Սասունյան. Կալիֆորնիան Ապրիլի 24-ը՝ «Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը», կհռչակի որպես նահանգային ոչ աշխատանքային օր
Կալիֆորնիայի նահանգային ժողովի պատգամավոր Ադրին Նազարյանին վերջապես հաջողվեց հասնել իր առաջադրած օրինագծի (AB 1801) ընդունմանը՝ Ապրիլի 24-ը՝ Ցեղասպանության հիշատակի օրը, հռչակելու որպես նահանգային ոչ աշխատանքային օր։
Օրինագիծը պարտավորեցնում է, որ ամեն տարի ապրիլի 24-ին բոլոր համայնքային քոլեջներն ու պետական դպրոցներն ամբողջ Կալիֆորնիայում կփակվեն, իսկ նահանգի ծառայողներին կտրամադրվի վճարովի արձակուրդ։
Օրինագծի տեքստում բացատրվում է, որ «Օրենսդիրը համարում և հայտարարում է, որ Ցեղասպանության հիշատակի օրը բոլորի համար կլինի անցյալ և ներկա ցեղասպանությունների մասին խորհրդածելու օր, բայց հատկապես նրանց համար, որոնք զգացել են այդ վայրագությունների ազդեցությունը և այն խմբերի համար, որոնք ապաստան են գտել Կալիֆորնիայում, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով Հոլոքոստով, Հոլոդոմորով և հայկական, ասորական, հունական, կամբոջական և ռուանդական համայնքների ցեղասպանություններով: Ցեղասպանության հիշատակի օրը նշվելու է ամեն տարի ապրիլի 24-ին, որը նաև հայտնի է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր, այն շաբաթվա ընթացքում, երբ Կալիֆորնիայի նահանգն ավանդաբար նշում է Ցեղասպանության իրազեկման շաբաթը»:
Այնուհետև տեքստում ասվում է, որ ապրիլի 24-ին կամ մեկ այլ օր «բոլոր պետական դպրոցներն ու կրթական հաստատություններն ամբողջ նահանգում կարող են վարժություններ անցկացնել, որոնք ֆինանսավորվում են առկա դրամական միջոցներից՝ ոգեկոչելու և հարգելու այս երկրում ցեղասպանությունը վերապրածների բազմաթիվ ներդրումները: Կրթության նահանգային խորհուրդը կարող է ընդունել ուսումնական ծրագրի օրինակելի ուղեցույց, որը հասանելի կլինի պետական դպրոցներում՝ Ցեղասպանության հիշատակի օրվան առնչվող վարժությունների վերաբերյալ»:
Նահանգային ժողովի և Սենատի անդամներն ամիսներ շարունակ անխոնջ աշխատել են, որպեսզի Կալիֆորնիայի օրենսդիր մարմնի երկու պալատները ևս ընդունեն այս օրինագիծը: Ոդիսականն սկսվել է 2022 թվականի փետրվարի 7-ին, երբ այն ներկայացվել է Նահանգային ժողովում։ Օրինագիծն անցել է մի քանի հանձնաժողովներով՝ Կառավարական կազմակերպության՝ 20 այո, 0 ոչ. Բարձրագույն կրթության՝ 12 այո, 0 ոչ, Հատկացումների՝ 12 այո, 0 ոչ և Նահանգային ժողովի լիագումար նիստում ՝ 75 այո և 0 դեմ ձայներով, 2022 թվականի մայիսի 26-ին։
Այնուհետև օրինագիծը գնացել է Նահանգի Սենատ՝ անցնելով հետևյալ հանձնաժողովներով՝ Կառավարական կազմակերպության՝ 14 այո, 0 ոչ. Կրթության՝ 6 այո, 0 ոչ. Հատկացումների՝ 7 այո, 0 ոչ, իսկ Սենատի ամբողջական կազմում՝ 40 այո, 0 ոչ ձայներ, 2022 թվականի օգոստոսի 23-ին։ Այնուհետև օրինագիծը վերադարձվել է Նահանգային ժողով 2022 թ. օգոստոսի 24-ին՝ Սենատի փոփոխություններին համապատասխանեցնելու համար: Այն ընդունվել է 77 այո, 0 դեմ ձայներով։
Այնուհետև, 2022 թվականի օգոստոսի 31-ին օրինագիծը ներկայացվել է Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսըմին՝ նրա ստորագրության համար: Ես կապ հաստատեցի նահանգապետի գրասենյակի հետ և ինձ ասացին, որ նա մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ը պետք է ստորագրի կամ վետո դնի օրինագծի վրա:
Ես զրուցեցի օրինագծի նախաձեռնող, նահանգային ժողովի պատգամավոր Ադրին Նազարյանի հետ և շնորհավորեցի նրան այս պատմական օրինագծի ընդունման մեծ ջանքերի համար։
