Դանիայի թագուհին չորս թոռներին զրկել է թագավորական տիտղոսներից
Դանիայի թագուհի Մարգրետը՝ Եվրոպայի միակ կառավարող թագուհին և աշխարհամասում ամենաերկար կառավարող միապետը, իր ութ թոռներից չորսին զրկել է տիտղոսից։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն` հղում անելով The Guardian-ին։
Պաշտոնական պատճառն այն է, որ թագավորական ընտանիքը ցանկանում է թույլ տալ իր կրտսեր որդու՝ արքայազն Յոահիմի չորս երեխաներին ավելի նորմալ կյանքով ապրել։ Նմանատիպ քայլեր են անում Եվրոպայում թագավորական մյուս ընտանիքները։ Այն նաև թույլ է տալիս կրճատել միապետի ընտանիքը։
Թագավորական պալատի հայտարարության մեջ նշվում է, որ 2023 թվականի հունվարի 1-ից արքայազն Յոահիմի հետնորդները կկարողանան օգտագործել միայն Մոնպեզայի կոմս և կոմսուհի տիտղոսները, իսկ Դանիայի արքայազնի և արքայադստեր նախկին տիտղոսները կդադարեն գոյություն ունենալ։
53-ամյա արքայազն Յոահիմը երկու ամուսնությունից չորս երեխա ունի՝ Նիկոլայը, Ֆելիքսը, Հենրիկը և Աթենան՝ 23-ից 10 տարեկան։
Արքայազն Յոահիմի երկու ավագ որդիների մայրը դանիական լրատվամիջոցներին ասել է, որ «ցնցված է» այդ որոշումից։
«Երեխաներն իրենց մերժված են զգում»,- BT daily-ին ասել է կոմսուհի Ալեքսանդրան: «Նրանք չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչու են իրենցից գողանում իրենց ինքնությունը»,- հավելել է կոմսուհին:
Նշվում է, որ թագուհու մյուս չորս թոռները, որոնք ծնվել են 54-ամյա թագաժառանգ Ֆրեդերիկից, կպահպանեն իրենց տիտղոսները։

Denmark’s Queen Margrethe, Europe’s only reigning queen and the continent’s longest serving monarch, has stripped four of her eight grandchildren of their titles, the Guardian reported, citing the palace.
The official reason was to allow the four children of her youngest son, Prince Joachim, to live more normal lives, and follows similar moves by other royal families in Europe to slim down their monarchies, the palace said.
“As of January 1 2023, the descendants of His Royal Highness Prince Joachim will only be able to use their titles of Count and Countess of Monpezat, their previous titles of Prince and Princess of Denmark ceasing to exist,” a statement from the royal palace said on Wednesday.
Prince Joachim, 53, has four children from two marriages: Nikolai, Felix, Henrik and Athena, ranging in age from 23 to 10.
The mother of Prince Joachim’s two eldest sons told Danish media she was “shocked” by the decision.
“This came from out of the blue. The children feel excluded,” Countess Alexandra told the daily BT. “They can’t understand why their identity is being taken from them.”
The queen’s four other grandchildren, born to Crown Prince Frederik, 54, will retain their titles but when they come of age only the future king, Prince Christian, will receive an appanage, a decision taken in 2016.