ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները հանդիպել են սեպտեմբերի 13-ից հետո գերեվարված ռազմագերիների հետ. Զառա Ամատունի
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն Ադրբեջանում գերեվարված անձանց թվի հետ կապված վիճակագրական տվյալներ չի տրամադրում հանրությանը, բայց անմիջական կապի մեջ է համապատասխան անձանց ընտանիքների հետ։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոն»-ում հայտարարեց Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունի:
«Մեր վերջին տեսակցությունն այն անձանց հետ, որոնց Ադրբեջանի իշխանությունները հաստատել են մեր կազմակերպությանը, տեսակցել ենք սեպտեմբերի 23-ին»,- նշեց նա։
Զառա Ամատունու խոսքով՝ ինչպես այլ դեպքերում, այս դեպքում ևս ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները հնարավորություն են ունեցել շրջել այդ պահման վայրով, ստուգել տվյալ անձանց առողջական վիճակը, ընտանիքների հետ կապ հաստատել։ «Բնականաբար, այս գործընթացը շարունակական է»,- ընդգծեց նա։
Այս տարվա օգոստոսին ԱՄՆ-ի հայկական համագումարը դիմել է Բայդենին և Կոնգրեսին՝ կոչ անելով աջակցել հայ ռազմագերիների ազատ արձակմանը, որոնց թիվը 100-ից ավելի է։ Հարցին, թե համագումարն այդ թիվը ներկայացրել է՝ հղում անելով ԿԽՄԿ-ին, ինչո՞ւ այն չի համընկնում հայաստանյան գրասենյակի տվյալների հետ, ինչով է պայմանավորված գրասենյակի կաշկանդվածությունն այս հարցում, Զառա Ամատունին ասաց, որ իրենց կողմից ցանկացած լրացուցիչ տեղեկություն հրապարակելը նշանակում է միջազգային մարդասիրական իրավունքին դեմ գնալ։
«ԿԽՄԿ-ն երբեք չի հրապարակել թիվ, որի մասին ասվում է։ Լրացուցիչ տեղեկությունները միայն կարող են խանգարել»,- նշեց նա։

Зара Аматуни: Представители МККК встретились с армянскими военнослужащими, взятыми в плен 13 сентября
13:47 03/10/2022
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) не обнародуют статистических данных касательно числа взятых Азербайджаном в плен армянских военнослужащих, однако находятся в постоянном контакте с семьями соответствующих лиц. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщила ответственная за коммуникационные программы МККК в АрменииЗ ара Аматуни.
«Последняя, можно сказать, первая встреча с людьми, которых подтвердили власти Азербайджана нашей организации, состоялась 23 сентября», – отметила она.
По словам З.Аматуни, как в этом, так и других случаях, у представителей МККК была возможность ознакомиться с местом содержания, проверить состояние здоровья этих лиц, связаться с их семьями.
«Естественно, этот процесс продолжается», – подчеркнула она.