Թշնամին Հայաստանին է փոխանցել 95 զինծառայողի մարմին։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այս տեղեկությունը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեց ՊՆ խոսնակ Արամ Թորոսյանը՝ չհայտնելով այլ մարմանրամասներ։
Մարմինները փոխանցվել են Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ։
«Հայ զինծառայողների մարմինների փոխանցման գործընթացը կշարունակվի»,-գրել են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ հիշեցնելով, որ օրեր առաջ 32 զինծառայողի մարմին էր փոխանցվել։
Սեպտեմբերի 19-ին Անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված հայտարարության համաձայն, Սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի, այդ թվում՝ զոհվել է քաղաքացիական 3 անձ, 2 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը համարվում է անհայտ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 7 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող: Առկա են ապացույցներ հայաստանցի գերեվարված կամ զոհված զինծառայողներին ադրբեջանցիների կողմից խոշտանգումների ենթարկելու, անդամահատելու, այդպիսով ապօրինի կերպով կյանքից զրկելու դեպքերի վերաբերյալ:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են 36 բնակավայրեր, այդ թվում` Գորիս, Սիսիան, Կապան, Ջերմուկ, Վարդենիս, Տեղ, Գեղամասար համայնքները, ինչի հետևանքով մասնակի կամ ամբողջական ավերվել են 192 տուն, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բժշկական հաստատություն, 1 հանդիսությունների սրահ, 4 անասնագոմ: Վնասվել է 7 էլեկտրական ենթակառուցվածք, 5 ջրային ենթակառուցվածք, 3 գազամուղ, 1 կամուրջ, 2 ավտոճանապարհ, 1 փողոց: Թիրախավորվել են 2 շտապօգնության մեքենա, 4 անձնական օգտագործման ավտոմեքենա:
Ադրբեջանի զինված ուժերը մի քանի ուղղություններով մխրճվել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք:

Азербайджан передал армянской стороне тела еще 95 военнослужащих
Азербайджан передал Армении тела еще 95 военнослужащих. Данную информацию, распространившуюся в азербайджанских СМИ, в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердил пресс-секретарь Минобороны Армении Арам Торосян, не сообщив при этом других подробностей.
Тела армянской стороне переданы при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК).
«Процесс передачи тел армянских военнослужащих продолжится», – написали азербайджанские СМИ, напомнив, что несколько дней назад Баку передал тела 32 военных.
Согласно принятому на состоявшемся 19 сентября заседании Совета безопасности Армении заявлению, в результате агрессии Азербайджана число погибших и пропавших без вести достигает 207 человек, в том числе погибли 3 гражданских лица, местонахождение 2 гражданских лиц считается неизвестным, 293 военнослужащих и 7 гражданских лиц получили ранения, 20 военнослужащих попали в плен. Имеются доказательства пыток, расчленений и тем самым незаконного убийства азербайджанцами захваченных в плен или тел убитых армянских военнослужащих.
Вооруженные силы Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов, в том числе общины Горис, Сисиан, Капан, Джермук, Варденис, Тех, Гегамасар, в результате чего было частично или полностью разрушено 192 жилых дома, 3 гостиницы, 2 школы, 1 медицинское учреждение, 1 зал торжеств, 4 хлева. Повреждено 7 объектов электросетевого хозяйства, 5 инфраструктур водоснабжения, 3 газопровода, 1 мост, 2 автомобильные дороги, 1 улица. Были также обстреляны 2 машины скорой помощи, 4 частных автомобиля.
Вооруженные силы Азербайджана проникли на суверенную территорию Республики Армения по нескольким направлениям.