ՄԻՊ փաստահավաք խմբերից մեկը Սյունիքի մարզում է, որտեղ արձանագրում է սեպտեմբերի 13-15-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիայի արդյունքում հասցված վնասը։
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ Տեղ խոշորացված համայնքի Քարաշեն բնակավայրում արկակոծության հետևանքով վնասվել է գյուղի հանդիսությունների սրահը, որի մոտակայքում են գտնվում դպրոցն ու համայնքապետարանի շենքը։ Գյուղի թիրախավորման պատճառով բնակիչների մի մասը դուրս է եկել գյուղից։
Վաղատուր համայնքում արձակվել է 13 արկ, ինչի հետևանքով վնասվել են համայնքապետարանի շենքը, 4-5 տուն, այգիներ։ Արձանագրվել է, որ տուժել են նաև ընտանի կենդանիներ՝ երկու կով անկել է, կան նաև վնասվածք ստացած կենդանիներ։ Համայնքի վրա տարբեր ինտենսիվությամբ կրակ բացվել է սեպտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշեր՝ ժամը 12։10-12։30-ն ընկած ժամանակահատվածում։

Группа по сбору фактов ЗПЧ – в Сюникской области республике, где фиксирует ущерб, нанесенный в результате агрессии ВС Азербайджана в период с 13 по 15 сентября.
«В населенном пункте Карашен укрупненной общины Тех вследствие обстрела поврежден зал торжеств села, рядом со школой и зданием общинной администрации. Из-за избрания села в качестве мишени часть жителей покинула его.
По общине Вагатур выпущено 13 снарядов, повредив здание общинной администрации, 4-5 домов, сады. Зафиксировано, что пострадали также домашние животные, погибли две коровы, есть и пострадавшие животные. Огонь разной интенсивности по общине был открыт в ночь с 13 на 14 сентября, в период с 12:10 по 12:30», – говорится в сообщении офиса ЗПЧ.