Հայատյացության քարոզն Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքական կյանքի աղբյուրն է. Արման Թաթոյան
«Ինչպես խոստացել էի, սկսում եմ հանրային ակտիվ գործունեություն, որն ունենալու է ինստիտուցիոնալ հիմքեր, ստեղծել եմ «Իրավունքի և արդարության կենտրոն-Թաթոյան հիմնադրամ»-ը»,-հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Նա թվարկեց նորաստեղծ կազմակերպության հիմնական նպատակաները, որոնք վերաբերում են Հայաստանում ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների և արդարաության, ազգային անվտանգության ապահովմանը, գիտակրթական հետազոտական գործունեությանը, հանրային իրազեկումենրի միջոցով հասարակությունում գիտելիքի մակարդակի բարձրացմանը, հասարակության բազմակարծության և հանրային համերաշխության ապահովմանը, համահայկական համերաշխության ապահովմանը և ազգային արժեքների պաշտպանությանը:
Թաթոյանը հայտնեց, որ կազմակերպությունը օլիգարխներից որևէ մեկի աջակցությունը չունի, այլ սփյուռքի՝ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՌԴ-ի հայրենակիցների ֆինանսավորմամբ է գործելու, իսկ բոլոր աշխատողներ ՄԻՊ գրասենյակի նախկին աշխատակիցներն են:
Նա տեղեկացրեց, որ արդեն ադրբեջանական ատելության և թշնամանքի վերաբերյալ զեկույց են պատրաստել, որում շեշտադրվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հայ ժողովրդի նկատմամբ ատելության, թշնամանքի քարոզը:
«Ադրբեջանի իշխանությունների ատելության թշնամանքի քաղաքականության երկու հիմքերն ինչպես կային այդպես էլ շարունակում են մնալ: Խոսքը կրոնական և էթնիկ հիմքերի մասին է, որը դրսևորվում է ամենադաժան հանցանքներով և դրանց խրախուսումով՝ հենց իշխանությունների կողմից»,-հայտնեց Արման Թաթոյանը և հիմնավորեց, որ 44-օրյա պատերազմի ձեռագիրն ամբողջությամբ կրկնվում է վերջին բախումների ժամանակ՝ խոշտանգումների և դրանք նկարահանելու ձևով, որոնք հրապարակվում են և խրախուսումներ ստանում Բաքվի իշխանությունների կողմից:
Նրա խոսքով՝ ատելությունն ու թշնամանքն այնքան են խորացած, որ սոցիալական ցանցերում ադրբեջանցիները սկսել են ստիկերներ պատրաստել:
«Ակնհայտ է որ Ադրբեջանի իշխանությունները չունեն որևէ խաղաղության նպատակ»,-ասաց Թաթոյանը և, անդրադառնալով ցնդաբանություն հիշեցնող հրապարակված ադրբեջանական քարտեզներին՝ նշեց, որ նման քարտեզներ նախկինում հայտնավբերվել էին ադրբեջանցի զինվորների գրպաններում, որը Ադրբեջանի հիմնարար պետական քաղաքականությունն է:
Արման Թաթոյանը հայտարարեց, որ ադրբեջանցիներն աշխարհին ներկայանում է խաղաղասերի շղարշով, իսկ հայկական կողմը, երբ այդ խախտումները չի արձանագրում, ցույց տալու համար Ադրբեջանի թշնամանքի և դրա հիմքերը, նպաստում է Բաքվի ավելի բարենպաստ դիրքերում հատնվելուն:
«Այս քաղաքականությունը չի վերանալու, որովհետև այն Ադրբեջանի իշխանությունների քաղաքական կյանքի աղբյուրն է, իրենց պաշտոնները պաշտպանելու միջոց: Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն արտաքին թշնամու կերպարը վերացնեն, այն կլինի իրենց քաղաքական վերջը»,-ասաց ՀՀ նախկին ՄԻՊ-ը:
Թաթոյանը նաև նկատեց, որ սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանցիները ՀՀ բնակավայրերը հրետակոծում էին նախկինում անօրնական ներխուժած ՀՀ տարածքներից:
«Բայց կային չէ, նրանց այնտեղից հռացնելու հիմքեր և շատ ավելի լավ հիմքեր, հատկապես ճանապարհների մասին է խոսքը»,-ասաց նախկին ՄԻՊ-ը և հիշեցրե, որ ամեն օր կոնկրետ փաստերով նախկինում նշել էր, որ ադրբեջանցիներն կրակում են տեղի հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ, հայ բնակիչներն ունեզրկվել են, չեն կարողանում աշխատել, բայց այդ տեղեկատվությունը չօգտագործվեծ միջաղգային հանրության հետ աշխատելու համար, ավելին՝ ՀՀ իշխանությունները դրանց մի մասը հերքում էին:
«Ներկայիս Հայստանի վիճակի պատճառն նաև այն է, որ այդ փաստերը ժամանակին չեն ներկայացվել և չեն աշխատել միջազգային կառույցների հետ»,-ասաց Թաթոյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ժամանակին ադրբեջանցիների խախտումների մասին իր ահազանգերը հերքում էին հենց ՀՀ իշխանությունների ներկայացուցիչները, և ամեն կերպ թաքցվում էր սահմանին առկա իրավիճակը:
«Դա չէր արվում քաղաքական վախից, կոնկրետ պաշտոնյաները քաղաքական վախ ունեին, որ հասարակության դժգոհությունն իրենց նկատմամբ կառաջանա: Դրանք մաքուր քաղաքական և անձնական շահեր էին»,-հայտարարեց Արման Թաթոյանը:

Арман Татоян: Пропаганда армянофобии является источником политической жизни властей Азербайджана
Бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян объявил о начале активной общественной деятельности и создании новой организации.
