«Հրապարակ». Հերթը ԿԸՀ-ինն է
«Իշխող ՔՊ-ն իսկապես որոշել է պատգամավոր, մեծն սահմանադրագետ Վահագն Հովակիմյանին գործուղել ԿԸՀ՝ փոխարինելու Տիգրան Մուկուչյանին, չնայած նա պաշտոնի պահանջներին չի համապատասխանում։
Մուկուչյանի ժամկետը լրանում է հոկտեմբերի 12-ին, նա այդ պաշտոնում է 11 տարի։ Ընտրական օրենսգրքի համաձայն՝ ԿԸՀ-ն պետք է նոր նախագահ ունենա մինչև հոկտեմբերի 12-ը: ԿԸՀ նախագահի թեկնածուին կներկայացնեն նախ ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովին, որտեղ հաստատում անցնելուց հետո հարցը կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստի ժամանակ, ապա կլինի փակ քվեարկություն:
Փաստորեն, Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է կուսակցականացնել և ոչնչացնել բոլոր կառույցներն ու մանավանդ` ապաքաղաքական պաշտոնները։ Նախ նախագահական նստավայրը, ՄԻՊ-ն ու դատախազությունը զավթեցին, ՍԴ գործուղեցին Ստյոպա Սաֆարյանի քրոջը, շուտով ԲԴԽ կգործուղվի Կարեն Անդրեասյանը, ով իր կենսագրությունը սկսեց աշխատասենյակում Փաշինյանի լուսանկարը փակցնելով: Հերթը ԿԸՀ-ինն է»։

«Грапарак»: Очередь дошла до ЦИК
Газета «Грапарак» пишет, что правящая фракция «Гражданский договор» действительно решила командировать великого специалиста по конституционному праву Ваагна Овакимяна в ЦИК, на замену Тиграна Мукучяна, несмотря на то, что он не соответствует требованиям этой должности.
Срок полномочий Мукучяна истекает 12 октября, он занимает эту должность уже 11 лет. Согласно Избирательному кодексу, новый председатель Центрального избирательного комитета должен быть назначен до 12 октября. Кандидат на должность председателя ЦИК будет представлен постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, а после утверждения вопрос будет обсужден на пленарном заседании парламента, затем состоится голосование.
«Фактически, Никол Пашинян решил политизировать и уничтожить все структуры, особенно – аполитичные должности. Сначала они узурпировали резиденцию президента, должности омбудсмена и генпрокурора, командировали в Конституционный суд сестру Степы Сафаряна, вскоре в Высший судебный совет будет командирован Карен Андреасян, начавший свою биографию с того, что повесил портрет Пашиняна в рабочем кабинете. Сейчас очередь дошла до ЦИК», - пишет газета.