Իրանը պետք է պատրաստ լինի ցանկացած իրավիճակի․  Ջավադ Հեդայաթի
Ադրբեջանը ձգտում է Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս «միջանցք» ստանալ դեպի Նախիջևան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին իրանական ILNA լրատվական գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Իրանի ճանապարհային փոխադրումների և ավտոմոբիլային տրանսպորտի կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ջավադ Հեդայաթին:
Իրանցի պաշտոնյայի խոսքով՝ ներկա իրավիճակը դժվար թե պահպանվի, ուստի Իրանը պետք է պատրաստ լինի ցանկացած իրավիճակի:
«Ըստ երևույթին, Ադրբեջանը ձգտում է Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս միջանցք ունենալ դեպի Նախիջևան առանց որևէ խոչընդոտի ու երկարաժամկետ երաշխիքով, և էներգետիկայի տարանցման միջանցք հաստատել ուղղակիորեն Կասպից ծովից դեպի Թուրքիա՝ իր դաշնակիցների համակարգմամբ: Մենք պետք է հաշվի առնենք, որ տվյալ իրավիճակը դժվար թե պահպանվի և շարունակվի, ու այդ պատճառով մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած իրավիճակի», - ասել է Հեդայաթին:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը վերջին երկու տարվա ընթացքում բազմիցս հայտարարել է, որ դեմ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից հորջորջվող այսպես կոչված «միջանցքի» բացմանը ՀՀ Սյունիքի մարզի տարածքով և ընդգծել է, որ հայ-իրանական սահմանի որևէ փոփոխություն անընդունելի է իր համար:

Джавад Хедаяти: Азербайджан пытается получить неподконтрольный Армении «коридор» в Нахиджеван
Азербайджан пытается получить неподконтрольный Армении «коридор» в Нахиджеван. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью иранскому информационному агентству ILNA заявил генеральный директор Организации транзитов и автомобильного транспорта Ирана Джавад Хедаяти.
По словам иранского чиновника, нынешняя ситуация вряд ли продлится долго, поэтому Иран должен быть готов к любой ситуации.
«Судя по всему, Азербайджан стремится иметь неподконтрольный Армении коридор в Нахиджеван без каких-либо препятствий и с долгосрочной гарантией, а также установить энергетический транзитный коридор напрямую из Каспийского моря в Турцию при координации своих союзников. Мы должны учитывать, что данная ситуация вряд ли сохранится и продолжится, и поэтому мы должны быть готовы к любой ситуации», - сказал Хедаяти.