«Հրապարակ». Փաշինյանը Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանին փոխարինող է փնտրում
«Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը հայտնվել է Նիկոլ Փաշինյանի «սև ցուցակում», որոշ տեղեկություններով՝ սեպտեմբերի 25-ի ՏԻՄ ընտրության արդյունքներն այնքան են զայրացրել նրան, որ հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 26-ին, մարզպետին արձակուրդ են ուղարկել՝ 8 օր վճարվող և 2 օր՝ չվճարվող, մինչև հոկտեմբերի 7-ը։ Տեղեկություն կա, որ Փաշինյանը նրան փոխարինող է փնտրում։ Չի բացառվում, որ արժանի թեկնածու գտնելու դեպքում նրան ազատեն պաշտոնից։
Հիշեցնենք, որ մարզի 4 համայնքներում տեղի ունեցան ընտրություններ՝ Գյուլագարակ, Լոռի Բերդ, Տավուշ, Ալավերդի։ Ալավերդիում առաջատարն «Ապրելու երկիր» կուսակցությունն է, Լոռի Բերդում թեպետ ՔՊ-ն է հաղթել, բայց մարզպետի շնորհքը չէ, դա պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հայրենի գյուղն է, և հայրն անձամբ է համակարգել ընտրական աշխատանքները։ Ի
նչ վերաբերում է Գյուլագարակին, ապա այստեղ ընտրություններից մի քանի օր առաջ երրորդ ուժի ցուցակից 19 թեկնածուի պարտադրել են ինքնաբացարկ գրել և ԿԸՀ-ի որոշմամբ չեղարկել են մասնակցությունը, սակայն դա էլ չի օգնել՝ ՔՊ-ն «50+1» չի հավաքել։ Անցած տարի էլ Խաչատրյանը ձախողել էր Վանաձորի ընտրությունները՝ գլխավորելով ՔՊ ցուցակը, մինչև հիմա Վանաձորը խելքի չի գալիս, իսկ Մամիկոն Ասլանյանի կալանավորվելն անընդհատ Փաշինյանի երեսով են տալիս»։

«Грапарак»: Пашинян хочет отправить в отставку губернатора Лори Арама Хачатряна
Газета «Грапарак» пишет, что губернатор Лорийской области Арам Хачатрян оказался в «черном списке» Никола Пашиняна. По некоторым сведениям, результаты выборов в органы местного самоуправления 25 сентября так разозлили Пашиняна, что на следующий же день он отправили в отпуск губернатора до 7 октября. Есть информация, что Пашинян ищет ему замену. Не исключается, что если найдут соответствующего кандидата, то Хачатряна освободят от должности.
Напомним, выборы в органы местного самоуправления проходили в четырех общинах области – Гюлазарак, Лори Берд, Тавуш, Алаверди. В Алаверди лидирует партия «Страна для жизни», в Берде, несмотря на то, что «Гражданский договор» одержал победу, однако в этом нет заслуги губернатора.
Это родное село министра обороны Сурена Папикяна и его отец лично координировал избирательную работу. Что касается Гюлазарака, то здесь за несколько дней до выборов 19 кандидатов из списка третьей силы вынуждены были заявить самоотвод, и их участие было отменено решением ЦИК, однако это не помогло «Гражданскому договору» набрать 50+1 голос. Хачатрян в прошлом году провалил выборы в Ванадзоре, возглавив список «Гражданского договора», до сих пор Ванадзор не приходит в себя, а Пашиняна постоянно упрекают в аресте Мамикона Асланяна», - пишет газета.