ՄԱԿ-ը զգուշացրել է համաշխարհային տնտեսության նոր ցավալի անկման մասին
ՄԱԿ-ը նախազգուշացրել է, որ տոկոսադրույքների բարձրացումը և խիստ խնայողության միջոցները, որոնք աշխարհի ամենահարուստ երկրներն օգտագործում են բարձր գնաճի դեմ պայքարելու համար, սպառնում են խթանել համաշխարհային ցավալի անկում, որն ամենից շատ կհարվածի զարգացող երկրներին: The Guardian-ի հրապարակած վերլուծականին անդրադարձել է «Գազետա ռու»-ն։
Առևտրի և զարգացման մասին իր տարեկան զեկույցում Միավորված ազգերի կազմակերպության Առևտրի և զարգացման համաժողովը (UNCTAD) հայտնել, որ խոշոր կենտրոնական բանկերի կողմից գների աճին ի պատասխան տոկոսադրույքները բարձրացնելու մղումը «անխոհեմ խաղ» է, որը կարող է վտանգավոր արդյունք տալ:
ՄԱԿ-ի գործակալությունը ասում է, որ անհրաժեշտ է հրատապ «կուրսի ուղղում»՝ կանխելու պարտքային ճգնաժամերը, առողջապահական և կլիմայական արտակարգ իրավիճակները մի շարք աղքատ երկրների համար, որոնք փորձում են հաղթահարել «Կովիդ» համաճարակի տնտեսական հարվածը և Ուկրաինայում Ռուսաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ներխուժումն տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ համաշխարհային կենտրոնական բանկերը կտրուկ բարձրացնում են տոկոսադրույքները՝ վերջին չորս տասնամյակների ընթացքում գնաճի ամենաբարձր մակարդակի դեմ պայքարելու համար: ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը հաջորդ ամսից համադրելու է տոկոսադրույքների հետագա կտրուկ բարձրացումները՝ Անգլիայի բանկի և Եվրոպական կենտրոնական բանկի նմանատիպ քայլերի հետ մեկտեղ:
Այնուամենայնիվ, UNCTAD -ն գտնում է, որ զարգացած տնտեսություններ ունեցող երկրների քաղաքական և կենտրոնական բանկիրների ղեկավարները սխալվում են՝ գնաճը համակարգից դուրս մղելու համար վերադառնալով 1970-ական և 80-ական թվականներին կիրառված «բազեային» քաղաքականությանը, որը, ըստ կազմակերպության, անտեղի է ներկայիս համաշխարհային իրավիճակում:
Վիճարկելով այն պնդումը, թե անհրաժեշտ է դրամավարկային կտրուկ ցնցում կենտրոնական բանկերի կողմից՝ կազմակարեպությունը պնդում է, որ ընթացիկ գնաճի մեծ մասը պայմանավորված է էներգիայի, պարենային ապրանքների և համաշխարհային առևտրի կտրուկ աճով, այլ ոչ թե ապրանքների և ծառայությունների ավելորդ պահանջարկով:

ООН предупредила о причинах новой болезненной глобальной рецессии в экономике
ООН предупредила, что рост процентных ставок и меры жесткой экономии, которые самые богатые страны мира используют для борьбы с заоблачной инфляцией, рискуют вызвать болезненную глобальную рецессию, которая больше всего ударит по развивающимся странам. Об этом пишет «Газета.Ru» со ссылкой на The Guardian.
В своем ежегодном отчете о торговле и развитии Конференция ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) заявила, что стремление крупных центральных банков повысить ставки в ответ на рост цен представляет собой «неосмотрительную авантюру», которая может иметь опасные неприятные последствия.
Агентство ООН заявило, что необходима срочная «коррекция курса», чтобы предотвратить каскадную серию долговых кризисов, чрезвычайных ситуаций в области здравоохранения и климата для более бедных стран, пытающихся справиться с экономическим ударом от пандемии Covid и ситуации вокруг России в Украины.
Интервенция происходит, когда глобальные центральные банки резко повышают процентные ставки для борьбы с инфляцией на самом высоком уровне за четыре десятилетия. Федеральная резервная система США взвешивает дальнейшее резкое повышение ставок со следующего месяца, наряду с аналогичными действиями Банка Англии и Европейского центрального банка.
Тем не менее, Unctad заявила, что политические лидеры и руководители центральных банков в странах с развитой экономикой совершают ошибку, возвращаясь к ястребиной политике, применявшейся в 1970-х и 80-х годах для вытеснения инфляции из системы, которая, по ее словам, неуместна в нынешнем мировом положении.
Оспаривая предположение о том, что необходим резкий монетарный шок, проводимый центральными банками, в нем говорится, что большая часть текущего инфляционного всплеска была вызвана стремительным ростом цен на энергию, продукты питания и трениями в мировой торговле, а не избыточным спросом на товары и услуги.
В отчете говорится, что меры, в том числе стратегический контроль над ценами, налоги на непредвиденные расходы, антимонопольные меры и ужесточение регулирования товарных спекуляций, необходимы для борьбы с инфляционным давлением в источнике, не подталкивая более бедные страны к пропасти.
Орган ООН заявил, что повышение процентной ставки со стороны ФРС, как ожидается, сократит будущие доходы развивающихся стран, за исключением Китая, примерно на 3,6 трлн долларов и сигнализирует о еще больших проблемах впереди.
В отчете отмечается, что страны, которые демонстрировали признаки долгового кризиса до Covid, переживают одни из самых больших ударов (Замбия, Суринам, Шри-Ланка).