«Հրապարակ». Շարքային ՔՊ-ականներին տեղեկացրել են՝ հայկական զինուժը նախապես տեղյակ է եղել Ադրբեջանի հնարավոր գրոհի մասին
«Հրապարակ». Վարչության անդամները շարքային ՔՊ-ականներին տեղեկացրել են, որ հայկական զինուժը նախապես տեղյակ է եղել Ադրբեջանի հնարավոր գրոհի մասին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մինչև վարչապետի՝ խորհրդարան ժամանելը խմբակցության նիստ է հրավիրել և քննարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին նախօրեի գիշերը ստեղծված իրավիճակը։
Վարչության անդամները, ովքեր հարձակումից ժամեր անց՝ գիշերը հավաքվել են կառավարությունում և Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել իրավիճակը, շարքային ՔՊ-ականներին տեղեկացրել են, որ հայկական զինուժը նախապես տեղյակ է եղել Ադրբեջանի հնարավոր գրոհի մասին, և կարողացել են իբրև թե խափանել ադրբեջանցիների լայնամասշտաբ առաջխաղացումը։
Հայտարարել են, որ մի քանի հատվածներում ունենք դիրքային կորուստներ, սակայն Ադրբեջանը չի հասել իր վերջնանպատակին և չի կարողացել իր ուզած քարտեզով բացել Զանգեզուրի միջանցքի ճանապարհը: Ասել են, որ այս ագրեսիայի նպատակը հենց դա է եղել` միջանցքը ստանալը։
Խմբակցության նիստում քննարկել են նաև ռազմական դրություն հայտարարելու անհրաժեշտության հարցը և եկել եզրահանգման, որ դեռևս դրա կարիքը չկա` ադրբեջանական զինուժը չի խորացել ՀՀ սուվերեն տարածքում։ Կատարվածը կարող են որակել որպես սահմանային կոնֆլիկտ և չսրել իրավիճակը: Փաստորեն, դեռ հույս ունեն Ադրբեջանի հետ լեզու գտնելու»։

«Грапарак»: Депутатам фракции «Гражданский договор» сообщили, что ВС Армении знали о возможной атаке Азербайджана
12:22 14/09/2022
Газета «Грапарак» пишет, что вчера фракция «Гражданский договор» до приезда премьер-министра в парламент созвала заседание и обсудила создавшуюся на армяно-азербайджанской границе ситуацию.
«Члены правления, которые через несколько часов после нападения собрались ночью в правительстве и обсудили ситуацию с Николом Пашиняном, проинформировали депутатов «Гражданского договора», что армянские ВС заранее знали о возможной атаке Азербайджана и смогли якобы пресечь широкомасштабное продвижение азербайджанцев.
Заявили, что на нескольких участках у нас есть позиционные потери, однако Азербайджан не достиг своей основной цели и не смог пробить Зангезурский коридор по желательной карте. Сказали, что цель этой атаки состояла именно в этом: получить коридор. На заседании фракции обсуждался также вопрос необходимости объявления военного положения и пришли к выводу, что пока в этом нет нужды – азербайджанские войска не углубились на суверенной территории Армении. Произошедшее могут квалифицировать как приграничный конфликт и не обострять ситуацию. Фактически, пока надеются найти язык с Азербайджаном», - пишет газета.