Արմեն Գևորգյան. Իմ հայրենակիցները հրաժարվում են հավատալ, որ Կասպից ծովի գազին հասնելու խոստումը կարող է մթագնել ԵԽԽՎ անդամակցողների միտքը
11:04 24/09/2022
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գևորգյանը ելույթ է ունեցել սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի Իզմիր քաղաքում կայացած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական, առողջապահության և կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստում:
Պատգամավորը նշել է.
«Տիկի՛ն նախագահ,
Հանձնաժողովի հարգելի՛ անդամներ,
Կցանկանայի հանձնաժողովի անդամներին տեղեկացնել մեր տարածաշրջանում վերջին զարգացումների մասին:
Սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին Ադրբեջանը չհրահրված և չարդարացված զինված ներխուժում սկսեց Հայաստանի տարածք: Մի քանի օր տևած այս զանգվածային ագրեսիայի հետևանքով զոհվեց ավելի քան 200 հայ զինծառայող, որոնցից մի քանիսը՝ գերության մեջ: Շուրջ երկու տասնյակը դեռ գերության մեջ են: Երեք կին զինծառայողներ ոչ միայն սպանվել են, այլև նրանց մարմինները պղծվել են ԴԱԻՇ-ի զինյալներին բնորոշ եղանակներով: Հսկայական վնաս է հասցվել Ջերմուկ հանգստավայրի բնությանը, որը հայտնի է բուժիչ հանքային ջրերով:
Ադրբեջանը նոր տարածքներ է գրավել Հայաստանում՝ ի հավելումն 2021 թ. մայիսից զավթումներին:
Այս պատերազմը ոտնահարել է Ռուսաստանի, Եվրամիության և Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ընթացող բանակցությունները: Սեպտեմբերի 15-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գրեթե բոլոր անդամներն անհատապես խստորեն քննադատել են խաղաղության հանդեպ այս ոտնձգությունը և հորդորել վերադառնալ բանակցություններին: Որոշ անդամներ, նույնիսկ չքողարկելով դիվանագիտական լեզվով, հստակ մատնանշել են ագրեսոր պետությանը: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում քննարկումը վերահաստատում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել Ադրբեջանի իշխանությունները:
Գործընկերնե՛ր,
այս կազմակերպությունում մենք դեռ կանգնած ենք դժվար ընտրության առջև: Մի անդամ պետությունը պարբերաբար հարձակվում է մեկ այլ անդամ պետության վրա, մինչդեռ Եվրոպայի խորհրդին չի հաջողվում ակտիվ քայլեր ձեռնարկել: Այս կազմակերպությունը, ի տարբերություն շատ այլ կազմակերպությունների, նախընտրում է սահմանափակվել անորոշ և անհասկանալի հայտարարություններով, խուսափում է օբյեկտիվ գնահատականներից և օրինախախտ պետության դեմ պատժամիջոցներից:
Մեր կազմակերպության լռությունն ու  մեր կամավոր մեկուսացումը, ըստ էության, ավելի են խրախուսում ագրեսիան այնպիսի պետությունների կողմից, ինչպիսին է Ադրբեջանը, որը որևէ կերպ չի պատժվում  հարևանի դեմ իր ագրեսիայի համար և շարունակում է վերահաստատել սեփական հորինվածքները:
Իմ հայրենակիցները հրաժարվում են հավատալ, որ Կասպից ծովի գազին և նավթին հասնելու խոստումը կարող է մթագնել մեր կազմակերպությանն անդամակցողների միտքը: Չենք ուզում տեսնել թյուրքական պետությունների գլոբալ ծրագրերը՝ ֆիզիկապես միավորելու իրենց պետությունների առանձին հատվածները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի օկուպացմամբ կամ բռնակցմամբ և հարյուրավոր անմեղ քաղաքացիների կյանքի գնով:
Փաստորեն երկակի ստանդարտների և աշխարհաքաղաքականության ականատեսն ենք: Այլապես ի՞նչ բացատրություն տալ այն հանգամանքին, որ անգամ պատերազմները մեր կազմակերպությունում տարբեր վերաբերմունք ու արձագանքներ են ստանում: Օբյեկտիվորեն չեն կարող լինել լավ ու վատ, ճիշտ ու սխալ պատերազմներ: Այդուհանդերձ հաճախ դրա ականատեսն ենք մեր որոշումներում և գործողություններում:
օրեր առաջ՝ սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի անկախության օրն էր: Եվ չնայած վերջին շրջանում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ջանում են հաղթահարել իսկապես հսկայական մարտահրավերներ, մեր ազգը շարունակելու է պայքարել և ապրել արժանապատիվ:
Արժանապատվության այս խոր զգացումն արմատացած է այն պատմական ժառանգության մեջ, որ հայկական քաղաքակրթությունը հազարամյակների ընթացքում կերտել և ստեղծել է աշխարհի այս հատվածում: Մենք միշտ կառուցել և ստեղծագործել ենք, որտեղ էլ ապրել ենք՝ հայրենիքում, թե աշխարհով մեկ սփռված:
Սա վերաբերում է նաև այսօրվա Թուրքիային, որտեղ ժառանգության զգալի մասը հայկական արմատներ կամ հայկական հետքեր ունի, լինի դա Սուրբ Սոֆիայի տաճարը կամ Ստամբուլի Դոլմաբահչե պալատը: Նմանապես էլ Բաքվում, որտեղ հայերը շատ բան են կառուցել և ստեղծել, Իզմիրում, որտեղ հայկական հարուստ մշակութային և պատմական ժառանգության զարգացումն ընդհատվել է 1922 թ.: Ի դեպ, տարբեր երկրների հայկական ծագում ունեցող բազմաթիվ հայտնի քաղաքական, պետական և հասարակական գործիչներ սերում են հին Զմյուռնիայից: Նրանց թվում են Ֆրանսիայի հանգուցյալ վարչապետ Էդուարդ Բալլադյուրը, Եգիպտոսի առաջին վարչապետ Նուբար փաշան, հայտնի ամերիկացի գործարար և բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Ալեք Մանուկյանը և այլք:

