ԱՄՆ դեմոկրատները դեմ են նախագահի նոր ընտրություններում Բայդենի թեկնածությանը
ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների կեսից ավելին չի սատարի գործող նախագահ Ջո Բայդենի թեկնածությունը հաջորդ նախագահական ընտրություններում՝ 2024 թվականին: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ նման արդյունքներ են ստացվել The Washington Post-ի և ABC News-ի համատեղ հարցումների ժամանակ։
Հարցման համաձայն՝ դեմոկրատների և այդ կուսակցության անկախ կողմնակիցների 56%-ը նշել է, որ կցանկանար Բայդենի փոխարեն, որն ընտրությունների ժամանակ կդառնար 82 տարեկան, այլ թեկնածու առաջադրել։ Ընդ որում, այս դիրքորոշումն ավելի տարածված է երիտասարդ դեմոկրատների շրջանում՝ նրանց 75%-ը կնախընտրեր այլ թեկնածուի։ Հարցված դեմոկրատների միայն 35%-ն է պաշտպանել Բայդենի թեկնածությունը։
Ինչպես ցույց է տվել հարցումը՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի թեկնածությունն ավելի մեծ ժողովրդականություն է վայելել նրա կուսակցության կողմնակիցների շրջանում: հարցված հանրապետականների 47%-ը հայտարարել է, որ կպաշտպանի նրա թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում, մինչդեռ 46%-ը դեմ է դրան։
Հարցումն անցկացվել է հեռախոսով սեպտեմբերի 18-ից 21-ը, որին մասնակցել է 1006 մարդ։ Վիճակագրական սխալը մոտավորապես 3,5 տոկոսային կետ է։

Больше 50% демократов не поддержали бы выдвижение кандидатуры Джо Байдена на следующих выборах президента США
13:48 26/09/2022
Больше половины сторонников Демократической партии США не поддержали бы выдвижение кандидатуры действующего президента Джо Байдена на следующих выборах главы государства в 2024 году, свидетельствуют данные совместного опроса, проведенного газетой Washington Post и телеканалом ABC News. Об этом сообщает РИА Новости.
Согласно результатам опроса, 56% демократов и независимых сторонников этой партии сообщили, что хотели бы выдвинуть другую кандидатуру вместо Байдена, которому на момент выборов будет 82 года. При этом среди молодых демократов эта позиция встречается чаще - 75% из них предпочли бы другого кандидата. За выдвижение Байдена высказались лишь 35% опрошенных демократов.
Как показал опрос, кандидатура бывшего американского президента Дональда Трампа оказалась более популярной среди сторонников его партии - 47% опрошенных республиканцев заявили, что поддержали бы его кандидатуру на президентских выборах, в то время как 46% высказались против.
Опрос проводился по телефону с 18 по 21 сентября, в нем приняли участие 1006 человек.
Статистическая погрешность составляет примерно 3,5 процентных пункта.