Չալաբյան. Ես առաջարկում եմ մեր ԱԱԾ-ին այս հարցերին անկեղծ պատասխան տալ
«Երեկ համացանցում տարածվեց Թուրքիային երկու քուրդ զինյալների՝ Աթիլլա Չիչեկի (Լեհենգ) և Հուսեյն Յլդրիմի (Ալիշեր) արտահանձման խայտառակ նորությունը։ Դեռևս սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի հատուկ ծառայությունները հայտարարել էին, որ իրենք երկրի սահմանների մոտ ձերբակալել և Թուրքիա են տեղափոխել այդ անձանց, իսկ մեկ օր անց քրդական կազմակերպությունների խորհուրդը Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին էր մեղադրել Թուրքիայի հետ այս հարցում համագործակցության համար (երկու հղումները՝ ստորև)։
Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ-ն և Արդարադատության նախարարությունը երեկ շտապեցին հայտարարել, որ իրենք որևէ առնչություն չունեն այդ գործողության հետ։ Անկեղծ ցանկանում եմ դրան հավատալ, սակայն ինձ մոտ, որպես իրավագիտակից քաղաքացու, առաջանում են մի շարք հարցեր՝
ա) այս երկու անձիք Հայաստանի Հանրապետության սահմանն են հատել 2021 թ․ օգոստոսի 16-ին, ձերբակալվել և հանձնվել են հայկական արդարադատությանը, 2022 թ․ հունվարին Սյունիքի Առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել են 7-ական տարվա ազատազրկման, սակայն տառացիորեն մեկ ամիս անց, փետրվարի 23-ին, ՀՀ Վերաքննիչ դատարանի կողմից նրանց դատավճիռը կրճատվել է 5-ական տարու, և նրանք պայմանական ազատ են արձակվել։ Ինչպե՞ս է ստացվել, որ մեր երկրի սահմանը հատած, մինչև ատամները զինված այս անձիք այդպիսի մեղմ դատավճիռ են ստացել, և փաստացի ազատ են արձակվել:
բ) պայմանական ազատության մեջ հայտնվելուց հետո, դատապարտյալները պարտավոր էին գտնվել ՀՀ տարածքում, ՀՀ Ոստիկանության անմիջական վերահսկողության ներքո։ Այդ դեպքում, ինչպե՞ս է ստացվել, որ նրանք այսօր Թուրքիայի տարածքում են։ Ի՞նչ պայմաններում են նրանք հատել ՀՀ սահմանը։
գ) Եթե նրանք ինքնուրույն են հատել մեր երկրի սահմանը, ինչու՞ մեր ԱԱԾ-ն դա չի կանխել։ Եթե նրանց մեր երկրի տարածքից առևանգվել են, ինչպե՞ս է մեր ԱԱԾ-ն դա թույլ տվել։ Եվ վերջապես, եթե այդ անձիք հանձնվել են թուրքական հատուկ ծառայություններին մեր իշխանությունների կողմից, ապա պետական իշխանության որ մարմինն է այդ որոշումը ընդունել, ինչ իրավասությունների հիման վրա, և համաձայն ինչպիսի՞ միջազգային պայմանագրերի։
Ես առաջարկում եմ մեր ԱԱԾ-ին այս հարցերին անկեղծ պատասխան տալ, այլապես ոչ մի երաշխիք չկա, որ վաղը նույնը տեղի չի ունենա ՀՀ ցանկացած քաղաքացու հետ։ Կարող եք խուսափել պատասխաններից, և հերթական անգամ հարցը լղոզել, ինչպես փորձել եք անել երեկվա ձեր հայտարարությամբ։ Սակայն տեղի է ունեցել ակնհայտ ապօրինի գործողություն, և վաղ թե ուշ նրա մեղավորները պարզվելու են, և պատասխանատվության են ենթարկվելու։ Եթե դուք ծառայում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը, գործեք նրա օրենքի շրջանակներում, և ապահովեք օրենքի գերակայությունը բոլորի համար»։

Аветик Чалабян: Предлагаю СНБ Армении дать честный ответ на эти вопросы
«В сети накануне распространилась позорная новость об экстрадиции в Турцию двух курдских боевиков Атиллы Чичека (Лехенг) и Хусейна Йылдырыма (Алишер).
Ещё 23 сентября турецкие спецслужбы заявили, что они задержали этих лиц у границ страны и доставили в Турцию. А через день Совет курдских организаций обвинил власти Республики Армения в сотрудничестве с Турцией в этом вопросе (обе ссылки – ниже).
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении и Министерство юстиции РА накануне поспешили заявить, что они не имеют никакого отношения с этими действиями. Искренне хочется в это верить, но у меня, как у законопослушного гражданина, есть ряд вопросов:
А) эти два лица пересекли границу Республики Армения 16 августа 2021 года, они были задержаны и переданы армянскому правосудию. В январе 2022 года суд первой инстанции Сюникской области приговорил их к 7 годам лишения свободы, но буквально через месяц – 23 февраля, Апелляционный суд РА сократил им сроки до 5 лет каждому, и они были освобождены условно-досрочно. Как получилось, что эти вооруженные до зубов люди, перешедшие границу нашей страны, получили столь мягкий приговор и фактически были отпущены на свободу?
Б) После условного освобождения осужденные обязаны были находиться на территории Республики Армения, под непосредственным контролем полиции Республики Армения. В таком случае, как получилось, что они сегодня находятся на территории Турции? При каких условиях они пересекли границу РА?
В) Если они пересекли границу нашей страны самостоятельно, то почему Служба национальной безопасности Армении не предотвратила это? Если их похитили с территории нашей страны, то как наша СНБ допустила это? И, наконец, если эти лица были переданы турецким спецслужбам нашими властями, то какой орган государственной власти принял это решение, на основании каких полномочий и в соответствии с какими международными договорами?
Я предлагаю нашей Службе дать честный ответ на эти вопросы, иначе нет никакой гарантии, что завтра то же самое не произойдет с любым из граждан РА. Вы можете избежать ответов и в очередной раз размыть вопрос, как вы пытались сделать своим вчерашним заявлением. Однако имела место заведомо незаконная операция, и рано или поздно виновные в ней выяснятся и будут привлечены к ответственности. Если вы служите Республике Армения, действуйте в рамках ее закона и обеспечьте верховенство закона для всех», – написал он.