Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատունը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Ռուսաստանը
Մոսկվայում ամերիկյան դեսպանատունը հորդորել է իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Ռուսաստանը, «քանի դեռ կան դրա հնարավորությունները»։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին չորեքշաբթի հաղորդվում է դիվանագիտական ներկայացուցչության կայքում։
«ԱՄՆ քաղաքացիները չպետք է այցելեն Ռուսաստան, և նրանք, ովքեր բնակվում կամ ճանապարհորդում են Ռուսաստանում, պետք է անհապաղ լքեն երկիրը, քանի դեռ կան սահմանափակ հնարավորություններ առևտրային ճանփորդության համար»,-ասվում է դեսպանատան հայտարարության մեջ:
Դիվանագիտական առաքելությունը մտահոգություն է հայտնել, որ ռուսական կողմը, իբր, կարող է «հրաժարվել ԱՄՆ քաղաքացիների երկքաղաքացիությունը ճանաչելուց, արգելել նման անձանց մուտք գործել ամերիկյան հյուպատոսություն, արգելել նրանց լքել Ռուսաստանը և կանչել զինվորական ծառայության»։
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ կոմերցիոն թռիչքների թիվը ներկայումս չափազանց սահմանափակ է, և հաճախ հնարավոր չէ տոմս գնել ուղևորությունից առաջ։
«Մեքենայով կամ ավտոբուսով ցամաքային երթուղիները դեռ բաց են, եթե ցանկանում եք հեռանալ Ռուսաստանից, ապա պետք է ինքներդ հնարավորինս շուտ հոգ տանեք դրա մասին»,-հայտնել են դեսպանատնից։
Երեքշաբթի օրը Բուլղարիան և Լեհաստանը իրենց քաղաքացիներին խորհուրդ են տվել մտածել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքը շտապ լքելու և այնտեղ մեկնելուց զերծ մնալու հնարավորության մասին։

The US Embassy in Moscow has urged American citizens to urgently leave Russia while commercial travel options remain, TASS reported, citing the recommendations uploaded to the diplomatic mission's website.
"U.S. citizens should not travel to Russia and those residing or travelling in Russia should depart Russia immediately while limited commercial travel options remain," the embassy said.
The message contains a warning "Russia may refuse to acknowledge dual nationals’ U.S. citizenship, deny their access to U.S. consular assistance, prevent their departure from Russia, and conscript dual nationals for military service."
The embassy argues that "commercial flight options are extremely limited at present and are often unavailable on short notice."
"Overland routes by car and bus are still open. If you wish to depart Russia, you should make independent arrangements as soon as possible," the embassy said.
On Tuesday, Bulgaria and Poland recommended that their citizens consider the possibility of immediately leaving Russia and urged them to refrain from traveling to the country.