Ռոբերտ Քոչարյան. Ո՞նց եք պատկերացնում, մենք գնայինք միկրոֆոնի կռիվ տայի՞նք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ լրագրողների ընթացող հանդիպմանը Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե ինչու սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Բաղրամյան պողոտայում հավաքվածներին առաջնորդող այդպես էլ չեղավ։
Panorama.am -Փաշինյանի՝ փաստաթուղթ ստորագրելու հայտարարությունից անմիջապես հետո հազարավոր մարդիկ ինքնաբուխ հավաքվեցին Աժ շենքի մոտ։ Սակայն արդար բարկության ալիքը մարեց, քանի որ ոչ մի կուսակցություն հանձն չառավ առաջնորդել մարդկանց դեպի գործողություն։  Սրանից հետո կրկին հանրությունը եզրահանգեց, որ իրականում չկա որևէ ուժ, որ ուզում է ղեկավարել Նիկոլ Փաշինյանի ավիրած երկիրը։ Այդպե՞ս է։
Ռոբերտ Քոչարյան-Այս հարցը հնչեցրել են Մոսկվա կինոթատրոնում տեղի ունեցած փակ ահնդիպման ժամանակ։ Երկու օր զոհված զինծառայողների ծնողների բողոքի ակցիան, հանրահավաքն էր այնտեղ։ Այնպես ստացվեց, որ հանրահավաքն այդ հարթակի շուրջ ձևավորվեց։ Կոպիտ ասած, դրա տերը զոհվածների ծնողներն էին։ Այդպես ստացվեց։  Հիմա դուք ո՞նց եք պատկերացնում, մենք գնայինք միկրոֆոնի կռիվ տայի՞նք։ Ոչ։ Այդ զանգվածը միայն «Հայաստան» դաշինքի  կամ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կողմնակիցները չէին։ Այո, մեծ զայրույթի էներգիա իր մեջ պարունակող զանգված էր։ Բայց այդպես ստացվեց։ Լավ չշարունակեմ, թե չէ ավել բաներ եմ ասելու ու քննարկումների թեմա է դառնալու։

At a news conference on Wednesday, a Panorama.am correspondent asked second President Robert Kocharyan to explain why no one led the crowd at the September 14 spontaneous protest outside the Armenian parliament.
The question and the answer are provided below.
Panorama.am: Immediately after Pashinyan's statement signaling his readiness to sign a peace treaty, thousands of people spontaneously gathered outside the Armenian National Assembly building. However, the wave of anger subsided as no party committed itself to leading the people. Once again, the public came to the conclusion that there was in fact no political force that wanted to lead the country destroyed by Pashinyan. Is this actually the case?
Robert Kocharyan: This question was also raised during a closed-door meeting with citizens at the Moscow Cinema. The parents of fallen soldiers held a rally there for two days in a row. It so happened that the rally focused on this platform. Roughly speaking, the rally was led by the parents of killed servicemen. That's how it happened. What do you think, we had to fight for the microphone? No. After all, those gathered were not only supporters of the Hayastan or Pativ Unem blocs. Yes, the crowd was angry. But that's the way it happened. I'd better not go on, because I may say something unnecessary which will become a topic for discussion.