Գիտուժ. Կառավարությունից ակնկալում ենք հստակ և կոնկրետ գործողություններ
Գիտությանը տրամադրվող ֆինանսավորման ավելացման ու մի քանի այլ պահանջներով ստեղծված «Գիտուժ» նախաձեռնությունը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Այս պահին ընթանում է Կառավարության հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու է 2023թ. պետական բյուջեն։ Ենթադրում է, որ նիստի ընթացքում նաև որոշվելու է «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար» հատկացումների չափը։
Ակնկալում ենք, որ որոշում ընդունելուց առնվազն կիրականացվեն «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրենքով ամրագրված գիտության համար հատկացումների աճը, 2022թ.-ից բազային աշխատավարձերի աստիճանաբար բարձրացման մասին Կառավարության 2021թ. մայիսի 13-ի որոշումը, ինչպես նաև վարչապետի հանրային խոստումները, համաձայն որոնց 2022-2025թթ. ընթացքում ամեն տարի գիտության ֆինանսավորումը միջինում աճելու է 3-5 մլրդ դրամով։
Բացի դրանից, անհրաժեշտ է ավելացնել գիտական էկոհամակարգի զարգացման բազմիցս քննարկված ծրագրերի ծավալները, Գիտության Կոմիտեի առջև պետք է դնել ավելի հավակնոտ գիտության զարգացմանը միտված ազգային ծրագրերի հրատապ մեկնարկի խնդիր և հատկացնել համապատասխան միջոցներ։
Այսօր կենսական խնդիրներից է պաշտպանական ԳՀՓԿ պատվերի համակարագի հրատապ ամբողջական գործարկումը և այդ պատվերի ծավալի շեշտակի ավելացումը։
Սեպտեմբերի 13ին ՀՀ վարչապետն ԱԺ ամբիոնից իր ելույթում ասաց, որ Հայաստանն ունի անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները, սակայն զենք գնել ցանկանալու ընթացքում մենք առերեսվում ենք լուրջ արտաքին խոչընդոտների։
Բոլորի համար ակնհայտ է, որ նման «խոչընդոտներ»  միշտ են եղել։ Նույնիսկ այսպիսի գոյաբանական հարցի առկայության պարագայում Կառավարությունը երկու տարվա ընթացքում չի կարողացել ստեղծել գործող համակարգ, որը կվերհաներ մեր անվտանգային խնդիրները՝  դրանց հիման վրա ձևակերպելով ԳՀՓԿ պետական պատվեր և կազմակերպելով գիտական կազմակերպությունների ու մասնավոր ընկերությունների ծրագրերի մրցույթներ այդ խնդիրների լուծումների համար՝ հատկացնելով համապատասխան միջոցներ։
Փոխարենը մենք ականտես ենք լինում «գումարը կա, ծրագրեր չկան» պատճառաբանություններին, որոնք անընդունելի են հանրային ծառայողի կողմից, հատկապես պատմական այս շրջանում։

Инициатива «Сила науки»: Ожидаем от правительства четких и конкретных шагов
Инициатива «Гитуж» («Сила науки»), созданная с целью увеличения правительством Армении финансирования сферы науки и другими требованиями, распространила заявление, в котором, в частности, отмечается:
«Сейчас проходит очередное заседание правительства Армении, в ходе которого будет обсужден государственный бюджет на 2023 год. Предполагается, что в ходе заседания будет решен размер ассигнований на “Научную и научно-техническую деятельность”».
В заявлении подчеркивается необходимость увеличения объемов многократно обсужденных программ по развитию научной экосистемы: «Перед Комитетом по науке нужно поставить задачу по срочному старту более масштабных национальных программ, направленных на развитие науки, а также выделить соответствующие средства.
13 сентября премьер-министр Армении в своем выступлении с трибуны Национального Собрания РА заявил, что Армения располагает необходимыми финансовыми ресурсами, однако мы сталкиваемся с серьезными внешними препятствиями, когда хотим закупить оружие.
Всем очевидно, что подобные “препятствия” были всегда. Даже при наличии такой экзистенциальной угрозы за два года правительство РА не сумело создать действующую систему, которая бы вывела все связанные с безопасностью проблемы, сформировав на основании которых государственный заказ оборонных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, и, организовав конкурсы на программы государственных организаций и частных компаний, с целью решения данных проблем и выделением соответствующих средств.
Вместо этого мы становимся свидетелями объяснений по принципу “средства есть, программ нет”, что неприемлемо со стороны государственного служащего, тем более в этот исторический период.