Գերմանացի քաղաքական գործիչ Տրիտինը կոչ է արել սահմանափակումներ մտցնել Թուրքիայի նկատմամբ
«Ալյանս 90/Կանաչներ» կուսակցության առաջնորդներից մեկը և Գերմանիայի շրջակա միջավայրի և միջուկային անվտանգության նախկին նախարար Յուրգեն Տրիտինն առաջարկել է սահմանափակումներ մտցնել Թուրքիայի նկատմամբ՝ Ռուսաստանի հետ ակտիվ համագործակցության համար։ «Die Welt» թերթի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն։
Տրիտինն այս առաջարկն արել է այն բանից հետո, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ) միանալու մտադրության մասին, որի անդամ է Ռուսաստանի Դաշնությունը։
«ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան ավելի շատ բան է անում Ռուսաստանի դեմ եվրոպական պատժամիջոցները շրջանցելու համար, քան Չինաստանը։ Էրդողանը դանդաղեցնում է Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի մուտքը ՆԱՏՕ. իսկ այժմ նա ցանկանում է Իրանի հետ միասին անդամակցել ՇՀԿ-ին»,-նշել է գերմանացի քաղաքական գործիչը։
Նա հավելել է, որ քանի որ Թուրքիային չի կարող դուրս թողնել ՆԱՏՕ-ից՝ նրա դեմ տնտեսական հարկադրանքի միջոցներ պետք է դիտարկել։

Экс-министр Германии Триттин предложил ввести санкции в отношении Турции
Один из лидеров партии «Союз 90/Зеленые» и экс-министр Германии по охране окружающей среды и ядерной безопасности Юрген Триттин предложил ввести ограничения в отношении Турции за активное сотрудничество с Россией. Об этом сообщает «Газета.Ру» со ссылкой на Die Welt.
Такое предложение Триттин сделал после того, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о планах вступить в Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС), членом которой является Российская Федерация.
«Член НАТО Турция делает больше для обхода европейских санкций в отношении России, чем Китай. Эрдоган тормозит вступление Финляндии и Швеции в НАТО. А теперь он хочет вступить в ШОС вместе с Ираном», — обратил внимание немецкий политик.
Он добавил, раз Турцию нельзя исключить из НАТО, то необходимо рассмотреть экономические принудительные меры против нее.