Armenian MP: Council of Europe's silence encourages more aggression by Azerbaijan
Opposition Hayastan bloc MP Armen Gevorgyan, a member of the Armenian delegation in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), delivered remarks at the meeting of the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development held in Izmir, Turkey, on Friday. Below is his full statement publicized by the Armenian parliament’s press office.
"Madam Chair,
Dear Committee Members,
I would like to brief the Committee Members about the recent developments in our region.
On midnight of September 13 Azerbaijan began an unprovoked and unjustified armed incursion into the territory of Armenia. As a result of this massive aggression that continued a few days, more than 200 Armenian servicemen were killed, including some of them in captivity. Around two dozen are still held in captivity. Three servicewomen were not only killed, but their bodies were mutilated in ways that were once a signature by ISIS militants. Huge damage has been done to the nature of the popular resort of Jermuk, famous for its healing mineral waters.
Azerbaijan occupied more territories inside Armenia, on top of the acquisitions since May 2021.
This war was launched in breach to the ongoing negotiations held by mediation of Russia, the European Union and the United States. On September 15 almost all members of the UN Security Council in their individual capacities had strongly criticized this breach of peace and urged to return to negotiations. Some members did not even hide behind diplomatic language, and clearly identified the aggressor state. The discussion in the UN Security Council reaffirms that the conflict in Nagorno-Karabakh is not resolved, as the Azerbaijani authorities are trying to present.
Colleagues,
Yet we face a difficult choice in the Council of Europe. One Member State periodically attacks another Member, while the Council fails to act proactively. This organisation, in contrast to many others, chooses to limit itself to unclear statements, avoids any objective assessments and any sanctions against a disloyal state.
The silence of our organisation and our voluntary disengagement essentially encourage more aggression by states like Azerbaijan - which see no punishment for its aggression against a neighbour, but only sees a revalidation of its own narratives.
My compatriots refuse to believe that the promise of access to the Caspian’s gas and oil can overshadow the minds inside our organization. Do we not want to see the global plans of Turkic states to physically unite separate parts of their states through the occupation or annexation of the sovereign territory of Armenia and the lives of hundreds of innocent citizens?
In fact, we are witnessing double standards and geopolitics. Otherwise, what is the explanation that even the wars in our organization receive different attitude and responses? Objectively, there can be no good and bad, right and wrong wars. Yet we often detect it in our resolutions and actions.
A few days ago, on September 21, Armenia celebrated Independence Day. And even though Armenians in Armenia and in Nagorno Karabakh have been laboring to overcome a truly massive challenges, our nation will continue to strive and live in dignity. This deep sense of dignity is rooted in the historical heritage that in this part of the world the Armenian civilisation has built and created over the past millenniums. We have always built and created wherever we had lived - whether in homeland or scattered in the world.
This is true for modern-day Turkey as well, where a sizeable portion of the heritage has Armenian roots or Armenian touch, be that the Hagia Sophia or the Dolmabahce /Դոլմաբահչե/ palace in Istanbul. The same was in Baku, where a lot was built and created by the Armenians. It was the case in Izmir, where the rich Armenian cultural and historical heritage unfortunately was interrupted in 1922. By the way, many well-known political, state and public figures of different countries of Armenian origin come from ancient Smyrna. Among them are the late Prime Minister of France Édouard Ballaudur, the first Prime Minister of Egypt Nubar Pasha, the famous American businessman and philanthropist, the national hero of Armenia Alec Manoogian and others.