ԱՄՆ դեմոկրատները դեմ են նախագահի նոր ընտրություններում Բայդենի թեկնածությանը
ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների կեսից ավելին չի սատարի գործող նախագահ Ջո Բայդենի թեկնածությունը հաջորդ նախագահական ընտրություններում՝ 2024 թվականին: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ նման արդյունքներ են ստացվել The Washington Post-ի և ABC News-ի համատեղ հարցումների ժամանակ։
Հարցման համաձայն՝ դեմոկրատների և այդ կուսակցության անկախ կողմնակիցների 56%-ը նշել է, որ կցանկանար Բայդենի փոխարեն, որն ընտրությունների ժամանակ կդառնար 82 տարեկան, այլ թեկնածու առաջադրել։ Ընդ որում, այս դիրքորոշումն ավելի տարածված է երիտասարդ դեմոկրատների շրջանում՝ նրանց 75%-ը կնախընտրեր այլ թեկնածուի։ Հարցված դեմոկրատների միայն 35%-ն է պաշտպանել Բայդենի թեկնածությունը։
Ինչպես ցույց է տվել հարցումը՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի թեկնածությունն ավելի մեծ ժողովրդականություն է վայելել նրա կուսակցության կողմնակիցների շրջանում: հարցված հանրապետականների 47%-ը հայտարարել է, որ կպաշտպանի նրա թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, մինչդեռ 46%-ը դեմ է դրան։
Հարցումն անցկացվել է հեռախոսով սեպտեմբերի 18-ից 21-ը, որին մասնակցել է 1006 մարդ։ Վիճակագրական սխալը մոտավորապես 3,5 տոկոսային կետ է։

A majority of US Democrats and Democrat-leaning independents want the party to replace President Joe Biden as its 2024 nominee, Bloomberg reports, citing a Washington Post-ABC News poll.
Just 35% of this group prefer Biden for the nomination, while 56% say the Democratic Party should pick someone else, according to the poll, released Sunday. Among Republicans and Republican-leaning independents, 47% back former president Donald Trump for the 2024 nomination, while 46% prefer someone else.
In a head-to-head match-up, the survey found Biden and Trump essentially tied: Biden edged Trump by 2 percentage points, 48%-46%. Among registered voters, the numbers reversed to give Trump a two-point advantage.
Democrats’ preference for a candidate other than Biden at the top of the ticket in 2024 also was evident in a July survey by the New York Times and Siena College.
The Washington Post-ABC News survey put Biden’s overall approval rating at 39%, with disapproval at 53%. On his handling of the economy, approval was at 36% and disapproval at 57%.
The poll was conducted between Sept. 18 and 21 on a random national sample of 1,006 US adults, including 908 registered voters, with a margin of error of plus or minus 3.5 percentage points.