Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով զբոսաշրջության ոլորտը կանգնել է լուրջ խնդիրների առաջ. Մեխակ Ապրեսյան
Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով զբոսաշրջության ոլորտը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնել։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նրա խոսքով՝ ռազմական գործողություններից հետո նախատեսված մի շարք միջոցառումներ, որոնք միջազգային նշանակություն ունեին, հետաձգվել են։ Դրանցից է Արենիում ամեն տարի անցկացվող գինու փառատոնը, որին մասնակցելու համար տարբեր երկրներից բազմաթիվ զբոսաշրջիկներ էին ժամանում Հայաստան։
Բացի այդ, ըստ Մեխակ Ապրեսյանի, Ջերմուկում, որը համարվում է Հայաստանի կարևոր զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը, շատ ենթակառուցվածքներ ֆիզիկապես վնասվել են, այսօր այնտեղ նաև  զբոսաշրջային այցելություններ չկան:
«Ջերմուկի առողջարանները, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող այլ հաստատություններ այսօր չեն գործում և չի բացառվում, որ դրանք ևս կարող են փակվել»,- ընդգծեց Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքով՝ պետությունը մասնավոր հատվածի հետ միասին պետք է մշակի ռազմական գործողություններից տուժած վայրերում զբոսաշրջության պահպանման ուղղությամբ միջոցառումների ծրագիր։
Մեխակ Ապրեսյանը միաժամանակ նշեց, որ իրականում զբոսաշրջության ոլորտը 2020 թվականից սկսած կանգնել է լուրջ մարտահրավերների առաջ. սկզբում համավարակն էր, հետո 44-օրյա պատերազմը։
«Դրանից հետո ջանքեր գործադրվեցին ոլորտը վերականգնելու ուղղությամբ, ինչը հաջողվել էր, սակայն համավարակից, պատերազմից հետո կազմակերպված զբոսաշրջությունը դեռևս չի մտել կայուն վերականգնման փուլ։ Կազմակերպված այցելությունները շատ չեն, հիմնականում աճ գրանցվում է անհատական այցելությունների շնորհիվ»,- ընդգծեց նա։
Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-օգոստոսին Հայաստան է այցելել 1 մլն-ից ավելի զբոսաշրջիկ, ինչը, ըստ Մեխակ Ապրեսյանի, մոտենում է 2019 թվականի տվյալներին։

М. Апресян: Вследствие агрессии Азербайджана сфера туризма в Армении оказалась перед серьезными проблемами
18:34 04/10/2022
Сфера туризма вследствие последней агрессии Азербайджана против Армении оказалась перед серьезными проблемами. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель Федерации армянского туризма Мехак Апресян.
По его словам, запланированные после военных действий мероприятия, которые имели международное значение, отложены. Среди них – проводимый ежегодно фестиваль вина в Арени, в котором участвовали многочисленные туристы из разных стран.
Кроме этого, по словам Мехака Апресяна, в Джермуке, который считается одним из главных туристических направлений Армении, физически повреждены многие инфраструктуры, сегодня туда также не приезжают туристы.
«Санатории Джермука, другие учреждения, предоставляющие туристические услуги, сегодня не функционируют и не исключено, что они также могут быть закрыты», – подчеркнул Мехак Апресян.
По его словам, государство вместе с частным сектором должно разработать программу мер по сохранению туризма в местах, пострадавших от военных действий.
М. Апресян в то же время отметил, что на самом деле сфера туризма после 2020 года стоит перед серьезными вызовами: сначала пандемия, затем 44-дневная война.
«После этого прилагались усилия по части восстановления туристической сферы, что удалось, однако, после пандемии и войны туризм не вошел в фазу устойчивого восстановления. Организуемых экскурсий не так много, в основном рост фиксируется благодаря частным посещения», – подчеркнул он.
Согласно официальной статистике, с января по август 2022 года в Армению прибыло свыше 1 млн туристов, что, по словам М. Апресяна, приближается к данным за 2019 год.