«Как я и обещал, начинаю активную общественную деятельность, которая будет иметь институциональные основания, мы создали новую организацию, которая называется "Центр права и справедливости - фонд Татоян», – заявил Арман Татоян сегодня на пресс-конференции.
Он перечислил цели организации, среди которых, в частности укрепление демократии и верховенства права в Армении, обеспечение прав человека и социальной справедливости, национальной безопасности, научно-образовательная и исследовательская деятельность, повышение уровня знаний в обществе путем общественных уведомлений, обеспечение плюрализма мнений в обществе и общественной солидарности , защита национальных ценностей и так далее.
При этом Татоян сообщил, что фонд не будет финансироваться конкретным олигархом или крупным бизнесменом, он будет функционировать за счет финансирования наших соотечественников из диаспоры, частных лиц, в фонде будут работать бывшие сотрудники аппарата Защитника прав человека.
Он сообщил, что они уже подготовили доклад касательно армянофобии в Азербайджане, в котором подчеркивается, что власти этой страны продолжают пропаганду ненависти и вражды в отношении армянского народа.
«Две опоры политики ненависти и вражды азербайджанских властей как были, так и остаются. Речь о религиозной и этнической почве, что проявляются в самых жестоких преступлениях и их поощрении со стороны самих властей», – сказал Арман Татоян и обосновал, что сценарий 44-дневной войны полностью повторяется во время последних столкновений – в виде пыток и их видеосъемки, которые публикуются и удостаиваются при этом поощрения бакинских властей.
По его словам, ненависть и вражда настолько углубились, что в азербайджанском сегменте Telegram созданы стикеры из снимков тел армянских военнослужащих и мирных жителей, которых подвергли пыткам и тела которых расчленили.
«Очевидно, что у властей Азербайджана нет цели установления мира», – сказал Татоян и, говоря об опубликованных азербайджанских картах, напоминающих абсурд, отметил, что такие карты ранее были обнаружены в карманах азербайджанских солдат, это фундаментальная государственная политика Азербайджана.
Арман Татоян заявил, что азербайджанцы представляют себя миру под видом миролюбивых, а армянская сторона, когда не фиксирует эти нарушения, чтобы показать враждебность Азербайджана и ее основания, способствует появлению Баку на более благоприятных для него позициях.
«Эта политика никуда не денется, потому что она является источником политической жизни властей Азербайджана, средством для сохранения ими своих кресел. Если власти Азербайджана ликвидируют образ внешнего врага, это будет их политическим концом», – сказал бывший омбудсмен РА.
Татоян также обратил внимание на то, что 13-14 сентября азербайджанцы обстреливали населенные пункты РА с территорий, куда они ранее незаконно вторгнулись.
«Но ведь были же основания добиться их отвода оттуда, особенно если речь идет о дорогах», – сказал бывший ЗПЧ и напомнил, что ранее он ежедневно приводил конкретные факты о том, что азербайджанцы стреляют по армянским населенным пунктам, что наши жители лишились имущества и не могут трудиться, но приводимая информация не использовалась для работы с международным сообществом, более того, часть из сказанного власти РА опровергли.
«Причина нынешнего состояния Армении еще и в том, что эти факты не были представлены своевременно, с международными структурами работы не проводилось», – сказал Татоян.