Աշխարհում COVID-19-ից հիվանդացության և մահացության դեպքերը նվազել են. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նշում է վերջին շաբաթվա ընթացքում աշխարհում COVID-19-ի հետևանքով հիվանդացության և մահացության մակարդակի նվազում։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, ԱՀԿ-ի ամենշաբաթյա համաճարակաբանական տեղեկագրում ասվում է, որ սեպտեմբերի 12-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը նվազել են աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններում։ Վարակների թվի առավել զգալի նվազում է նկատվել Աֆրիկայում (35%-ով), Արևելյան Միջերկրական տարածաշրջանում (14%-ով), և Ամերիկայում (12%-ով)։
Ընդամենը մեկ շաբաթվա ընթացքում ամբողջ աշխարհում հայտնաբերվել է COVID-19-ի ավելի քան 3,2 միլիոն նոր դեպք։ Կորոնավիրուսից մահացությունների թիվը նվազել է բոլոր տարածաշրջաններում, առավելապես Արևելյան Միջերկրական տարածաշրջանում (46%), Աֆրիկայում (27%) և Խաղաղ օվկիանոսի արևմտյան մասում (27%):
Ընդհանուր առմամբ, շաբաթվա ընթացքում աշխարհում գրանցվել է COVID-19-ով պայմանավորված 9,8 հազարից քիչ մահվան դեպք։
Համաճարակի ամբողջ ժամանակահատվածում աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսային վարակի ավելի քան 613 միլիոն դեպք, իսկ հիվանդության հետևանքով մահացել է ավելի քան 6,5 միլիոն մարդ։

ВОЗ констатирует снижение уровня заболеваемости и смертности в результате COVID-19
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) констатирует снижение уровня заболеваемости и смертности в результате COVID-19 в мире за минувшую неделю, сообщает «Интерфакс».
В период с 12 по 18 сентября заболеваемость коронавирусом снизилась во всех регионах мира. Наиболее значительные уменьшения количества заражений наблюдались в Африке (на 35%), в регионе Восточного Средиземноморья (на 14%), а также в Америке (на 12%), говорится в еженедельном эпидемиологическом бюллетене ВОЗ.
Всего за неделю по всему миру было выявлено более 3,2 млн новых случаев заболевания COVID-19.
Количество смертей от коронавируса снизилось во всех регионах, сильнее всего - в регионе Восточного Средиземноморья (на 46%), в Африке (на 27%), а также в западной части Тихого океана (на 27%).
В целом по всему миру за неделю зафиксировано менее 9,8 тыс. летальных исходов, связанных с COVID-19.
За весь период пандемии в мире было выявлено более 613 млн случаев заражения коронавирусом и более 6,5 млн смертей от последствий заболевания.