ԵՀԽ-ն Արցախի սրբավայրերի վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին
Գերմանիայի Կառլսռուե քաղաքում անցկացվող Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի 11-րդ ընդհանուր համաժողովը, որին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ մասնակցում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական պատվիրակությունը, հանդես եկավ Արցախի, արցախահայության և նրա հոգևոր–մշակութային ժառանգության վերաբերյալ հայտարարությամբ։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը հրապարակել է արձանագրության տեքստը.
ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆ 2020 թ. ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ՀԵՏԵՎԱՆՔՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ի հետևումն 2020 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի համար մղված վեց շաբաթ տևած ծանր պատերազմի՝ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) գործադիր հանձնախումբն ընդունեց հայտարարություն՝ աղոթելով իմաստության, միասնության ու հանդարտության համար և սգալով բոլոր նրանց հետ, ովքեր «սարսափելի կորուստներ են կրել ոչ միայն սեպտեմբեր 27-ից ի վեր վերստին սանձազերծված պատերազմում, այլև՝ տարածաշրջանում ինքնորոշման համար մղված պայքարի երկար պատմության ընթացքում՝ յուրաքանչյուր թանկագին կյանքի կորստի հետ ավելի խորացնելով թշնամանքը»: ԵՀԽ-ն դատապարտել է քիմիական զենքերի և կասետային ռումբերի կիրառումը, քաղաքացիական անձանց, հիվանդանոցների ու հասարակական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը և բոլոր այլ տեսակի պատերազմական հանցագործությունները, մարդկանց գլխատումը, կտտանքների ենթարկելը և այլ տեսակի բռնաճնշումները, որոնք արձանագրվել են հակամարտության ընթացքում:  ԵՀԽ-ն նաև կոչ է արել հարգանք դրսևորել Լեռնային Ղարաբաղի/Արցախի սրբավայրերի և մշակութային ժառանգության նկատմամբ՝ նկատի առնելով այդպիսի վայրերի սրբապղծման մասին բազմաթիվ զեկույցները:
Լեռնային Ղարաբաղում զինված հակամարտության դադարից գրեթե երկու տարի անց հարյուրավոր էթնիկ հայեր տակավին ապօրինաբար պահվում են Ադրբեջանում՝ ոտնահարելով ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան Կոնվենցիան: Մինչ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է ուկրաինական հակամարտության վրա, ադրբեջանական ուժերը փաստացի նոր վայրագություններ են իրագործում ինչպես Լեռնայի Ղարաբաղի բնիկ հայերի, այնպես և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան սահմանների նկատմամբ, ինչի հետևանքով շարունակում են զոհվել անմեղ մարդիկ և գերեվարվել նորերը: Ավելին, պատերազմական հանցագործությունների և միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքերին առնչվող օրենքների ոտնահարման համար պատասխանատվության պահանջը, ինչը բազմիցս արձանագրվել է Human Rights Watch, BBC, the Guardian և շատ այլ միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների կողմից, ցավոք չի կատարվել կամ հանձ առնվել:
Գերմանիայի Կարլսրուե քաղաքում հրավիրված Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) 11-րդ  համագումարը
Դիմում է ՄԱԿ-ին, Եվրամիությանը և Ադրբեջանի իշխանություններին, միջազգային իրավունքի համաձայն, բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական պատանդներին անհապաղ ազատ արձակելու համար,
Կրկին մտահոգություն է հայտնում տարածաշրջանի սրբավայրերի և հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ և կոչ է անում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ու միջազգային հանրության բոլոր անդամներին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր և համապատասխան միջոցները այդ վայրերը պաշտպանելու համար,
Կոչ է անում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Մինսկի խմբի շրջանակներում բովանդակալից երկխոսություն սկսելԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդարացի և խաղաղ կարգավորման համար,
Խնդրում է ԵՀԽ-ին և ԵՀԽ-ի անդամ բոլոր եկեղեցիներին շարունակել հավատարիմ մնալ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի եկեղեցիների և ժողովրդի նկատմամբ քրիստոնեական համերաշխությանը՝ արդարացի և կայուն խաղաղության հասնելու իրենց ձգտման ճանապարհին:

WCC urges protection of holy sites and Armenian cultural heritage in Artsakh
The 11th Assembly of the World Council of Churches (WCC) urges UNESCO to take all possible measures to protect holy sites and Armenian cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
In a minute entitled “Consequences of the 2020 Nagorno-Karabakh war”, the WCC Assembly also reiterates its condemnation of the use of chemical weapons and cluster munitions, the targeting of civilians, hospitals and public infrastructure, and all other war crimes, beheadings, torture and other atrocities witnessed during the conflict.
The WCC 11th Assembly was held in Karlsruhe, Germany from 31 August to 8 September in attendance of an Armenian church delegation.
Below is the full text of the statement.
"Following six weeks of intense fighting for Nagorno-Karabakh/Artsakh, in late 2020, the WCC executive committee adopted a statement praying for wisdom, unity and calm, and grieving “with all those who have suffered terrible losses not only in the renewed fighting since 27 September, but throughout the long history of the struggle for self-determination in the region, entrenching antagonism more deeply with each precious life lost.” The WCC condemned the use of chemical weapons and cluster munitions, the targeting of civilians, hospitals and public infrastructure, and all other war crimes, beheadings, torture and other atrocities witnessed during the conflict. The WCC also appealed for respect for the holy sites and cultural heritage of Nagorno-Karabakh/Artsakh, in light of numerous reports of the desecration of such sites.
Almost two years after the end of the armed conflict in Nagorno-Karabakh, hundreds of ethnic Armenians are still illegally held by Azerbaijan, in violation of the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners of War. While the world’s attention is fixed on the conflict in Ukraine, Azerbaijani forces are reported to have launched new assaults on indigenous Armenians of Nagorno-Karabakh as well as on the sovereign borders of the Republic of Armenia, with further loss of innocent lives and more prisoners taken.
Moreover, accountability for war crimes and other violations of international humanitarian and human rights law - repeatedly reported by Human Rights Watch, BBC, the Guardian and many other international media outlets - has not been achieved or pursued.
The 11th Assembly of the World Council of Churches (WCC), meeting in Karlsruhe, Germany,
Appeals to the United Nations, the European Union and the authorities of Azerbaijan for the immediate release of all Armenian civilian hostages and POWs in accordance with international law.
Reiterates concern for holy sites and Armenian cultural heritage in the region, and urges UNESCO and all members of the international community to take all possible and appropriate measures to protect these sites.
Calls for the start of meaningful dialogue for a just and peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the framework of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group.
Requests the WCC and all member churches to remain engaged in Christian solidarity with the churches and people of Armenia and Nagorno-Karabakh in their search for a just and sustainable peace."