Հարութ Սասունյան. «Արևմտյան Ադրբեջանի Գյոյչա-Զանգեզուրի» կարճատև կեղծ հանրապետությունը
Անցյալ շաբաթ երկու ադրբեջանցիներ ամբարտավանորեն իրենց հռչակեցին կեղծ «Արևմտյան Ադրբեջանի Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետության» ղեկավարներ, որի մեջ իբր ներառված էին Հայաստանի Հանրապետության Սևանա լիճը և Սյունիքի մարզը։ Այս հայտարարությունն արվել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի արևելյան սահմանների վրա բարբարոսական հարձակումից մի քանի օր անց․․․
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաճախակի անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության մեծ տարածքներին որպես Ադրբեջանի մաս՝ նրանց տալով կեղծ ադրբեջանական անուններ։ Ահա թե ինչ է նա ասել 2013 թվականի սեպտեմբերին. «Ադրբեջանի պետական դրոշը պետք է ծածանվի Շուշայում [Շուշի], Խանքենդիում [Ստեփանակերտ], իսկ ադրբեջանցիները պետք է ապագայում ապրեն իրենց պատմական հողերում։ Մեր պատմական հողերն են՝ Իրևանի [Երևան] խանությունը, Գյոյչեն [Սևանա լիճը] և Զանգեզուրի շրջանները։ Կգա ժամանակը, և մենք կապրենք այդ հողերում։ Ես հավատում եմ դրան, վստահ եմ դրանում։ Բոլորը պետք է իրենց ջանքերը գործադրեն դրան հասնելու համար»։ Ավելին, 2015-ի մարտին Ալիևը հայտարարեց. «Ադրբեջանը կվերականգնի պատմական արդարությունը և կվերադարձնի ոչ միայն անջատված Լեռնային Ղարաբաղի մարզը և նրա շրջակա տարածքները, որոնք ներկայումս գտնվում են հայերի ձեռքում, այլև ներկայիս Հայաստանի որոշ հատվածներ»: Նա պարծենալով նախատեսում էր, որ «Ղարաբաղն ազատագրելուց հետո մենք՝ ադրբեջանցիներս, կվերադառնանք մեր հինավուրց հողերը՝ Երևան, Գյոյջա [Սևանա լիճ], Զանգեզուր [Հայաստանի Սյունիքի մարզ] և այլն։ Երիտասարդ սերունդը պետք է իմանա, որ մեր հողերը չեն սահմանափակվում միայն անկախ Ադրբեջանի ներկայիս տարածքներով։ Մենք պետք է վերադառնանք նաև այդ հողերը և պիտի վերադառնանք»։
Եթե Ադրբեջանի նախագահը նման անպարկեշտ հայտարարություններ է անում, ապա զարմանալի չէ, որ մյուս ադրբեջանցիները թութակի պես կրկնում են նրա անհիմն պնդումները։
Անցյալ շաբաթ երկու ադրբեջանցիներ՝ Ռիզվան Թալիբովը և Մեհմեդ Ալի Արսլանը, իրենց հայտարարեցին «Արևմտյան Ադրբեջանի Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետության նախագահ ու փոխնախագահ» և հռչակեցին նրա անկախությունը՝ մայրաքաղաք Կապանով կամ Վարդենիսով (Հայաստան)։
Այս ադրբեջանցիները մասնակցել են Անկարայում այդ կեղծ հանրապետության առաջին ներկայացուցչության գրասենյակի բացմանը՝ պնդելով, որ Թուրքիան առաջին երկիրն է, որը ճանաչել է այն: «Նախագահ» Թալիբովը հայտարարել է, որ Թուրքիան և «Արևմտյան Ադրբեջանի Գյոյչա-Զանգեզուրը մեկ ազգ, երկու պետություն են»։ Նա պետք է որ մոռացած լիներ Ադրբեջանի Հանրապետության մասին, որն օգտագործում է այդ նույն կարգախոսը։
Ի դժբախտություն ադրբեջանցիների՝ նրանց ցնծությունը շատ կարճ տևեց։ Սեպտեմբերի 22-ին Eurasianet.org-ը հոդված հրապարակեց՝ «Ադրբեջանի «Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետության» վերելքն ու անկումը» վերնագրով: Այս «Հանրապետությունը» տևեց ընդամենը երեք օր, թեև Ադրբեջանի իշխանամետ մամուլն ի սկզբանե հրապարակեց այս կեղծ լուրը: Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամ Թուրալ Գյանջալին անմիջապես հավանություն տվեց գոյություն չունեցող «Հանրապետությանը»: Այնուամենայնիվ, Գյանջալին մի քանի ժամվա ընթացքում ջնջեց իր ֆեյսբուքյան գրառումը, իսկ ադրբեջանական կայքերի մեծ մասը հեռացրեց այս «Հանրապետության» մասին բոլոր հղումները։ Իշխանամետ լրատվամիջոցները վարկաբեկեցին ոչ միայն «Հանրապետությանը», այլև նրա նույնքան կեղծ «նախագահ» Թալիբովին, որը նախարարներ էր նշանակել և որոշումներ ընդունել։
