Դանիայի թագուհին չորս թոռներին զրկել է թագավորական տիտղոսներից
Դանիայի թագուհի Մարգրետը՝ Եվրոպայի միակ կառավարող թագուհին և աշխարհամասում ամենաերկար կառավարող միապետը, իր ութ թոռներից չորսին զրկել է տիտղոսից։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն` հղում անելով The Guardian-ին։
Պաշտոնական պատճառն այն է, որ թագավորական ընտանիքը ցանկանում է թույլ տալ իր կրտսեր որդու՝ արքայազն Յոահիմի չորս երեխաներին ավելի նորմալ կյանքով ապրել։ Նմանատիպ քայլեր են անում Եվրոպայում թագավորական մյուս ընտանիքները։ Այն նաև թույլ է տալիս կրճատել միապետի ընտանիքը։
Թագավորական պալատի հայտարարության մեջ նշվում է, որ 2023 թվականի հունվարի 1-ից արքայազն Յոահիմի հետնորդները կկարողանան օգտագործել միայն Մոնպեզայի կոմս և կոմսուհի տիտղոսները, իսկ Դանիայի արքայազնի և արքայադստեր նախկին տիտղոսները կդադարեն գոյություն ունենալ։
53-ամյա արքայազն Յոահիմը երկու ամուսնությունից չորս երեխա ունի՝ Նիկոլայը, Ֆելիքսը, Հենրիկը և Աթենան՝ 23-ից 10 տարեկան։
Արքայազն Յոահիմի երկու ավագ որդիների մայրը դանիական լրատվամիջոցներին ասել է, որ «ցնցված է» այդ որոշումից։
«Երեխաներն իրենց մերժված են զգում»,- BT daily-ին ասել է կոմսուհի Ալեքսանդրան: «Նրանք չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչու են իրենցից գողանում իրենց ինքնությունը»,- հավելել է կոմսուհին:
Նշվում է, որ թագուհու մյուս չորս թոռները, որոնք ծնվել են 54-ամյա թագաժառանգ Ֆրեդերիկից, կպահպանեն իրենց տիտղոսները։

Королева Дании Маргрете лишила четырех своих внуков титулов
Королева Дании Маргрете, единственная правящая королева Европы и дольше всех правящий монарх на континенте, лишила четырех из восьми своих внуков титулов, сообщает «Газета.Ру».
Официальная причина заключалась в том, что королевская семья хотела позволить четверым детям ее младшего сына, принца Иоахима, жить более нормальной жизнью. Как пишет The Guardian, аналогичные шаги делают другие королевские семьи в Европе. Это также позволяет уменьшить семью монарха.
«С 1 января 2023 года потомки Его Королевского Высочества принца Иоахима смогут использовать только свои титулы графа и графини Монпеза, а их прежние титулы принца и принцессы Дании перестанут существовать», — говорится в заявлении королевского дворца.
У 53-летнего принца Иоахима четверо детей от двух браков: Николай, Феликс, Хенрик и Афина в возрасте от 23 до 10 лет.
Мать двух старших сыновей принца Иоахима сообщила датским СМИ, что «шокирована» этим решением.
«Это пришло из ниоткуда. Дети чувствуют себя отверженными», — сказала графиня Александра ежедневной газете BT. «Они не могут понять, почему у них крадут их личность», — считает графиня.
Четверо других внуков королевы, рожденные 54-летним наследным принцем Фредериком, сохранят свои титулы.