց անունները հանվել են հակակոռուպցիոն մասնագիտացման բաժնի կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության ենթաբաժնից: Ինչպես նաև՝ դատավոր Նաիրա Ավետիսյանը և Սյուզաննա Վարդանյանը, որոնց անուններն էլ հանվել են հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործերի քննության ենթաբաժնից:
Իսկ ինչո՞ւ էր նախագահը դեմ եղել, որ այս դատավորները կարողանային իրենց ցանկալի դատարանում դատավոր նշանակվել կամ աշխատել։ Բանն այն է, որ Հակակոռուպցիոն դատարանում աշխատելու համար կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը դատավորների բարեվարքության մասով կարծիք է հայտնում։ Վերոնշյալ դատավորների մասով հանձնաժողովը բացասական կարծիք է հայտնել որոշ դեպքերում, ըստ ցուցակում ներկայացվածների, ոչ պրոֆեսիոնալիզմի դրսևորման արդյունքում, և այդ կարծիքի հիման վրա նախագահը մերժել էր բավարարել այս դատավորների՝ Հակակառուպցիոն դատարանում դատավոր նշանակելու դիմումները: Ու այժմ դատավորները ահազանգում են, որ չեն լռելու և դատի են տալու հանձնաժողովին, քանի որ այն օբյեկտիվորեն չի քննել, ավելին՝ իրենց կարիերայի վրա սև գիծ է քաշել»։

«Жоховурд»: Судьи вышли против Комиссии по предупреждению коррупции
Газета «Жоховурд» пишет, что судьи вышли против Комиссии по предупреждению коррупции, поскольку считают, что комиссия поставила крест на их профессиональном продвижении и карьере. По сведениям издания, Высший судебный совет 5 августа 2022 года снять имена 10 судей из списка кандидатов, подлежащих продвижению и  антикоррупционной специализации, аргументировав тем, что президент республики в своих письмах от 22 июля и 1 августа представил возражения.
«А кто лишился возможности работать в Антикоррупционном суде? Судьи Карен Григорян и Рима Аракелян, имена которых были удалены из подотдела расследования коррупционных преступлений отдела антикоррупционной специализации. А также судьи Наира Аветисян и Сюзанна Варданян, имена которых удалены из подотдела расследования антикоррупционных гражданских дел.
А почему президент выступил против того, чтобы эти судьи были назначены или работали судьями в этом суде? Дело в том, что для работы в Антикоррупционном суде Комиссия по предупреждению коррупции выражает мнение относительно добропорядочности судей. Комиссия выразила отрицательное мнение о вышеуказанных судьях, в некоторых случаях, в результате непрофессионализма, и на основании этого мнения президент отказался удовлетворить заявления этих судей о назначении судьями Антикоррупционного суда. Сейчас судьи предупреждают, что не собираются молчать и подадут в суд на комиссию, поскольку она проявила необъективность, более того поставила крест на их карьере», - пишет газета.