Ադրբեջանական APA լրատվական գործակալությունը դատապարտեց Թալիբովին՝ հայտարարելով, որ նա «իրականում գիտական գիտելիքներ կամ հետազոտություններ չունի «Արևմտյան Ադրբեջանի» վերաբերյալ։ Նա չգիտի Արևմտյան Ադրբեջանի ոչ պատմությունը, ոչ աշխարհագրությունը։ Նրա շրջապատում հնարավոր չէ գտնել մեկ լուրջ մարդ, իսկ այն մարդկանց մեծ մասը, ում նա անվանել, նշանակել և ընդգրկել է կառույցներում, նույնիսկ տեղյակ չէ այդ մասին։ Թալիբովը բարձր պաշտոնների «նշանակում» և «լիազորություններ» է տալիս ցանկացածին, անկախ նրանց ինքնությունից կամ քաղաքական հայացքներից, շողոքորթության կամ ճաշի կամ 5-10 մանաթի [մի քանի դոլար] դիմաց»։
Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամ Հիքմաթ Բաբաօղլուն սեպտեմբերի 21-ին գրեց. «Այսպես կոչված «Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետությունը» քաղաքական-գաղափարական ահաբեկչություն է Ադրբեջանի դեմ»: Բաբաօղլուն հավելեց. «Նման քաղաքական կեղծավորը [Թալիբովը] բարոյական իրավունք չունի ո՛չ ստեղծելու «Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետություն» և ո՛չ էլ նույնիսկ արտասանելու այս սուրբ անունները։ Որովհետև այս գաղափարով, մինչ Ադրբեջանը պնդում է Զանգեզուրի միջանցքի հարցը, տպավորություն է ստեղծվում, որ Ադրբեջանը մտադիր է ոչ թե Զանգեզուրում միջանցք բացել, այլ այնտեղ պետություն ստեղծել։ Սա իսկական սադրանք է միջանցքի բացման դեմ»։
Ըստ Eurasianet.org-ի՝ առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանում ինչ-որ մեկի կողմից նման տխմար միտք է հնչում: «2020 թվականին Թուրքիայում ադրբեջանցի ակադեմիկոս Գաֆար Չահմաղլին ստեղծեց այն, ինչն անվանեց Արևմտյան Ադրբեջանի Հանրապետություն (Իրևան), որն էլ ավելի մեծ տարածք էր ընդգրկելու։ Այդ նախագիծը (որը նաև կոչվում էր Իրևանի թուրքական Հանրապետություն) ակնհայտ կառավարական կապերով կապված էր մեկ այլ խմբի՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ, բայց այն չստացավ պետական հաստատման (կարճ) մակարդակ, ինչպես Գյոյչա-Զանգեզուրի Հանրապետությունը»։
Շատ հիասթափված «նախագահ» Թալիբովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրեց. «Մինչ մենք սպասում էինք հայերի հարձակմանը, «մերոնցից» ոմանք աննախադեպ հարձակմամբ և զրպարտությամբ լի հարձակվեցին մեզ վրա․․․»։
Բոլոր այն ադրբեջանցիները, որոնք դատապարտել են Թալիբովին և Արսլանին, չեն գիտակցել, որ անուղղակիորեն դատապարտում էին նաև նախագահ Ալիևին, որը նման անհիմն հայտարարություններ է արել ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության տարածքների վերաբերյալ։

The short-lived fake Republic of “West Azerbaijan Goycha-Zangezur”
Last week, two Azeris arrogantly declared themselves to be the leaders of the fake “West Azerbaijan Goycha-Zangezur Republic,” which claimed to include Lake Sevan and the Syunik province of the Republic of Armenia. This announcement was made a few days after the barbaric attack on the eastern border of Armenia by Azerbaijan!
