Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքում է սեփական դիրքերի գնդակոծման մասին լուրերը
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է սեփական դիրքերի գնդակոծման մասին սոցցանցերում շրջանառվող լուրերը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է ադրբեջանի ՊՆ-ի մամուլի ծառայությունը։
«Սոցցանցերի որոշ էջեր հրապարակում են չհիմնավորված տեղեկություններ այն մասին, որ իբր գնդակոծվել են ադրբեջանական բանակի դիրքերը: Մենք կտրականապես հերքում ենք այդ տեղեկությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հրետանային միջոցների, ականանետերի, ԱԹՍ-ների, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, մասնավորապես հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Ջերմուկի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի և Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը ու սահմանամերձ բնակավայրերը, հարվածներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։ Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված հայտարարությունում ասվում է, որ զոհերի և անհայտ կորածների թիվը 207 է։ Զոհվածների թվում կա քաղաքացիական 3 անձ, 2 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը համարվում է անհայտ, վիրավորվել է 293 զինծառայող, 7 քաղաքացիական անձ, գերեվարվել է 20 զինծառայող։
Սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։

Минобороны Азербайджана опровергает сообщения об обстреле собственных позиций
Министерство обороны Азербайджана опровергло распространявшиеся в социальных сетях сообщения о произошедшем обстреле позиций ВС страны. Как передает ТАСС, об этом заявила в среду пресс-служба военного ведомства Азербайджана.
Согласно официальным данным, в результате агрессии число погибших и пропавших без вести достигает 207 человек, в том числе погибли 3 гражданских лица, местонахождение 2 гражданских лиц считается неизвестным, 293 военнослужащих и 7 гражданских лиц получили ранения, 20 военнослужащих попали в плен.
Вооруженные силы Азербайджана обстреляли 36 населенных пунктов, в том числе общины Горис, Сисиан, Капан, Джермук, Варденис, Тех, Гегамасар, в результате чего было частично или полностью разрушено 192 жилых дома, 3 гостиницы, 2 школы, 1 медицинское учреждение, 1 зал торжеств, 4 хлева. Повреждено 7 объектов электросетевого хозяйства, 5 инфраструктур водоснабжения, 3 газопровода, 1 мост, 2 автомобильные дороги, 1 улица. Были также обстреляны 2 машины скорой помощи, 4 частных автомобиля.