Հայկական համայնքի մեկ այլ մտերիմ բարեկամ՝ Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն, ինձ ուղարկեց հետևյալ կարեկից ուղերձը․ «Կալիֆորնիայում չափազանց մեծ թվով ընտանիքներ ողբերգական կերպով տուժել են ցեղասպանությունից: Ցավոք սրտի, սա մի բան է, որը վերաբերել է բազմաթիվ մշակույթների այն ժամանակվանից, երբ օսմանյան թուրքերը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը իրականացրեցին հայ ժողովրդի դեմ: Մինչ մենք սովորում ենք բնիկ ամերիկացիների նվաճման, Հոլոքոստի և մարդկության դեմ իրականացված այլ սարսափելի վայրագությունների մասին, մեր դպրոցներում ներկայումս չկա մի օր, որ խոսվի այս բոլոր վայրագությունների մասին և համախմբի մարդկանց՝ հիշելու, սիրելու և հոգալու միմյանց նկատմամբ էթնիկ համայնքներում: Վշտակցության և սփոփիչ նպատակների համար 365 օրերից մեկը պատշաճ է, և ես հպարտությամբ աջակցեցի դրան»:
Միևնույն ժամանակ, թուրք ժխտողականները լոբբինգ են իրականացնում օրինագծի դեմ՝ փորձելով համոզել նահանգապետ Նյուսըմին չստորագրել այն: Թուրք-ամերիկյան ընկերակցությունների համագումարը (ATAA), որը ցեղասպանությունը ժխտող տխրահռչակ կազմակերպություն է, 2022 թվականի սեպտեմբերի 5-ին հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով «Ամերիկայի թուրքական համայնքին և Թուրքիայի բարեկամներին նամակներ, ֆաքսեր և էլեկրոնային նամակներ հղել նահանգապետ Նյուսըմին՝ հորդորելով վետո դնել» Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա վրա։
Ահա թե ինչ է հորդորել ATAA-ն իր աջակիցներին. «Խնդրում ենք դիմել նահանգապետ Նյուսըմին և նրա աշխատակազմին այսօր՝ համոզվելու համար, որ ձեր ձայնը լսելի դառնա: Խնդրում ենք պատճենել/տեղադրել և ուղարկել ձեր նամակի օրինակը՝ օգտագործելով էլեկտրոնային նամակը հետևալ լինքից՝ https://govapps.gov.ca.gov/gov40mail։ Խնդրում ենք ընտրել թեման՝ AB01801\նահանգային հիշատակի օրեր՝ Ցեղասպանության հիշատակի օր։ Կամ նամակ ուղարկել՝ Պատվարժան Գևին Նյուսըմին, Կալիֆորնիա նահանգի նահանգապետ, 1021 O փողոց, սենյակ 9000, Սակրամենտո, Կալիֆորնիա 95814:
Բացի այդ, ATAA-ն հորդորել է իր աջակիցներին էլեկտրոնային նամակներ ուղարկել՝ Ջիմ ԴեԲուին, Նահանգապետի գործադիր քարտուղարին. [email protected], և Դեյվիդ Սափին, նահանգապետի իրավական հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալին՝ [email protected], այս թեմայի տողով՝ «AB01801\նահանգային հիշատակի օրեր. Ցեղասպանության հիշատակի օր»։
Թուրքական ժխտողական լոբբիստական ջանքերին հակազդելու համար հայկական համայնքը պետք է հեղեղի նահանգապետ Նյուսըմի գրասենյակը էլեկտրոնային նամակներով և նամակներով՝ օգտագործելով վերը նշված հասցեները՝ կոչ անելով նրան ստորագրել AB 1801 օրենքը: Գործե՛ք արագ, քանի որ նահանգապետն իր որոշումը կկայացնի այս պահից մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Տեսնենք, թե ով ավելի բարձր հեղինակություն ունի Կալիֆորնիայում՝ հարյուր հազարավոր հայկական խոշոր համա՞յնքը, թե՞ մի քանի թուրքեր, որոնք ցանկանում են Կալիֆորնիա արտահանել թուրքական կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:

California to declare April 24, 'Genocide Remembrance Day' as state holiday
The bill mandates that every year on April 24, all community colleges and public schools throughout California will close. State employees will be given time off with pay.
