Ռոբերտ Քոչարյան. Ո՞նց եք պատկերացնում, մենք գնայինք միկրոֆոնի կռիվ տայի՞նք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ լրագրողների ընթացող հանդիպմանը Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե ինչու սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Բաղրամյան պողոտայում հավաքվածներին առաջնորդող այդպես էլ չեղավ։
Panorama.am -Փաշինյանի՝ փաստաթուղթ ստորագրելու հայտարարությունից անմիջապես հետո հազարավոր մարդիկ ինքնաբուխ հավաքվեցին Աժ շենքի մոտ։ Սակայն արդար բարկության ալիքը մարեց, քանի որ ոչ մի կուսակցություն հանձն չառավ առաջնորդել մարդկանց դեպի գործողություն։  Սրանից հետո կրկին հանրությունը եզրահանգեց, որ իրականում չկա որևէ ուժ, որ ուզում է ղեկավարել Նիկոլ Փաշինյանի ավիրած երկիրը։ Այդպե՞ս է։
Ռոբերտ Քոչարյան-Այս հարցը հնչեցրել են Մոսկվա կինոթատրոնում տեղի ունեցած փակ ահնդիպման ժամանակ։ Երկու օր զոհված զինծառայողների ծնողների բողոքի ակցիան, հանրահավաքն էր այնտեղ։ Այնպես ստացվեց, որ հանրահավաքն այդ հարթակի շուրջ ձևավորվեց։ Կոպիտ ասած, դրա տերը զոհվածների ծնողներն էին։ Այդպես ստացվեց։  Հիմա դուք ո՞նց եք պատկերացնում, մենք գնայինք միկրոֆոնի կռիվ տայի՞նք։ Ոչ։ Այդ զանգվածը միայն «Հայաստան» դաշինքի  կամ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի կողմնակիցները չէին։ Այո, մեծ զայրույթի էներգիա իր մեջ պարունակող զանգված էր։ Բայց այդպես ստացվեց։ Լավ չշարունակեմ, թե չէ ավել բաներ եմ ասելու ու քննարկումների թեմա է դառնալու։

Роберт Кочарян: И как вы думаете, мы должны были бороться за микрофон?
На встрече с журналистами со вторым президентом Армении Робертом Кочаряном корреспондент Panorama.am поинтересовался, почему во время митинга вечером 14 сентября на проспекте Баграмяна в Ереване не было лидера.
Ниже представляем вопрос и ответ:
Panorama.am: Сразу после заявления Пашиняна о подписании заявления тысячи людей стихийным образом собрались у здания Национального Собрания Армении. Однако волна негодования утихла, поскольку ни одна партия не взяла на себя обязательство побудить людей к действию. После этого вновь общественность пришла к выводу, что на самом деле нет никакой политической силы, которая хотела бы руководить страной, разрушенной Пашиняном. Так это на самом деле?
Роберт Кочарян: Этот вопрос был озвучен также в ходе закрытой встречи с гражданами в кинотеатре «Москва». У здания НС два дня подряд проходила акция протеста родителей погибших военнослужащих. Так получилось, что митинг сформировался вокруг этой платформы. Грубо говоря, митингом руководили родители погибших военнослужащих. Так получилось. И как вы думаете, мы должны были бороться за микрофон? Нет. Ведь это были не только сторонники блока «Айастан» или «Честь имею». Да, собравшиеся были разгневаны. Но так получилось. Лучше не буду продолжать, иначе скажу что-нибудь лишнее и это станет темой для обсуждения.