«Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներսում իրական գզվռտոց է սկսվել մի քանի պատգամավորների՝ հրապարակ նետած առաջարկ-թեզից հետո: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՔՊ-ական պատգամավորներ Մարիա Կարապետյանը, Սոնա Ղազարյանը, Լենա Նազարյանն ու Արսեն Թորոսյանը սեպտեմբերի 13-ի առավոտյան՝ մինչև Փաշինյանի խորհրդարան գալը՝ խմբակցության նիստի ժամանակ, հայտարարել են, թե կարելի է դիտարկել Ադրբեջանի՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչման պահանջը ու վերջ տալ սահմանային չդադարող լարվածությանը, ասել է թե՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչել ու, այսպես ասած, մեկընդմիշտ փակել թեման:
Հայտարարությունը, բարեբախտաբար, միանշանակ չի ընդունվել, բայց, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, վերոնշյալ պատգամավորները չեն ընկրկել ու այսօր էլ շարունակում են համոզել իրենց գործընկեր պատգամավորներին, թե այս պահին միակ լուծումը դա է: «Ես չեմ պատրաստվում մեկնաբանել խմբակցության դռնփակ նիստը»,- «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ասաց Սոնա Ղազարյանը՝ ըստ երևույթին չհերքելով, որ նման առաջարկով են հանդես եկել:
Արսեն Թորոսյանն էլ թեև տեսավ մեր հաղորդագրությունը, բայց այդպես էլ չարձագանքեց դրան: Փաստորեն, երբ Հայաստանը փաստացի պատերազմի մեջ է, 18-ամյա հայ զինվորներն ու պայմանագրայինները կյանքի գնով սահման են պահում, ատամներով մաքառում են ամեն մի միլիմետրի համար, երկրի քաղաքական իշխանությունում մարդիկ կան, որ դեմ չեն հակառակորդին տարածքներ նվիրել: Գուցե վախենում են, որ պատերազմը նաև իրենց դուռը կարող է թակել, ու փորձում են սիրաշահել խաղաղությունը զենքով պարտադրող մեր վայ հարևաններին, չեն հասկանում, սակայն, որ դա հարցի լուծում չէ»։

«Жоховурд»: В «Гражданском договоре» началась настоящая грызня
В парламентской фракции «Гражданский договор» началась настоящая грызня после вброшенного несколькими депутатами предложения-тезиса, пишет газета «Жоховурд».
По сведениям издания, депутаты «Гражданского договора» Марина Карапетян, Сона Казарян, Лена Назарян и Арсен Торосян13 сентября утром, до прихода в парламент Никола Пашиняна, заявили на заседании фракции, что можно рассматривать требование Азербайджана о признании территориальной целостности и покончить с непрекращающейся напряженностью на границе. То есть, признать Арцах в составе Азербайджана и тем самым навсегда закрыть эту тему. Заявление, к счастью, не было принято однозначно, но, как передают наши источники, упомянутые депутаты не отступили и сегодня продолжают уговаривать своих коллег-депутатов, что на данный момент это единственное решение.
«Я не собираюсь комментировать закрытое заседание фракции», - сказала в беседе с «Жоховурд» Сона Казарян, по сути, не опровергнув, что такое предложение было.
«Арсен Торосян тоже увидел наше сообщение, однако так и не ответил на него. Фактически, когда Армения находится в фактической войне, 18-летние армянские солдаты и военнослужащие-контрактники ценой своей жизни защищают границу, сражаются за  каждый миллиметр, в политической власти страны есть люди, которые не против подарить территории противнику. Может бояться, что война может также постучаться к ним в дверь и пытаются задобрить наших горе-соседей, принуждающих нас оружием к миру, однако не понимают, что это не является решением вопроса», - пишет газета.