The text of the bill explains that: “The Legislature finds and declares that Genocide Remembrance Day would be a day for all to reflect on past and present genocides, but especially those that have felt the impact of these atrocities and groups that have found refuge in California, including, but not limited to, the Holocaust, Holodomor, and the Genocides of the Armenian, Assyrian, Greek, Cambodian, and Rwandan communities. Genocide Remembrance Day would be observed annually on April 24, also known as Armenian Genocide Remembrance Day, during the week the state of California traditionally recognizes Genocide Awareness Week.”
The text further states that on April 24 or on an alternate date “public schools and educational institutions throughout this state may include exercises, funded through existing resources, remembering and honoring the many contributions that survivors of genocide have made to this country. The State Board of Education may adopt a model curriculum guide to be available for use by public schools for exercises related to Genocide Remembrance Day.”
The State Assembly and Senate members worked tirelessly for months to have both Chambers of the California legislature adopt this bill. The odyssey started on February 7, 2022 when it was introduced in the State Assembly. The bill passed through several committees: Governmental Organization: 20 yes, 0 no; Higher Education: 12 yes, 0 no; Appropriations: 12 yes, 0 no; and the full State Assembly on May 26, 2022 by a vote of 75 yes and 0 no.
The bill then went to the State Senate passing through the following committees: Governmental Organization: 14 yes, 0 no; Education: 6 yes, 0 no; Appropriations: 7 yes, 0 no; and the full Senate on August 23, 2022 by a vote of 40 yes 0 no. The bill then went back to the State Assembly on August 24, 2022 in order to reconcile it with Senate amendments. It passed by a vote of 77 yes, 0 no.
The bill was then submitted to California Governor Gavin Newsom for his signature on August 31, 2022. I contacted the Governor’s office and was told that he has until September 30, 2022 to sign or veto the bill.
I spoke with the sponsor of the bill, Assemblyman Adrin Nazarian, and congratulated him on his great efforts to pass this historic bill.
Another close friend of the Armenian community, State Senator Anthony Portantino, sent me the following empathetic message: “Far too many Californian families have been tragically affected by genocide. It’s sadly something that has touched many cultures since the first genocide of the 20th Century was perpetrated against the Armenian people by the Ottoman Turks. While we learn about Native American conquest, the Holocaust and other horrific violence committed against humanity, in our schools we don’t currently have one day that speaks to all of these atrocities and brings people together to remember, to love and to care for one another across ethnic communities. One day out of 365 for grieving and healing purposes is appropriate and I was proud to support it.”
Meanwhile, Turkish denialists are lobbying against the bill, trying to convince Gov. Newsom not to sign it into law. The Assembly of Turkish American Associations (ATAA), a notorious genocide denialist organization, issued a statement on September 5, 2022 urging “the Turkish American community and friends of Turkey to send letters, faxes, and emails to Governor Newsom in order to urge him to veto” the Genocide Remembrance Day.
Here is what the ATAA urged its supporters to do: “Please communicate to Governor Newsom and his staff today and get your voice heard! Please copy/paste and send your sample letter using the email form link: Web contact form: https://govapps.gov.ca.gov/gov40mail. Please choose subject: AB01801\State holidays: Genocide Remembrance Day. Or send a letter to: The Honorable Gavin Newsom, Governor, State of California, 1021 O Street, Suite 9000, Sacramento, CA 95814.
In addition, the ATAA urged its supporters to send emails to: Jim DeBoo, the Governor’s Executive Secretary: [email protected]; and David Sapp, the Governor’s Chief Deputy Legal Affairs Secretary: [email protected], with this subject line: “AB01801\State holidays: Genocide Remembrance Day,”
To counter the Turkish denialist lobbying efforts, the Armenian community should inundate Gov. Newsom’s office with emails and letters, using the above provided contacts, urging him to sign AB 1801 into law. Act quickly, because the Governor will make his decision between now and Sept. 30.
Let us see who has the stronger voice in California: The large Armenian community numbering hundreds of thousands or a few Turks who want to export to California the Turkish government’s denial of the Armenian Genocide?