«Հրապարակ». Փաշինյանը չի ընդունել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին
«Սեպտեմբերի 20-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Երեւան, նախատեսված էր, որ մնալու են 5 օր՝ մինչեւ սեպտեմբերի 25-ը։ Նպատակը՝ «ուսումնասիրել իրավիճակը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին, առաջարկներ ներկայացնել՝ առկա լարվածությունը թուլացնելու համար»։
Ենթադրվում էր, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին պետության ղեկավարը կընդունի։ Ի վերջո, սահմանային լարվածության թուլացմում այսօր առաջնահերթ խնդիր է, սակայն Փաշինյանը չի ընդունել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարին։ Եվ նրա՝ Երեւան ժամանելուց 2 օր անց մեկնել է Նյու Յորք, որտեղ, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի շրջանակներում, հանդիպում ունեցավ ՀԱՊԿ-ի եւ Ռուսաստանի թիվ մեկ թշնամու՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Սակայն այդ ընթացքում Հայաստանում Զասը հանդիպումներ էր ունենում երկրորդ էշելոնի չինովնիկների հետ՝ փոխարտգործնախարար, ԱԽ քարտուղար, ԳՇ պետ։ Երեկ տեղեկություններ էին շրջանառվում, թե Փաշինյանի նյույորքյան հանդիպման մասին տեղեկանալով՝ Զասը նախատեսվածից մի քանի օր շուտ մեկնել է Հայաստանից։ Թե կոնկրետ որ օրն է մեկնել, ԱԳՆ-ից չհաջողվեց պարզել։ Փաստ է, որ սեպտեմբերի 22-ից հետո Զասը ոչ մի հանդիպման չի մասնակցել, նրա մասնակցությամբ որեւէ միջոցառման մասին հաղորդագրություն չի տարածվել»։

«Грапарак»: Пашинян не принял генерального секретаря ОДКБ
Газета «Грапарак» пишет, что делегация во главе с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем 20 сентября прибыла в Ереван, и планировалось, что останется здесь 5 дней, до 25 сентября. Миссия ОДКБ приехала для «изучения ситуации на границе Армении с Азербайджаном и выработки предложений по деэскалации возникшей напряженности».
«Предполагалось, что генерального секретаря ОДКБ примет глава государства. В конце концов, сегодня ослабление приграничной напряженности – приоритетная задача, однако Пашинян не принял генсека ОДКБ. Через два дня после его приезда в Армению он отправился в Нью-Йорк, где на полях сессии Генеральной ассамблеи ООН встретился с врагом номер один ОДКБ и России генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
Однако за это время Зась провел в Армении встречи с чиновниками второго эшелона –вице-премьером, секретарем Совета безопасности, начальником ГШ ВС Армении. Вчера муссировались сведения о том, что узнав о нью-йоркской встрече Пашиняна, Зась на несколько дней раньше уехал из Армении. В какой конкретно день он уехал, в МИД не удалось выяснить. Факт, что после 22 сентября Зась ни в одной встрече не участвовал, сообщение о каком-либо мероприятии с его участием не распространялось», - пишет газета.