ԱՄՆ-ն Ուկրաինային 1 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ է նախապատրաստում
ԱՄՆ-ն Ուկրաինային 1,1 մլրդ դոլարի չափով ռազմական օգնության հերթական մասնաբաժին է պատրաստում: «Ինտերֆաքս»-ը հայտնում է, որ այդ մասին գրել է բրիտանական Daily Mail-ը՝ հղում անելով պետական պաշտոնյաների շրջանակների իր աղբյուրներին։
Մատակարարման պլանին ծանոթ աղբյուրի խոսքով՝ «հրատապ օգնության» փաթեթը նախատեսվում է ներառել HIMARS MLRS և զինամթերք, տարբեր տեսակի հակադրոնային համակարգեր, ռադիոտեղորոշիչ սարքավորումներ, ինչպես նաև մատակարարվող ռազմատեխնիկայի պահեստամասեր։ Այն նաև նախատեսում է ուկրաինական ռազմական և տեխնիկական աջակցության պատրաստություն։
Պաշտոնյաները հայտնել են, որ մոտ օրերս կհայտարարվի ռազմական օգնության նոր փաթեթի մասին:
Associated Press-ը (AP) հաղորդել է, որ ամերիկացի սենատորների մեծ մասը աջակցել են Ուկրաինային լրացուցիչ 11,7 միլիարդ դոլար ռազմական օգնություն տրամադրելու Սպիտակ տան խնդրանքին:
«Այս միջոցները պետք է ներառվեն ժամանակավոր ծախսերի օրինագծում, որը կֆինանսավորի դաշնային կառավարությունը մինչև դեկտեմբերի կեսերը»,-AP-ին ասել է աղբյուրը:
Կոնգրեսի երկու պալատները պետք է հաստատեն օրինագիծը մինչև ուրբաթ օրվա վերջը, որը ֆինանսական տարվա ավարտն է:

The United States is preparing a new $1.1 billion arms package for Ukraine's battle with Russia that will be announced soon, U.S. officials said on Tuesday as Washington awaits the outcome of what it calls "sham" referendums in Ukraine.
The package will be the latest installment in weaponry for Ukraine as it fights Russian forces in eastern Ukraine. The officials said on condition of anonymity that the package will be announced in coming days, Reuters reported.
It is expected to use funds from the Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) appropriated by Congress to allow the Biden administration to procure weapons from industry rather than from existing U.S. weapons stocks.
The package will include HIMARS launcher systems, accompanying munitions, various types of counter drone systems and radar systems, along with spares, training and technical support, a source briefed on the plan said.
The United States has provided more than $15 billion in military aid to Ukraine for its conflict with Russia.