ԱԱԾ-ն մեկնաբանում է Փաշինյանի խոսքը
Սույն հաղորդագրությամբ ՀՀ ազգաբնակչությանը կոչ ենք անում տուրք չտալ մանիպուլատիվ հայտարարություններին, և հիմնավորապես վերահաստատում ենք, որ որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել և չի նախապատրաստվում ստորագրվել։
Վարչապետի խոսույթը վերաբերել է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության արտաքին անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և կայուն խաղաղությունն ապահովող փաստաթղթի ստորագրման պատրաստակամությանը, որին պետք է ձգտել»։
Փաշինյանի ելույթից հետո բազմաթիվ քաղաքացիներ ինքնաբուխ  բողոքի ակցիա են իրականացնում Ազգայի Ժողովի շենքի դիմաց։ Նրանց զայրացրել է Փաշինյանի այն հայտարարությունը,թե պատրաստվում է փաստաթուղթ ստորագրել, որի համար իրեն դավաճան կարող են անվանել։
«Ես իմ վրա վերցրել եմ պատասխանատվություն՝ գնալու ծանր որոշումների՝ հանուն խաղաղության։ Բայց «ծանր որոշումներ» չի նշանակում ՀՀ պետական շահերին հակասող որոշումներ։ Մենք էդ որոշումներին պիտի գնանք երաշխավորելու համար ՀՀ անվտանգությունը, տևական կայունությունը, խաղաղությունը։ Մենք չենք կարող էսօր վերնագրերի ներքո գրել «խաղաղության պայմանագիր», տակը ստորագրենք, որից 6 ամիս հետո պատերազմ սկսվի։
Մենք ուզում ենք ստորագրել մի թուղթ, որի արդյունքում մեզ լիքը մարդ կքննադատի, լիքը մարդ կհայհոյի, լիքը մարդ դավաճան կասի, նույնիսկ կարող ա ժողովուրդը որոշի մեզ իշխանությունից հեռացնել, էլի գոհ ու շնորհակալ կլինենք, որ դրա արդյունքում ՀՀ-ն 29,800 քմ/կմ տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն։
Ես շատ հստակ ասում եմ՝ էն որոշումը, որ սա ապահովելու ա, ես այդ որոշումը, շատ հստակ ասում եմ, ստորագրելու եմ։ Ու ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ կլինի հետո ինձ հետ, ինձ հետաքրքրում է՝ ինչ կլինի հետո ՀՀ-ի հետ»,- ասել է Փաշինյանը։

В СНБ прокомментировали заявление Пашиняна
Призываем население РА не поддаваться манипулятивным заявлениям и решительно подтверждаем, что ни один документ не подписан и не готовится к подписанию.
В выступлении премьера речь шла исключительно о готовности подписать обеспечивающий внешнюю безопасность, суверенитет Республики Армения и прочный мир документ, к чему следует стремиться».
После выступления Пашиняна многочисленные граждане проводят стихийную акцию протеста  перед зданием Национального Собрания. Их возмутило заявление Пашиняна о том, что он собирается подписать документ, за который его могут назвать предателем.
«Я взял на себя ответственность – идти на трудные решения во имя мира. Но «сложные решения» не означают решений, противоречащих государственным интересам Армении. Мы должны пойти на эти решения, чтобы гарантировать безопасность, прочную стабильность и мир в Республике Армения. Мы не можем сегодня в заголовках написать "мирный договор", поставить подпись под ним, а через 6 лет начнется новая война.
Мы хотим подписать документ, в результате которого нас очень многие будут критиковать, очень многие будут ругать, очень многие назовут нас предателями, а народ может даже принять решение об отстранении нас от власти. Однако мы будем и так довольны, если в результате Республика Армения площадью 29 800 квадратных километров получит прочный мир и безопасность.
Я очень четко говорю: решение, которое это обеспечит, я говорю очень четко, я подпишу. Меня не интересует, что будет со мной потом, меня интересует, что будет потом с Арменией», – сказал премьер-министр Пашинян.