President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, has frequently referred to large areas of the Republic of Armenia as part of Azerbaijan, giving them fake Azeri names. Here is what he said in September 2013: “Azerbaijan’s state flag should be waved in Shusha [Shushi], Khankendi [Stepanakert], and Azerbaijanis should live in their historical lands in the future. Our historical lands are Irevan [Yerevan] khanate, Goyce [Lake Sevan] and Zangezur regions. There will be times; we will live in these lands. I believe it, I am sure. Everyone should put their efforts in order to achieve it.” Furthermore, Aliyev stated in March 2015: “Azerbaijan will restore historical justice and reclaim not only the breakaway Nagorno Karabakh region and areas around it, which are currently held by Armenians, but also parts of present-day Armenia.” He boastfully envisaged that after “liberating Karabakh, we, Azerbaijanis, will return to our ancient lands -- Yerevan, Goyca [Lake Sevan], Zangezur [Armenia's Syunik region], etc. The younger generation must know that our lands are not limited to the current territories of independent Azerbaijan. We must go back to those lands as well and we will.”
If the President of Azerbaijan makes such outrageous statements, it is not surprising that other Azeris parrot his baseless claims.
Last week, two Azeris, Rizvan Talibov and Mehmet Ali Arslan, proclaimed themselves to be the “President and Vice President” of “West Azerbaijan Goycha-Zangezur Republic” and declared its independence, with its capital in Ghapan or Vardenis, Armenia.
These Azeris attended the inauguration of the first representative office of this fake Republic in Ankara, claiming that Turkey was the first country to recognize it. “President” Talibov declared that Turkey and “West Azerbaijan Goycha-Zangezur” are “one nation, two states.” He must have forgotten about the Republic of Azerbaijan which uses the same slogan.
Regrettably for the Azeris, their euphoria was short-lived. Eurasianet.org published an article on Sept. 22, titled, “The rise and fall of Azerbaijan’s ‘Goycha-Zangezur Republic.’” This “Republic” lasted for three days, even though Azerbaijan’s pro-government media initially publicized this fake news. Tural Ganjali, a member of Azerbaijan’s parliament had immediately endorsed the non-existent “Republic.” However, Ganjali deleted his Facebook post within hours and most Azeri websites removed all references to this “Republic.” The pro-government media discredited not only the “Republic” but also its equally fake “President” Talibov who had been appointing ministers and adopting decisions.
Azerbaijan’s news agency, APA, condemned Talibov, stating that he “actually has no scientific knowledge about or research on “Western Azerbaijan. He knows neither the history nor the geography of Western Azerbaijan. It is impossible to find a single serious person around him, and most of the people he named, appointed, and included in the structures do not even know about it. Talibov ‘appoints’ and gives ‘authority’ of the highest positions to anyone, regardless of their identity or political views in return for flattery or a meal or 5-10 manats [a few dollars].”
A member of Azerbaijan’s parliament Hikmat Babaoghlu wrote on Sept. 21: “The so-called ‘Goycha-Zangezur Republic’ is a political-ideological terror against Azerbaijan.” Babaoghlu continued: “Such a political hypocrite [Talibov] has no moral right neither to create the ‘Goycha-Zangezur Republic’ nor even to pronounce these holy names. Because this idea, while Azerbaijan is insisting on the issue of the Zangezur corridor, creates the impression that Azerbaijan does not intend to open a corridor in Zangezur, but to create a state there. This is a real provocation against the opening of the corridor.”
This is not the first time that such a lame-brained idea has been floated by someone in Azerbaijan, according to Eurasianet.org. “In 2020, an Azerbaijani academic in Turkey, Gafar Chahmagli, formed what he called the Republic of Western Azerbaijan (Irevan), which would have had an even larger territorial reach. That project (which also was called the Irevan Turkish Republic) was connected to another group with apparent government links, the West Azerbaijan Community (WAC), but it did not get the (brief) level of state endorsement as the Goycha-Zangezur Republic.”
Greatly disillusioned, “President” Talibov wrote on his Facebook page: “While we were expecting attacks from Armenians, some of ‘ourselves’ attacked us with an unseen aggression, full of slander!!”
All those Azeris who condemned Talibov and Arslan must not have realized that they were indirectly also condemning President Aliyev who has made similar baseless statements about territories of the sovereign Republic of Armenia.