Ադրբեջանի հարձակման պատճառով 25 հազար դպրոցահասակ երեխայի կրթությունն ընդհատվել է
«Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի պատճառով Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի որոշ բնակավայրերում անվտանգային լուրջ հարցեր են առաջացել։  Սա բերել է նրան, որ այս բնակավայրերում երեխաները զրկվեցին կրթության շարունակականության ապահովման հնարավորությունից, կրթության իրավունքից»,- ասուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
Նա նշեց, որ երեք մարզերում 25 հազար դպրոցահասակ երեխաների և ավելի քան 6 հազար երեխաների նախադպրոցական կրթությունն ընդհատվել է։
Փոխնախարարը հայտնեց, որ նախորդ շաբաթվա ընթացքում այս բնակավայրերում ուղղակի արձակուրդ է եղել, չեն գործել ուսումնական հաստատությունները՝ հաշվի առնելով լրացուցիչ տեխնիկական բարդություններ չունենալու և գործընթացին լրացուցիչ  լարվածություն չբերելու հանգամանքները, հետագայում բաց թողնվածը լրացնելու պայմանով։
«Մենք հետևել ենք ընթացքին, կապի մեջ լինելով երեք մարզերում մեր գործընկերների հետ՝ որոշում ունենք և արդեն այսօրվանից դպրոցները վերականգնել են իրենց աշխատանքը։ Բայց մենք ունենք տարբեր իրավիճակներ։  Այն դպրոցներում, որտեղ  հնարավորություն կա և անվտանգության ապահովման տեսանկյունից կան համապատասխան հնարավորություններ, կրթությունը կազմակերպվում է առկա եղանակով։ Մյուս բնակավայրերում, որտեղ մի շարք հանգամանքներ հաշվի առնելով դեռևս առկա ուսուցման վերադառնալ հնարավոր չէ, գործընթացը կկազմակերպվի հեռավար»,- ասաց Ժ. Անդրեասյանը։
Գեղարքունիքի մարզում հեռավար ուսուցմամբ կրթությունը վերսկսել է 12 դպրոց, որոնք հիմնականում Վարդենիսի տարածաշրջանի դպրոցներ են, Վայոց Ձորում՝ Ջերմուկում, 3 դպրոց է գործում հեռավար, իսկ Սյունիքում միայն 5 դպրոց է գործում առկա (Քաջարանում և 1 դպրոց Կապանում)։
«Կնայենք, թե ինչպես է գործընթացը զարգանում այս օրերի ընթացքում, ամեն օրվա դրությամբ կկայացնենք որոշում երեխաների կրթությունն ավելի ամբողջական ապահովելու համար»,- նշեց ԿԳՄՍ փոխնախարարը։
Ինչ վերաբերում է մանկապարտեզներին, նա ասաց, որ Գեղարքունիքում, Վայոց Ձորից Ջերմուկում նախադպրոցական հաստատությունները հիմնականում չեն գործում, մյուս բնակավայրերում, Սյունիքի մարզում շատ տեղերում գործում են։
Նա նաև հայտնեց, որ իրենց տեղեկություններով Գեղարքունիքի մարզում՝ Սոթքում և Այրքում, վնասվել է երկու դպրոց։ Վնասի չափը ճշտվում է ։

Замминистра: Из-за военной агрессии Азербайджана прервано обучение 25 тысяч школьников Армении
«Из-за развязанной 13 сентября Азербайджаном военной агрессии в некоторых населенных пунктах Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областей возникли серьезные вопросы безопасности. Это привело к тому, что в данных населенных пунктах дети лишились возможности и права на получение образования», – сказала в ходе пресс-конференции заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Она отметила, что прерван учебный процесс 25 тысяч школьников и свыше 6 тысяч детей, посещающих дошкольные учреждения.
Замминистра сообщила, что на прошлой неделе в учебных заведениях этих населенных пунктов были объявлены каникулы, не работали образовательные учреждения: «Мы следили за ходом событий, находились на связи с коллегами из трех областей – принято решение и уже с сегодняшнего дня школы вернулись к работе. Но возникают разные ситуации. В школах, где есть возможность с точки зрения обеспечения безопасности, образовательный процесс организуется действующим путем.В других населенных пунктах, где с учетом ряда обстоятельств пока невозможно вернуться к нормальному учебному процессу, и процесс будет организован дистанционно», – отмеила Ж. Андреасян.
В Гегаркуникской области занятия в дистанционной форме обучения возобновились в 12 школах, речь идет в основном о школах Вардениса, в трех школах Джермука Вайоцдзорской области обучение будет организовано в дистанционной форме, в Сюникской области только 5 школ проводят обучение в очной форме (в Каджаране и 1 школа в Капане).
«Посмотрим, как будет проходить процесс в течение этих дней, будем принимать решения, исходя из ситуации в конкретный день для обеспечения комплексного обучения детей», – отметила замминистра.
Что касается детских садов, она отметила, что в Гегаркуникской области, Вайоцдзорской области и Джермуке дошкольные учреждения в основном не действуют, в других населенных пунктах, к примеру, в Сюникской области, действуют.
Замминистра сообщила также, что, по имеющимся сведениям, в Гегаркуникской области – Сотке и Айрке, повреждены две школы: размер нанесенного ущерба пока уточняется.