Ռուսաստանը համաձայն է, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը Մոսկվայում դեսպան նշանակվի
ՌԴ-ն համաձայնություն է տվել Լին Թրեյսիին Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպան նշանակելուն։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։
Ավելի վաղ Թրեյսիի թեկնածությունն առաջադրել էր ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը։ Այժմ նա Հայաստանում ամերիկյան դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարն է։
Թրեյսին կլինի պատմության մեջ առաջին կինը, ով կզբաղեցնի ԱՄՆ դեսպանի շպաշտոնը Ռուսաստնում։ Նա տիրապետում է ռուսերենին և արդեն աշխատել է Մոսկվայում՝ 2014-2017 թվականներին։
Լին Թրեյսին ստանձնել է Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանի պաշտոնը 2019թ. փետրվարի 19-ին: Մինչ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան նշանակվելը զբաղեցրել է Ռուսաստանի հարցերով ավագ խորհրդականի պաշտոնը Պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյում: 2014-2017թթ. նա ԱՄՆ փոխդեսպանն էր Մոսկվայի (Ռուսաստան) դեսպանությունում:

Russia has given its formal diplomatic approval to Lynne Tracy’s appointment as the new US ambassador to Moscow, Russian Deputy Foreign Minister Sergey Ryabkov told reporters on Thursday, TASS said.
"Yes, we have given the agrement. In fact, they requested the agrement for her a while ago. They announced that she was nominated for this position. And we have given the agrement," Ryabkov said.
Touching upon whether Russia expects that Moscow and Washington will rekindle dialogue with the appointment of the new US ambassador, Ryabkov said that first Tracy’s nomination must be confirmed by the Senate.
"We don’t know their calendar, especially since the midterm elections are approaching. I can’t even predict any schedules. But the ball is in their court. Let them decide this," the senior diplomat specified.
On Tuesday, US President Joe Biden nominated career Foreign Service officer Lynne Tracy, who currently serves as Washington's envoy to Armenia, to be the new US ambassador to Russia.