Ռուսաստանն ու Հայաստանը երկկողմ կապերը հասցրել են դաշնակցային բարձր մակարդակի. Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ուղերձ է հղել Հայ-ռուսական 9-րդ միջտարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին:
«Այս տարի մեր երկրները նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը։ Կարևոր է, որ անցած ժամանակահատվածում Ռուսաստանն ու Հայաստանը տարբեր ոլորտներում կառուցողական համագործակցության մեծ փորձ են կուտակել, և երկկողմ կապերը հասցվել են դաշնակցային բարձր մակարդակի»,-ասված է Կրեմլի պաշտոնական կայքէջում հրապարակված ուղերձում:
ՌԴ նախագահի խոսքով՝ միջտարածաշրջանային համագործակցությունն ավանդաբար եղել է ռուս-հայկական հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ, ՌԴ-ի և Հայաստանի մարզերի սուբյեկտները ակտիվորեն համագործակցում են տնտեսական, սոցիալական, գիտական, հումանիտար և այլ ոլորտներում՝ հաջողությամբ իրականացնելով համատեղ խոշոր նախագծեր և նախաձեռնություններ։
«Ձեր ֆորումի օրակարգը, ինչպես միշտ, շատ հագեցած է։ Պետական իշխանությունների, բիզնեսի, ակադեմիական և փորձագիտական շրջանակների, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները պետք է մտքեր փոխանակեն արդիական, էական հարցերի շուրջ, նախանշեն համագործակցության նոր ծրագրեր, այդ թվում՝ առևտրի, ներդրումների, կրթության, զբոսաշրջության և թվային տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
Վստահ եմ, որ ձեր գաղափարներն ու առաջարկները գործնականում պահանջված կլինեն և կծառայեն ռուս-հայկական գործընկերության հետագա ամրապնդմանը և եվրասիական տարածքում փոխշահավետ ինտեգրացիոն գործընթացների խթանմանը»,-ասվում է ուղերձում:

Путин: Двусторонние связи между Россией и Арменией выведены на высокий союзнический уровень
Президент России Владимир Путин направил послание участникам Девятого российско-армянского межрегионального форума. Об этом сообщается на сайте Кремля.
«Уважаемые друзья!
Приветствую вас по случаю открытия очередного, Девятого российско-армянского межрегионального форума.
В этом году наши страны отмечают 30-летие установления дипломатических отношений и 25-летие подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи. Важно, что за прошедшее время Россией и Арменией накоплен большой опыт конструктивного сотрудничества на самых разных направлениях, а двусторонние связи выведены на высокий союзнический уровень.
Значимой составляющей российско-армянских отношений традиционно является межрегиональная кооперация. Субъекты Российской Федерации и области Армении активно взаимодействуют в экономической, социальной, научной, гуманитарной и других областях, успешно реализуют крупные совместные проекты и инициативы.
Повестка дня вашего форума, как всегда, весьма насыщенна. Представителям органов государственной власти, деловых, академических и экспертных кругов, а также общественных организаций предстоит обменяться мнениями по актуальным, сущностным вопросам, наметить новые программы сотрудничества, в том числе в сферах торговли, инвестиций, образования, туризма и цифровых технологий.
Уверен, что ваши идеи и предложения будут востребованы на практике, послужат дальнейшему укреплению российско-армянского партнёрства, продвижению взаимовыгодных интеграционных процессов на евразийском пространстве.