Հայաստանում հիմնվել է խխունջաբուծության առաջին ֆերման
Մասնագիտությամբ ռեժիսոր Վահեն Եվրոպայից ներկրված խխունջների համար Բյուրականում ֆերմա է հիմնադրել: Այն Հայաստանում առաջինն է. խխունջների համար ստեղծվել են հատուկ պայմաններ:
Վահեն ոլորտն իր համար բացահայտել է պատահմամբ, երբ ընկերներից մեկի խնդրանքով սկսեց ուսումնասիրել Հայաստանում խխունջաբուծության պայմանները:
Սկզբում անհաջողություններն էին. աշխատանքների մեկնարկում Վահեն ուսումնասիրում էր հայկական լեռնային խխունջը, որը բուծման ենթակա չէր:  Ի վերջո, կնոջ խորհրդով մեկնեց Հունաստան, մասնակցեց  դասընթացների և սովորեց խխունջաբուծության նրբությունները, մեթոդներն ու եղանակները:
Այժմ Վահեի ֆերմայում խխունջների համար կան բոլոր նպաստավոր պայմանները՝ առողջ սնունդ, անհրաժեշտ խոնավություն... Ամեն ինչ հարմարեցված է։ Ֆերմայում բնակվում են եվրոպական երկու տեսակի խխունջներ։
Խխունջների ֆերման Ակբա Ֆեդերացիայի և Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU-ի) «Գյուղական տուրիզմի զարգացման ծրագրի» շահառուներից է: Տրամադրված դրամաշնորհի միջոցով Վահեն կարողացել է ֆերմայում տաղավար կառուցել՝ հյուրերին ընդունելու և համեղ դելիկատեսներ պատրաստելու համար:
«Ի զարմանս ինձ՝ տեսա, որ խխունջաբուծությունը գյուղատնտեսական, անասնապահական շատ լուրջ ուղղություն է, որը տարածված է Եվրոպայում ու հասել է Լատինական Ամերիկա: Սա եվրոպական գյուղատնտեսական ուղղություն է, համարվում է ծույլերի ֆերմա. քիչ բան կա անելու, քո օրվա ռիթմը դառնում է «խխունջային», դանդաղ, մտածված ու հանգիստ: Վերաբերվում եմ որպես փոքր եղջերավոր անասնապահության, ամենափոքր: Կառուցված տաղավարն օգնեց, որ եկամուտ ունենամ: Հյուրեր ենք ընդունում, խխունջների պատրաստման մաստեր կլաս ենք անում, համտես, հյուրասիրություն: Ակբա Ֆեդերացիայի և NABU-ի ծրագիրն իրապես կարևոր է ինձ համար: Եթե ծրագիրը չլիներ, իմ եկամտի աղբյուրը կլիներ ֆերմայի մեծացումից հետո: Իսկ այս ծրագիրն ինձ օգնեց այնքանով, որ կարողանամ ֆերման պահեմ»,- նշում է Վահե Հախվերդյանը:
Վահեի խխունջների ֆերման եզակի տուրիստական ուղղություն է, նաև՝ տարածաշրջանում։
Ակբա Ֆեդերացիան Ակբա բանկի միակ նշանակալից մասնակիցն է, բանկի բաժնետոմսերում ունի 83.8 տոկոս մասնաբաժին: Ակբա բանկում ունեցած մասնակցության շնորհիվ Ակբա Ֆեդերացիան նպաստում է Հայաստանի ողջ տարածքում գյուղատնտեսության, գյուղական շրջաններում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, համայնքների զարգացմանը, գյուղական շրջաններում և համայնքներում բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու զարգացմանը, նշված ոլորտներում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության աճին:

The first snail breeding farm was established in Armenia
Vahe, a director by profession, has founded a snail breeding farm in Byurakan for the snais imported from Europe. It is the first in Armenia; special conditions were created for the snails.
Vahe discovered the sphere by accident, when he started researching the conditions of breeding snails in Armenia by one of his friends’ request.
First he failed; at the beginning Vahe was examining the Armenian mountain snails, that was not to be bred. Finally, following his wife’s advice, he went to Greece, participated in trainings and learned the specifics, methods and ways of snail breeding.
Currently, Vahe’s farm provides all the necessary conditions foe snails – healthy food, necessary humidity… Everything is adapted. Two types of European snails live in the farm.
The snail farm is on of the beneficiaries of “Agricultutral tourism development program” organized by Acba bank and Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU). Thanks to the provided grant, Vahe was able to build a stand in the farm to welcome guests and make delicacies.
“Surprisinlgy for me, I saw that snail breeding is a very serious agricultural direction which is popular in Europe and has reached Latin America. This is a direction of European agriculture and is considered a farm for lazy people; there si not much to do, your daily rhythm becomes “snail-like” slow, through out and calm. I consider it as small cattle breeding famring, the smallest one. The stand helped to bring me income. We welcome guests, organize snail cooking master classes, tastings, etc. The program by Acba Federation and NABU is really important for me. If there was no such thing, I would have income after the farm became bigger. The program helped me keep the farm’, notes Vahe Hakhverdyan.